Norsk Folkehjelp har mistet kontakten med ansatte i Gaza
Det er hjerteskjærende å vite at de har mistet muligheten til å støtte hverandre, vårt nettverk av partnere, deres familier og deres kjære som ikke er fysisk sammen med dem. De kan ikke ringe etter sykebil hvis de trenger medisinsk hjelp. De får ikke kommunisert med vår landdirektør som er i regionen for å støtte dem, eller få informasjon om hvor det bombes, eller hvor det eventuelt kan finnes noe hjelp, sier Gry Ballestad, leder for utvikling og humanitært samarbeid i Norsk Folkehjelp

Internettilgangen og mobilnettverket ble fredag slått ut på Gazastripen. Det palestinske telekomselskapet Jawal sendte ut melding om at tjenestene deres hadde opphørt etter at teletårn var bombet.
- Våre ansatte og sivilbefolkningen i Gaza får ikke oppdateringer fra omverden, og verden får ikke skildringer fra uavhengige kilder inne i Gaza, om hva som skjer. Det er veldig bekymringsverdig, sier Ballestad.
Situasjonen er kritisk for en sivilbefolkning som er på over 2 millioner mennesker, nesten halvparten av dem barn.
Bombingen må stoppe og nødhjelpen komme inn. Situasjonen for sivilbefolkningen i Gaza er helt kritisk. Ingen steder er trygge. Norsk Folkehjelp vet at når byer og tettbygdestrøk bombes, er ofte ni av ti drepte sivile. Den eneste måten å effektivt stanse den humanitære katastrofen på, er å stoppe angrep og bombing øyeblikkelig. Det må umiddelbart gis humanitær tilgang så uskyldige mennesker i nød kan hjelpes.
Nøkkelord
Kontakter
Kaja HaldorsenSeksjonsleder kommunikasjonNorsk Folkehjelp
Tel:997 22 009Kaja.Haldorsen@npaid.orgGry BallestadLeder Utvikling og humanitært samarbeidNorsk Folkehjelp
Tel:+47 90 80 65 43GryBal203@npaid.orgOm oss
Norsk Folkehjelp fagbevegelsens egne humanitære organisasjon. Vi har om lag 100 lokallag over hele Norge og jobber i mer enn 30 land. Norsk Folkehjelp ble stiftet i 1939 som fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon og vår visjon er solidaritet i praksis.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Stater slår fast: Ukrainas suspensjon av Minekonvensjonen er ulovlig12.12.2025 13:31:26 CET | Pressemelding
Minekonvensjonen åpner ikke for at stater kan trekke seg midlertidig fra sine forpliktelser, selv i krigstid. Det er nettopp i krig at konvensjonen er ment å beskytte sivile mot antipersonellminer.
Norsk Folkehjelp: Ansatte er trygge etter nye sammenstøt mellom Thailand og Kambodsja12.12.2025 10:14:53 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp følger situasjonen langs grensa mellom Thailand og Kambodsja med økende uro. De siste dagene har det vært gjentatte sammenstøt mellom de to landenes væpnede styrker i flere av grenseprovinsene.
Norsk Folkehjelp: Norge står ved 1 % i bistand – et viktig globalt signal3.12.2025 15:38:33 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp er godt fornøyd med at budsjettavtalen for 2026 opprettholder målet om å bruke 1 % av BNI på bistand.
Norsk Folkehjelp: Frykter at felleskapets verdier ikke investeres på en etisk trygg måte8.11.2025 08:53:50 CET | Pressemelding
– Slik vi leser regjeringens midlertidige etiske retningslinjer for Oljefondet, blir det vanskeligere å utelukke selskaper som produserer produkter eller opptrer på en måte som bryter med folkeretten, sier generalsekretær i Norsk Folkehjelp, Raymond Johansen.
Norsk Folkehjelp og Fagforbundet: ille å sparke etikken ut av Oljefondet4.11.2025 11:51:22 CET | Pressemelding
– Når verden endrer seg, bør etikken og moralen stå fast, sier generalsekretær i Norsk Folkehjelp, Raymond Johansen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom