På tide å legge om til vinterdekk på tunge kjøretøy.
Etter siste dagers snøfall flere steder i landet er det viktig å kjøre riktig skodd fremover. Vinterføret ser ut til å fortsette, så har du ikke skiftet til vinterdekk på lastebilen eller vogntoget, så er tiden inne nå.

Som sjåfør er du til enhver tid ansvarlig for at kjøretøyet er riktig skodd for gjeldende føre. Fra 1.november til første søndag etter 2. påskedag, skal mønsterdybden i dekkene skal være minst 5 millimeter. For Nordland, Troms og Finnmark kreves det minst 5 millimeter mønsterdybde mellom 16. oktober og 30. april.
For tunge kjøretøy er det påbudt med vinterdekk i perioden 15. november til 31. mars, og kjetting skal også være med.
- Et vinterdekk for tunge kjøretøy er et dekk av typen «Mud and snow» eller «3 peak mountain snowflake». Vinterdekkene kan være med eller uten pigger, sier Roy Harald Holm i Statens vegvesen.
Tenk sikkerhet
Er det vinterføre må kjøretøyet ha vinterdekk med eller uten pigger også utenfor tidsperiodene nevnt ovenfor.
- Riktige dekk er helt avgjørende for sikkerheten din og de andre bilistene på veien. Det er viktig å huske på at riktig merking og mønsterdybde på dekkene ikke er en garanti for godt nok veigrep, sier Holm i Statens vegvesen.
Dersom du kan forvente snø- eller isdekke, skal kjetting medbringes uavhengig av tid på året.
- Husk at på alle tunge kjøretøy er vinterdekk påbudt i de angitte tidsperiodene, sier Holm.
Les mer om kravene til vinterdekk og kjetting på tunge kjøretøy på https://www.vegvesen.no/kjoretoy/yrkestransport/dekk-og-kjetting/dekk-pa-tunge-kjoretoy/
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Trafikant og kjøretøy(Besvares mellom kl. 08 - 15.30)
* Føreropplæring
* Førerkort
* Kjøretøy
* Utekontroll
* Trafikkstasjoner
* Tilsyn med trafikkskoler, verksteder og parkeringstilbydere
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Snø kan gi vanskelige kjøreforhold i Rogaland2.12.2023 12:04:05 CET | Pressemelding
Snøvær kan gi lokalt vanskelige kjøreforhold i deler av Rogaland det neste døgnet.
E6 stengt ved Biri1.12.2023 15:41:00 CET | Pressemelding
E6 er stengt i begge retninger ved Biri i Innlandet på grunn av skade på en bro som krysser europavegen.
Færre omkom i trafikken i november – ingen i Vestfold og Telemark1.12.2023 10:33:27 CET | Pressemelding
Seks mennesker omkom i novembertrafikken. Det er halvparten så mange som i november i 2022, da 13 omkom. Ingen av disse var i Vestfold og Telemark.
Statens vegvesen etablerer døgnkvileplass mellom Aksdal og Bokn1.12.2023 08:30:21 CET | Pressemelding
Statens vegvesen skal få bygd døgnkvileplass for E39 og E134 i Nord-Rogaland, mellom Aksdal og Bokn.
Dødsfall i trafikken: Færre drepte i november1.12.2023 06:39:57 CET | Pressemelding
Seks mennesker omkom i novembertrafikken. Det er halvparten så mange som i november i 2022, da 13 omkom. Så langt i år er 113 drept på norske veier. Dette viser Statens vegvesens foreløpige ulykkestall.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom