Har du sommerdekk på bilen? La bilen stå!
20.10.2023 13:54:03 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Fredag har det kommet snø i store deler av Agder. Lørdag vil nedbøren bre seg videre nordover til Østlandet. Har du sommerdekk på må du la bilen stå.

Årets første snøfall viser seg ofte å komme overraskende på mange, som oppdager at de har sommerdekk på bilen når vinterdekk er det som trengs.
Fredag ligger det snø i store deler av Agder. Lørdag varsler Meteorologisk institutt at snøværet vil bre seg videre nordover mot Østlandet, helt opp til Lillehammer. Også på fjellovergangene E134 Haukelifjell og rv. 7 Hardangervidda er det vinterføre nå, og mer snø i vente på lørdag. I Agder og i fjellet vil nedbøren også komme i kombinasjon med kraftig vind, noe som vil gi snøfokk, fare for trevelt eller andre gjenstander i kjørebanen, og ytterligere vanskelige kjøreforhold.
Statens vegvesens klare anbefaling er: Ikke kjør bil med sommerdekk når vær og føre tilsier at det er vinterdekk som gjelder. Skal du ut på vegen har Vegvesenet følgende oppfordring:
- Sørg for at bilen er skodd for forholdene
- Snøfokk i fjellet gir redusert sikt og mulighet for kolonnekjøring og/eller stengte veger Hold deg oppdatert om forholdene på vegene via 175.no eller appen Vegvesen Trafikk
- Veger kan bli stengt på grunn av trær eller andre objekter i veibanen
- Beregn ekstra tid på turen
Vegtrafikksentralene kan svare på spørsmål om framkommelighet på vegnettet. Andre spørsmål kan rettes til Statens vegvesens pressevakt.
Kontakter
Pressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Vegtrafikksentralen sør
Tel:35572730Tel:175vts-sor@vegvesen.noVegtrafikksentralen øst
Tel:23237860Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
E134 over Haukeli åpner ikke før seint i kveld15.5.2026 16:50:36 CEST | Pressemelding
Det er usikkert når E134 Vågslidtunnelen vil åpne igjen, og vegen over Haukelifjell vil dermned være stengt.
Nattestengd på riksveg 15 mellom Nordfjordeid og Haugen15.5.2026 14:27:18 CEST | Pressemelding
Natt til tysdag 19. mai tar Statens vegvesen til med å skifte ut stikkrenner på riksveg 15 mellom Nordfjordeid og Haugen i Stad kommune. Det inneber at vegen vil vere stengd ved Lid mellom midnatt og klokka 04 fram til natt til laurdag.
Asfaltering i Bodø kan gi ventetid og støy15.5.2026 13:39:56 CEST | Pressemelding
Mandag kveld starter asfaltering på riksveg 80 i Bodø. Dette innebærer trafikkregulering og kan medføre noe ventetid på kvelden og natta de neste ukene.
Vedlikehold på E39 Nygårdsbroen12.5.2026 12:42:42 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen gjør nødvendig vedlikeholdsarbeid på E39 Nygårdsbroen i nordgående retning, altså mot Bergen sentrum, 22. – 26. mai.
Køyr mjukt i mai – to utfartshelger med stor trafikk og sårbare trafikantar12.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Både onsdagen før Kristi himmelfartsdag og fredagen før pinse blir blant dei travlaste trafikkdagane i mai.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom