– Forferdet over evakueringsordre
– Det vil ikke la seg gjøre for så mange mennesker å evakuere nå. Det eneste som kan redde sivile på Gaza nå, er at blokaden løftes og at bombingen stanser, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.

Bombingen fortsetter i Gaza. Samtidig har Israel bedt 1.1 millioner sivile i Gaza om å evakuere sørover.
–Vi er forferdet over at sivile blir bedt om å evakuere internt på Gaza-stripen, samtidig som den intense bombingen fortsetter. Det er mangel på transport, mangel på alt. Det vil ikke la seg gjøre for så mange mennesker å evakuere nå. Mange av dem er skadet, mange av dem er barn, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.
Han peker på at så lenge det er snakk om evakuering internt på Gaza, altså ut av Gaza by og sørover, er det en evakuering som skjer innad i et avstengt område hvor hjelpen ikke slipper til.
– Det eneste som kan redde sivile på Gaza nå, er at blokaden løftes og at bombingen stanser, sier Georgsen.
CARE har egne ansatte som befinner seg i Gaza, samt ansatte i lokale partnerorganisasjoner.
– Vi er veldig bekymret for hvordan det vil gå med dem. De er livredde – slik alle sivile på Gaza er nå. Det er akutt behov for en humanitær korridor, slik at nødhjelp kan komme inn. De sivile lidelsene i Gaza nå er nesten ikke til å fatte, og vi frykter at de blir verre for hver time som går, sier Georgsen.
Nøkkelord
Kontakter
Hilde Sofie PettersenLeder for kommunikasjon og samfunnCARE Norge
Tel:47370190hildesofie.pettersen@care.noIrene Thoresen RønoldSenior PR-rådgiverCARE Norge
Tel:48354814irene.ronold@care.noBilder

Følg pressemeldinger fra CARE
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra CARE på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra CARE
– Jeg fryktet å bli voldtatt på veien. Kvinner og jenter i Mali rammes dobbelt i landets økende krise.28.10.2025 11:24:02 CET | Pressemelding
Flukt, vold og sult: Kvinner i Mali rammes hardt av krisen landet står i.
CARE Norge: Positivt at Regjeringen øker innsatsen for jenters og kvinners rettigheter i bistandsbudsjettet15.10.2025 11:27:40 CEST | Pressemelding
– CARE mener det er positivt at Regjeringen øker innsatsen for jenters og kvinners rettigheter i bistandsbudsjettet, selv om det burde vært en sterkere satsing gitt motkreftene i verden. Det langsiktige arbeidet for å redusere fattigdom burde vært prioritert enda høyere, og vi håper Stortinget vil styrke dette, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.
8 av 10 unge kvinner i Afghanistan utestengt fra utdanning og jobb13.10.2025 10:20:00 CEST | Pressemelding
Fire år etter at Taliban tok makten i landet, viser en fersk FN-rapport at majoriteten er sterkt kritiske til begrensninger av jenters rett til skolegang.
Gaza: – Nå tror jeg at jeg overlever9.10.2025 13:00:09 CEST | Pressemelding
Våpenhvilen gir håp i Gaza. – Helt avgjørende at grensene åpnes for nødhjelp og import av varer, sier Gudrun Bertinussen, utenlandssjef i CARE Norge.
GAZA: Lokale hjelpearbeidere bærer den største risikoen – over 562 drept siden oktober 202330.9.2025 09:52:10 CEST | Pressemelding
Lokale palestinske hjelpearbeidere i Gaza tar den største risikoen i det humanitære arbeidet, men får ikke den beskyttelsen de har krav på under internasjonal humanitærrett. Ifølge FN er mer enn 562 hjelpearbeidere drept siden oktober 2023 – et historisk høyt antall. Flertallet av de drepte er lokale ansatte.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom