Norsk Folkehjelp fordømmer den fortsatt eskalerende bombingen av Gaza på det sterkeste
13.10.2023 12:53:26 CEST | Norsk Folkehjelp | Pressemelding
Israel har advart mer enn 1 million palestinere, omtrent halvparten av befolkningen på Gazastripen, om å evakuere den nordlige delen av Gaza i løpet av de neste 24 timene i påvente av en varslet bakkeinvasjon.

– Dette er et umulig scenario, sier Per Nergaard, fungerende generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
– Den kraftige bombingen de siste dagene har vist hvor vanskelig det er for sivile å bevege seg trygt til andre områder. Det er urealistisk og umenneskelig å kreve at over en million sivile, inkludert eldre, syke, enslige mindreårige og skadede, skal flytte seg og sine eiendeler gjennom områder, som allerede ligger i ruiner, innen i morgen tidlig.
Den pågående bombingen kommer i tillegg til en total blokade, hvor det veldig snart er tomt for vann, mat og drivstoff. Elektrisiteten er allerede borte. Sivilbefolkningen i Gaza er i en katastrofalt livsfarlig situasjon.
Norge og det internasjonale samfunnet gjør ikke nok for å sikre respekt for internasjonal humanitærrett. Vi trenger en våpenhvile og en humanitær korridor for å beskytte og hjelpe sivile, inkludert de som ikke er i stand til å bevege seg: eldre, funksjonshemmede, enslige mindreårige og de som er skadet. En bakkeoffensiv inn i Gaza vil forverre de katastrofale humanitære konsekvensene for befolkningen i Gaza, sier Nergaard.
Nøkkelord
Kontakter
Kaja HaldorsenSeksjonsleder kommunikasjonNorsk Folkehjelp
Tel:997 22 009Kaja.Haldorsen@npaid.orgGry BallestadLeder Utvikling og humanitært samarbeidNorsk Folkehjelp
Tel:+47 90 80 65 43GryBal203@npaid.orgFølg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Israels bombing av Libanon sprer panikk og driver folk på flukt6.3.2026 15:06:45 CET | Pressemelding
Israel har natt til fredag igjen angrepet forstedene sør i Beirut etter å ha beordret evakuering fra tett befolkede boligområder. Norsk Folkehjelps ansatte og partnere forteller om panikk, flukt og akutte humanitære behov i et Libanon som allerede er hardt rammet av krig og ødeleggelser.
prov. til. red Raymond Johansen kan gi et humanitært perspektiv på krigen i Iran og Midtøsten2.3.2026 11:18:25 CET | Pressemelding
Når store eksplosive våpen brukes i befolkede områder er 90 % av de skadde og drepte sivile.
Norsk Folkehjelp fordømmer angrepene mot Iran – advarer mot farlig eskalering28.2.2026 13:01:36 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp fordømmer USA og Israels militære angrep på Iran og understreker at det er et ulovlig angrep under FN-pakten. Organisasjonen advarer om at situasjonen kan utvikle seg til en bredere regional konflikt med alvorlige konsekvenser for sivile.
Norsk Folkehjelp: New START utløper -en skjebnetime for atomnedrustning3.2.2026 15:03:22 CET | Pressemelding
–Denne avtalen har i over ti år bidratt til gjensidig åpenhet, tillit og kontroll, men nå står vi ved et veiskille hvor mangel på kontroll kan føre verden inn i et nytt, farlig atomkappløp, sier Special Advisor - Nuclear Arms i Norsk Folkehjelp, Therese Nordhus Lien.
Norsk Folkehjelp er svært bekymret for utviklingen i Nordøst-Syria.28.1.2026 13:54:11 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp er svært bekymret for utviklingen i Nordøst-Syria. Til tross for våpenhvilen har kampene pågått, og rapportene om forfølgelse, drap og ødeleggelser øker i antall. Det er kaldt i Syria på vinteren. Vi får rapporter fra våre ansatte om barn som fryser i hjel fordi det ikke finnes husly og varme, sier Generalsekretær i Norsk Folkehjelp Raymond Johansen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom