Felleskjøpet Agri vil samle inn all egen landbruksplast

— Vi har høye ambisjoner. Vi skal samle inn all den landbruksplasten vi setter på markedet hvert år, og gjenvinne mer av den. Det krever nye svar og bedre løsninger. Dette skal vi utvikle nå, i samarbeid med Norsirk, sier konsernsjef Svenn Ivar Fure i Felleskjøpet Agri.
Selskapet har signert en samarbeidsavtale med returselskapet Norsirk. Planen er å utvikle nye ordninger og rutiner som gjør det enklere for den norske bonden å samle inn og levere ulike fraksjoner tilknyttet landbruksplast. Dette inkluderer blant annet rundballeplast og storsekker.
— Sammen skal vi komme opp med svar som fører til at mer landbruksplast samles inn til gjenvinning. Vi er svært entusiastiske for dette innovasjonssamarbeidet, sier administrerende direktør i Norsirk, Stig Ervik.
Skal komme bonden til gode
I dag samles inn noe over 85 prosent av den plasten som Felleskjøpet Agri setter på markedet, noe som betyr at seks av sju storsekker og plastruller innsamles og gjenvinnes. Felleskjøpet ønsker å ytterligere øke denne prosentandelen gjennom å gjøre det enklere for bonden å levere plasten til innsamling, og ved å legge opp til enda mer bærekraftige transportrutiner.
Felleskjøpet har allerede etablerte ordninger for innsamling av rundballeplast og storsekker til gjenvinning. Disse skal utvikles videre i det nye samarbeidet med Norsirk.
— Når vi lykkes er vi et steg nærmere å oppfylle vår formålsparagraf om å styrke økonomien til medlemmene våre på kort og lang sikt. Vi vet at bonden ønsker å etterlate gården i enda bedre stand til generasjonene som kommer. Vi håper dette blir et viktig bidrag, sier Fure.
Etterspørselen vil stige
Fordi verdiene fra plasten som råstoff forblir i landbruket vil miljøgebyrene gå ned over tid.
— I framtiden vil det vil bli en knapphet på plast som råvare. Derfor vil etterspørselen etter ren plast til gjenvinning stige, og disse verdiene vil tilføres til bonden, sier Ervik.
Avtalen innebærer at Felleskjøpet Agri trer ut av den eksisterende ordningen knyttet til innsamling av landbruksplast.
— For å finne nye svar ønsker vi jobbe tett sammen med næringen, med ekspertmiljøer og myndigheter, transportører og gjenvinnere, og andre som har felles mål med oss. Det er mange som sitter på viktige deler til det store puslespillet som skal legges. Vi er ambisiøse på vegne av miljøet og den norske bonden og vi håper flere ønsker å løse utfordringene sammen med oss, sier Geir Vik, sjef for konserninnkjøp i Felleskjøpet Agri.
Må levere mer og renere plast
For å nå målene må det utvikles ny teknologi, nye systemer og skapes bedre rutiner.
— Det er et langsiktig partnerskap. Vi håper det gir inspirasjon og viktige erfaringer til landbruket i andre land, og ikke minst smarte svar som løser tilsvarende problemer i andre bransjer, sier Ervik.
Løsningene innebærer blant annet smartere og mer bærekraftig transport. En av de viktige utfordringene er å ivareta at plasten som leveres til gjenvinning er så fri for vann, jord og stein som mulig fordi verdien på renere råvarer er høyere.
— Landbruksplasten kan gjenvinnes opptil åtte ganger før den går til forbrenning. Derfor er det viktig at plasten holder høy kvalitet gjennom hele sin levetid. Jo dyktigere vi blir på dette, desto flere fordeler vil komme til våre eiere som er den norske bonden, sier Geir Vik i Felleskjøpet Agri.
Nøkkelord
Kontakter
Sigbjørn VedeldSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:+47 932 45 367sigbjorn.vedeld@felleskjopet.noBilder


Om Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet Agri har en omsetning på 20,2 milliarder i 2022 og har i overkant av 4 000 ansatte. Felleskjøpet er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge. Felleskjøpet eier Granngården i Sverige som også har rundt 100 butikker rettet mot samme målgruppe. Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av i rundt 39 000 bønder. Felleskjøpet Agri er markedsregulator for korn og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agris hovedmål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet Agri styrker sortimentet for gjødselhåndtering25.6.2025 10:24:51 CEST | Pressemelding
Bondesamvirket kan nå tilby et komplett sortiment for håndtering av husdyrgjødsel etter å ha inngått samarbeid med den østerrikske leverandøren Perwolf.
Vedtok omregulering av Mølleneset – åpner for ny bruk av Stavanger havnesilo24.6.2025 12:17:17 CEST | Pressemelding
Stavanger bystyre vedtok mandag detaljreguleringen for Mølleneset, som legger til rette for at området kan transformeres fra næringsformål til boliger, næring og offentlige byrom.
Samarbeid mellom Felleskjøpet Agri og Eagle Technology for økt plastgjenvinning23.6.2025 11:37:13 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet Agri og Eagle Technology inngår avtale om kjemisk gjenvinning av landbruksplast ved bruk av Eagle’s patenterte teknologi - Vixla. Avtalen omfatter blant annet distribusjon av plast til Eagle’s nye resirkuleringsanlegg på Rokke i Halden, og er den første i sitt slag i Norge.
Felleskjøpet samler inn storsekker – her kan bønder levere gratis i Østfold12.6.2025 10:16:33 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet inviterer til storstilt innsamling av brukte storsekker fra landbruket. I Østfold skjer dette i uke 25 – fra mandag 16. til lørdag 21. juni.
Felleskjøpet samler inn storsekker – her kan bønder levere gratis i Vestfold12.6.2025 10:00:55 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet inviterer til storstilt innsamling av brukte storsekker fra landbruket. I Vestfold skjer dette i uke 25 – fra mandag 16. til lørdag 21. juni.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom