Nordmenn fremdeles bekymret for bruk av kunstig intelligens
23.10.2023 12:06:48 CEST | Nasjonal kommunikasjonsmyndighet | Pressemelding
Ny undersøkelse viser at nordmenn fremdeles er bekymret for hvordan kunstig intelligens vil påvirke samfunnet. 20 prosent er ikke bekymret i det hele tatt.

44 prosent av befolkningen svarer at de i svært stor grad eller i stor grad er bekymret for hvordan kunstig intelligens vil påvirke samfunnet i fremtiden. Det viser en undersøkelse Ipsos har gjennomført for Nasjonal kommunikasjonsmyndighet. Det er en økning på ett prosentpoeng fra mars i år, og skjer selv om flere av oss har tatt i bruk ulike KI-verktøy som ChatGPT og Dall-E de siste månedene.
—Vi er ikke overrasket over at folk fremdeles er skeptisk til påvirkningen fra kunstig intelligens.Det kommer et initiativ fra EU (AI-Act), som det nok vil ta noen år før blir implementert i Norge. Det har vi ikke tid til å vente på, sier Pål Wien Espen, direktør i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet.
28 prosent av de unge svarer i undersøkelsen at de ikke er bekymret. Til sammenligning er det bare 16 prosent av de over 60 år som svarer det samme. Undersøkelsen viser også at menn er mindre bekymret enn kvinner. 24 prosent av menn oppgir at de er lite eller svært lite bekymret for påvirkningen kunstig intelligens vil ha for fremtiden. 16 prosent av kvinnene svarer det samme.
— EU har innført lover som skal passe på blant annet bruken av personopplysninger når vi bruker sosiale medier som Facebook, X og TikTok. Det er bra, men vi trenger også kontroll på bruken av kunstig intelligens. Det bør minst være et krav til at innhold som er skapt gjennom bruk av AI må merkes, og det bør være tydelig hvilke kilder som er brukt for å skape innholdet slik at vi unngår systematisk diskriminering, sier Espen.
Nøkkelord
Kontakter
Pål Wien EspenDirektør Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Tel:+47 90 04 31 40pwe@nkom.noRita Lund ThuneFungerende avdelingsdirektør for Kommunikasjon og samfunnsansvarNasjonal Kommunikasjonsmyndighet
Tel:+47 922 06 466rlt@nkom.noBilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Nordmenns kunnskaper om kart og kompass er for dårlig: – Lær dere grunnleggende navigasjon16.9.2026 08:48:56 CEST | Pressemelding
Under halvparten av nordmenn mener de har nok kunnskap til å finne fram uten digitale hjelpemidler. Det er urovekkende mener Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom).
Skal du bruke jaktradio i høst? Dette bør du vite før høstjakta15.9.2026 11:28:16 CEST | Pressemelding
Jaktradioen er for mange en fast del av utstyret når jakta starter. Men før du tar den i bruk, må du ha kontroll på både tillatelse, kanaler og utstyr.
Nå skal det bli enklere å bytte internettleverandør10.9.2026 10:16:03 CEST | Pressemelding
Det skal være enkelt å bytte internettleverandør. Nå tar Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) initiativ til en felles løsning som skal gjøre leverandørbyttet enklere for kundene.
For få sikrer digitale produkter hjemme - nå advarer cyberekspert10.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Nye tall viser at 1 av 4 nordmenn ikke gjør noe for å sikre smarthjemmene sine. Nå advarer cyberekspert og ber folk skjerpe sikkerheten.
Fire av fem bytter ikke mobilabonnement – kan gå glipp av lavere pris og bedre beredskap7.7.2026 09:25:31 CEST | Pressemelding
Bare hver femte nordmann har byttet mobilabonnement det siste året. Et skifte kan gi lavere pris, bedre vilkår og styrke beredskapen i hjemmet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom