Norsk Folkehjelp har mistet kontakten med ansatte i Gaza
28.10.2023 15:25:37 CEST | Norsk Folkehjelp | Pressemelding
Det er hjerteskjærende å vite at de har mistet muligheten til å støtte hverandre, vårt nettverk av partnere, deres familier og deres kjære som ikke er fysisk sammen med dem. De kan ikke ringe etter sykebil hvis de trenger medisinsk hjelp. De får ikke kommunisert med vår landdirektør som er i regionen for å støtte dem, eller få informasjon om hvor det bombes, eller hvor det eventuelt kan finnes noe hjelp, sier Gry Ballestad, leder for utvikling og humanitært samarbeid i Norsk Folkehjelp

Internettilgangen og mobilnettverket ble fredag slått ut på Gazastripen. Det palestinske telekomselskapet Jawal sendte ut melding om at tjenestene deres hadde opphørt etter at teletårn var bombet.
- Våre ansatte og sivilbefolkningen i Gaza får ikke oppdateringer fra omverden, og verden får ikke skildringer fra uavhengige kilder inne i Gaza, om hva som skjer. Det er veldig bekymringsverdig, sier Ballestad.
Situasjonen er kritisk for en sivilbefolkning som er på over 2 millioner mennesker, nesten halvparten av dem barn.
Bombingen må stoppe og nødhjelpen komme inn. Situasjonen for sivilbefolkningen i Gaza er helt kritisk. Ingen steder er trygge. Norsk Folkehjelp vet at når byer og tettbygdestrøk bombes, er ofte ni av ti drepte sivile. Den eneste måten å effektivt stanse den humanitære katastrofen på, er å stoppe angrep og bombing øyeblikkelig. Det må umiddelbart gis humanitær tilgang så uskyldige mennesker i nød kan hjelpes.
Nøkkelord
Kontakter
Kaja HaldorsenSeksjonsleder kommunikasjonNorsk Folkehjelp
Tel:997 22 009Kaja.Haldorsen@npaid.orgGry BallestadLeder Utvikling og humanitært samarbeidNorsk Folkehjelp
Tel:+47 90 80 65 43GryBal203@npaid.orgOm oss
Norsk Folkehjelp fagbevegelsens egne humanitære organisasjon. Vi har om lag 100 lokallag over hele Norge og jobber i mer enn 30 land. Norsk Folkehjelp ble stiftet i 1939 som fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon og vår visjon er solidaritet i praksis.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelps 2000 frivillige står klare til å rykke ut i påsken27.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Er du godt forberedt på uhell på påsketuren, kan du redde deg selv og andre. Hver påske hjelper Norsk Folkehjelps frivillige redningsmannskaper folk som skader seg på påsketuren.
Norsk Folkehjelp fordømmer Irans bruk av klasevåpen mot Israel og Palestina19.3.2026 13:48:17 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp fordømmer på det sterkeste Irans bruk av klasevåpen mot Israel. Bruk av klaseammunisjon har blitt rapportert gjentatte ganger de siste ukene.
Israels bombing av Libanon sprer panikk og driver folk på flukt6.3.2026 15:06:45 CET | Pressemelding
Israel har natt til fredag igjen angrepet forstedene sør i Beirut etter å ha beordret evakuering fra tett befolkede boligområder. Norsk Folkehjelps ansatte og partnere forteller om panikk, flukt og akutte humanitære behov i et Libanon som allerede er hardt rammet av krig og ødeleggelser.
prov. til. red Raymond Johansen kan gi et humanitært perspektiv på krigen i Iran og Midtøsten2.3.2026 11:18:25 CET | Pressemelding
Når store eksplosive våpen brukes i befolkede områder er 90 % av de skadde og drepte sivile.
Norsk Folkehjelp fordømmer angrepene mot Iran – advarer mot farlig eskalering28.2.2026 13:01:36 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp fordømmer USA og Israels militære angrep på Iran og understreker at det er et ulovlig angrep under FN-pakten. Organisasjonen advarer om at situasjonen kan utvikle seg til en bredere regional konflikt med alvorlige konsekvenser for sivile.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom