– Forferdet over evakueringsordre
13.10.2023 13:25:37 CEST | CARE | Pressemelding
– Det vil ikke la seg gjøre for så mange mennesker å evakuere nå. Det eneste som kan redde sivile på Gaza nå, er at blokaden løftes og at bombingen stanser, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.

Bombingen fortsetter i Gaza. Samtidig har Israel bedt 1.1 millioner sivile i Gaza om å evakuere sørover.
–Vi er forferdet over at sivile blir bedt om å evakuere internt på Gaza-stripen, samtidig som den intense bombingen fortsetter. Det er mangel på transport, mangel på alt. Det vil ikke la seg gjøre for så mange mennesker å evakuere nå. Mange av dem er skadet, mange av dem er barn, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.
Han peker på at så lenge det er snakk om evakuering internt på Gaza, altså ut av Gaza by og sørover, er det en evakuering som skjer innad i et avstengt område hvor hjelpen ikke slipper til.
– Det eneste som kan redde sivile på Gaza nå, er at blokaden løftes og at bombingen stanser, sier Georgsen.
CARE har egne ansatte som befinner seg i Gaza, samt ansatte i lokale partnerorganisasjoner.
– Vi er veldig bekymret for hvordan det vil gå med dem. De er livredde – slik alle sivile på Gaza er nå. Det er akutt behov for en humanitær korridor, slik at nødhjelp kan komme inn. De sivile lidelsene i Gaza nå er nesten ikke til å fatte, og vi frykter at de blir verre for hver time som går, sier Georgsen.
Nøkkelord
Kontakter
Hilde Sofie PettersenLeder for kommunikasjon og samfunnCARE Norge
Tel:47370190hildesofie.pettersen@care.noIrene Thoresen RønoldSenior PR-rådgiverCARE Norge
Tel:48354814irene.ronold@care.noBilder

Følg pressemeldinger fra CARE
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra CARE på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra CARE
Kvinner og jenter rammes hardest av krigen i Midtøsten - Gravide tvinges ut på gatene i Libanon19.3.2026 10:45:35 CET | Pressemelding
De humanitære behovene i Midtøsten vokser raskt i takt med den eskalerende volden. Over 161 millioner kvinner og jenter, inkludert 1,6 millioner gravide, lever nå under overhengende fare i konfliktrammede land, advarer CARE Norge.
Flertall på Stortinget for å forby «avklednings-KI»: – En historisk seier for barns og kvinners rettsvern10.3.2026 10:34:05 CET | Pressemelding
Siden midten av januar har CARE Norge og 17 000 engasjerte støttespillere kjempet for et forbud mot produksjon og deling av KI-genererte seksualiserte bilder av privatpersersoner. Kampen mot digitale overgrep har fått en viktig seier i Stortinget.
Ny rapport fra CARE Norge og Deloitte: Norske bedrifter blir bedre på åpenhetsloven, men kvinnene i leverandørkjeden overses ofte2.3.2026 13:07:01 CET | Pressemelding
OSLO – Norske selskaper har blitt mye flinkere til å gjennomføre aktsomhetsvurderinger etter at åpenhetsloven trådte i kraft. Men når det gjelder å fange opp hvordan kvinner rammes, står utviklingen på stedet hvil.
Verdens glemte kriser: I disse landene lider millioner i stillhet29.1.2026 07:29:32 CET | Pressemelding
Hjelpeorganisasjonen CARE lanserer onsdag en rapport over de mest oversette krisene i verden for tiende år på rad. Den sentralafrikanske republikk topper den dystre statistikken for 2025 – et land som har figurert på listen hvert eneste år siden 2016.
– Jeg fryktet å bli voldtatt på veien. Kvinner og jenter i Mali rammes dobbelt i landets økende krise.28.10.2025 11:24:02 CET | Pressemelding
Flukt, vold og sult: Kvinner i Mali rammes hardt av krisen landet står i.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom