Stortinget må levere én milliard til ENØK i statsbudsjettet
Regjeringens handlingsplan for energieffektivisering er en plan uten et konkret mål, og uten nok penger til å kutte energibruken i bygg. – Når regjeringen ikke følger opp Energikommisjonen, må Stortinget i statsbudsjettet bevilge én milliard kroner, sier Bård Folke Fredriksen, administrerende direktør i NBBL.

Energikommisjonen, våren 2023, konstaterte at det er mulig og nødvendig å spare og produsere enormt mye energi i boliger og bygg frem til 2030. Spart energi i bygg er avgjørende for å elektrifisere transport og industri, og kutte CO2-utslipp. Likevel vil regjeringen bare utrede konsekvensene av 10 TWh redusert strømforbruk i hele bygningsmassen frem til 2030.
– Regjeringen når ikke sitt mål om kraftbalanse og CO2-kutt i dette tempoet. Etter energikommisjonen vet vi at minst én milliard kroner i året til ENØK må til for å kutte 10 TWh i bygg til 2030. Regjeringen får ikke folk med seg, men trolig mot seg i det grønne skiftet hvis folk ikke selv – med litt støtte fra regjeringen – kan spare og produsere strøm i egen bolig, sier Fredriksen.
Mer til Enova
NBBL er tilfreds med at Enova nå skal gi både kartleggingsstøtte og investeringsstøtte til husstander som reduserer energibruken.
– Regjeringen må legge mye mer penger inn i Enova-ordningene slik at borettslag, sameier og boligeiere kan spare strøm og penger ved å etterisolere, bytte vinduer, kjøpe varmepumper, og legge solceller på taket, sier Fredriksen.
Nøkkelord
Kontakter
Bård Folke FredriksenAdministrerende direktør
Tel:41504162bff@nbbl.nowww.nbbl.no/blogg/Christian-Marius StrykenDirektør interessepolitikk og jus
Tel:92032407cms@nbbl.nowww.nbbl.no/blogg/Norske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Færre boliger for førstegangskjøperne29.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Store forskjeller for førstegangskjøpere i norske byer, viser Førstehjemindeksen fra Norske Boligbyggelags Landsforbund. Men én negativ trend preger alle byene.
Usikkerhet preger husholdningenes renteforventninger28.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Et knapt flertall tror renten vil holde seg uendret det kommende året, men befolkningen er splittet i synet på utviklingen fremover. Samtidig svekkes boligprisforventningene noe, fra et høyt nivå. Det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for april.
Lovlig å droppe dugnaden, sier advokat. Men er det greit?24.4.2025 09:15:00 CEST | Pressemelding
Vårens dugnader i borettslag og sameier er i gang. Det er ingen plikt til å delta, men det er en mulighet til å spare penger og samtidig få det fint til 17. mai og våren, sier advokat Line Bjerkek i Norske Boligbyggelags Landsforbund.
Boligbyggelagene passerte 1,3 millioner medlemmer i 202411.4.2025 07:10:00 CEST | Pressemelding
Ved utgangen av 2024 hadde norske boligbyggelag 1 330 000 medlemmer. Det er en kraftig vekst på nær 53 000 medlemmer det siste året.
Borettslagsprisene økte 5,9 prosent i første kvartal2.4.2025 12:01:00 CEST | Pressemelding
Prisen på borettslagsboliger økte 5,9 prosent fra fjerde kvartal i fjor til første kvartal i år, ifølge NBBLs kvartalsvise prisstatistikk for borettslagsboliger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom