Norden forenes i én paviljong på verdensutstillingen i Osaka, Japan
Norge deltar i en fellesnordisk paviljong på World Expo Osaka 2025. Nå er også skisse til paviljongen klar.

World Expo er en internasjonal møteplass for aktører fra næringsliv, organisasjoner, forskningsmiljøer, kulturliv og myndigheter. Målet er å samle mennesker og innovasjoner fra hele verden for å møte globale utfordringer som trenger internasjonalt samarbeid. Expo 2025 finner sted i Osaka, Japan, og Norden stiller sammen.
- I denne verdensutstillingen har vi gått sammen med de andre nordiske landene i en felles paviljong. Norge og Norden har en sterk posisjon innenfor flere områder i det grønne skiftet, og Expo i Osaka vil være et flott utstillingsvindu for dette. Sammen står vi også sterkere for å knytte bånd med Japan og japansk næringsliv. Jeg er veldig glad for at dette blir en samarbeidsarena og har stor tro på at det blir vellykket, sier næringsminister Jan Christian Vestre.
Verdensutstillingen
Verdensutstillingen finner sted hvert femte år med det formål å la land og regioner fremheve innovasjoner og nye teknologier. I 2025 kommer den tilbake til Osaka som også arrangerte i 1970, og denne gangen under temaet "Designing Future Society for Our Lives".
Expo 2025 Osaka gir de nordiske landene og næringslivet muligheten til å knytte seg til det japanske markedet i en felles innsats for å nå FNs bærekraftsmål, på områder som levedyktige løsninger for smarte byer, fornybar energi, matsikkerhet og reduksjon av utslipp. Med banebrytende innovasjoner som symaskinen og Eiffeltårnet som arv fra verdensutstillingen, vil Expo i Osaka videreføre tradisjonen med å presentere morgendagens løsninger.
Det er Innovasjon Norge som organiserer den norske deltagelsen i den nordiske paviljongen, og er nå i kontakt med aktører i næringslivet som vil være relevante å ha med på en slik arena. Innovasjon Norge har eksportkontor i Tokyo, og kan dermed bruke kompetansen om Japan og det japanske markedet som er opparbeidet gjennom mange år til beste for næringslivet som blir med på paviljongen.
Paviljongen
Den nordiske paviljongen samler Danmark, Finland, Island, Norge og Sverige, og selve paviljongstrukturen vil være et vitnesbyrd om den nordiske tilknytningen til naturen, som er en kulturell verdi vi deler med Japan. Hele den nordiske paviljongen skal være designet og bygget med det formål å kunne gjenbrukes.
Paviljongen er designet av Michele De Lucchi og AMDL Circle, og skal bygges av Expo-kontraktøren Rimond. Den vil være en 17 meter høy tømmerkonstruksjon på 1.200 kvadratmeter, som skal fremstå tidløs og bærekraftig. Paviljongen skal huse et nordisk utstillingsområde samt et tak med restaurant og nordisk hage, i tillegg til andre møteplasser og et forretningssenter.
Fellespaviljongen på Expo 2025 i Osaka skal formidle de rike kulturelle fortellingene om Danmark, Finland, Island, Norge og Sverige som er fundamentert på tillit, bærekraft og innovasjon.
Nordens posisjon
Målet med den nordiske paviljongen er at den skal vekke interesse hos alle besøkende, og være relevant for nordiske selskaper som har tilstedeværelse i Japan. Paviljongen skal styrke den nordiske posisjonen i Japan, samtidig som man synliggjør nordiske innovasjoner og verdier internasjonalt.
De nordiske landene jobber nå for å utforme tema og innhold til paviljongen, og sammen finne frem til et felles konsept.
Kontakter
Anders VinnoggKommunikasjonsrådgiver
Tel:93 669 204anders.vinnogg@innovasjonnorge.noBilder



Lenker
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Innovasjon Norge får ansvar for næringslivsbesøk til Norge26.11.2025 11:13:58 CET | Pressemelding
Innovasjon Norge har fått ansvaret for innkommende næringslivsdelegasjoner til Norge, og lager et system der utenlandske miljøer kan søke om hjelp til besøk til Norge. Målet er å bidra til økt eksport, investeringer og verdiskapende samarbeid mellom norske og utenlandske aktører.
Innovasjon Norge fordeler 19 millioner til innovasjonsmiljøer25.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
I alt får 13 ulike miljøer opp mot tre millioner kroner i tilskudd fra Innovasjon Norge til å utvikle og levere innovasjonstjenester til oppstartsbedrifter. Målet er å styrke miljøene og aktørene som bidrar til å utvikle entreprenørskap og innovasjon i Norge.
Ingar Valvik ny regiondirektør Innovasjon Noreg Vestland21.11.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Av over 70 søkarar til stillinga, trakk Ingar Valvik det lengste strået.
Rekordhøy verdiskaping i norsk reiseliv i 202420.11.2025 10:24:22 CET | Pressemelding
Norske reiselivsbedrifter skapte verdier for 120,6 milliarder kroner i 2024. Det er en økning på 3,9 milliarder kroner, tilsvarende 3,3 prosent, sammenlignet med 2023, viser nye tall fra EY utarbeidet på oppdrag fra Innovasjon Norge.
Gålavolden Gård vinner landbrukspris19.11.2025 12:27:52 CET | Pressemelding
Matprodusenten fra Røros er årets vinner av bedriftsutviklingsprisen for Trøndelag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom