Økt satsing på intensivsykepleiere
Siden november i fjor har antall sykepleiere i Helse Sør-Øst, som har hele eller deler av sitt arbeidsforhold i en utdanningsstilling økt fra 612 til 815, en økning på over 30 prosent. Som en følge av disse utdanningsløpene øker antall spesialsykepleiere ute i sykehusene, blant annet innenfor intensivsykepleie.

Da pandemien brøt løst i 2020 var det rundt 1500 brutto månedsverk innen intensivsykepleie i helseforetakene i sør-øst. I 2023 har antallet økt til 1630 brutto månedsverk, viser tall Helse Sør-Øst RHF har oversikt over.
- En økning i antall utdanningsstillinger generelt og innen intensivsykepleie spesielt har vært en bevisst satsing, både fra Helse- og omsorgsdepartementet og fra Helse Sør-Øst RHF, og ikke minst fra helseforetakene selv, sier administrerende direktør Terje Rootwelt.
I oppdragsdokumentet fra Helse- og omsorgsdepartementet for 2021 fikk Helse Sør-Øst RHF i oppdrag å øke antall utdanningsstillinger innen intensivsykepleie med 54. Helse Sør-Øst valgte å øke ytterligere, til totalt 68 stillinger.
Videreført
Ledelsen i Helse Sør-Øst har hvert år siden valgt å videreføre denne satsingen og besluttet nylig å avsette 23,5 millioner kroner også i budsjettet for 2024. Dette sikrer videre delfinansiering finansiering av 68 utdanningsstillinger for intensivsykepleiere også til neste år. I tillegg gis det midler for frikjøp av praksisveiledere og tiltak for å øke veiledningskompetansen, for å sikre en nødvendig økning av antallet praksisplasser.
- Mangel på ansatte med nødvendig intensivkompetanse var en kritisk faktor gjennom hele pandemien, derfor har vi økt antall utdanningsstillinger betydelig. Dette er en viktig satsing, som vi håper vil avhjelpe noe av den tøffe arbeidssituasjonen vi vet flere av våre ansatte står i under perioder med høyt intensivbelegg, sier Rootwelt.
Behov for spesialsykepleiere på flere felter
Satsingen på intensivsykepleiere har vært spesielt viktig siden pandemien, men behovet for spesialsykepleiere er også viktig blant flere andre grupper. I oppdragsdokumentet for 2022 og 2023 fikk derfor Helse Sør-Øst RHF i oppdrag å øke antallet utdanningsstillinger innenfor anestesi-, barn-, intensiv-, operasjon- og kreftsykepleie samt jordmor. Denne satsingen har ført til at antall utdanningsstillinger innenfor disse kategoriene har økt med hele 40 prosent, til 441 stillinger.
Kontakter
Medievakt Helse Sør-Øst RHF
Tel:97147065medievakt@helse-sorost.noBilder

Om Helse Sør-Øst
Helse Sør-Øst RHF (regionalt helseforetak) er en av fire regionale helseforetak i Norge, og eier av de 11 statlige helseforetakene i regionen.
Helse Sør-Øst RHF sørger for spesialisthelsetjenester til 3,1 millioner mennesker i fylkene Agder, Oslo, Innlandet, Vestfold og Telemark og Viken. Det arbeider tilsammen 81.000 medarbeidere i helseforetakene/sykehusene.
Følg pressemeldinger fra Helse Sør-Øst RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Sør-Øst RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Sør-Øst RHF
176 millioner kroner til nye forskningsprosjekter i Helse Sør-Øst18.12.2025 15:01:48 CET | Pressemelding
Helse Sør-Øst RHF har tildelt regionale forskningsmidler til 96 forskningsprosjekter med oppstart i 2026. Prosjektene dekker et bredt spekter av fagområder og skal bidra til ny kunnskap og bedre pasientbehandling.
Felles kraft for å redusere sykefraværet i sykehusene27.11.2025 12:54:00 CET | Pressemelding
Når vi deler kunnskap, skaper vi resultater. De regionale helseforetakene står samlet om å redusere sykefraværet og bygge et helsefremmende arbeidsmiljø. Sørlandet sykehus og Helse Vest viser vei med tiltak som virker – fra muligheter for fleksible arbeidstidsordninger og veiledning og hvordan en kan håndtere emosjonell belastning til datadrevne analyser og kulturendring.
Nasjonalt løft innen fosterovervåking25.11.2025 12:59:49 CET | Pressemelding
Jordmødre og leger må handle raskt og samarbeide godt når det oppstår komplikasjoner i svangerskapet eller under fødsel. I mange år har fagmiljøet ønsket et felles, nasjonalt opplæringsprogram i fosterovervåking. Nå er programmet på plass.
Flinkere til å møte opp til sykehustimen14.11.2025 12:23:52 CET | Pressemelding
Pasientene møter oftere opp til avtalt time ved sykehusene i Helse Sør-Øst. I høst er det 3,6 prosent som ikke har møtt. Det er det laveste på flere år.
Inngår nye avtaler innen spesialisert rehabilitering28.10.2025 14:39:10 CET | Pressemelding
Til sammen 17 private og private ideelle institusjoner har fått avtale med Helse Sør-Øst RHF om tverrfaglig spesialisert rehabilitering. Videre planlegges det for ytterligere anskaffelser. Sammenlignet med i dag vil flere pasienter nå få den rehabiliteringen de har behov for hos private aktører, sier fagdirektør i Helse Sør-Øst RHF, Ulrich Spreng.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom