Norske Shellstasjoner blir omprofilert til St1
Energiselskapet St1 har siden 2015 eid og drevet de om lag 300 norske Shellstasjonene under en merkevarelisens med Shell. Nå tar selskapet skrittet videre og vil drive videre under eget merkevarenavn. Mot slutten av en overgangsperiode på et par år vil Shellstasjoner både i Norge, Sverige og Finland bli omprofilert til St1-stasjoner.

(Oslo) – St1 kjøpte i 2015 en stor del av Shells forretningsvirksomhet i Norge. Dette omfattet blant annet hele depotnettverket, logistikk, marine drivstoff og energistasjonene. Samtidig ble selskapene enig om en lisensavtale som har betydd at det er Shells merkevareprofil som er brukt i stasjonsdriften. Allerede i 2010 kjøpte St1 den tilsvarende virksomheten i Finland og Sverige, samt et raffineri i Gøteborg fra Shell. Totalt har St1 om lag 1270 stasjoner, hvorav en del av disse i Sverige og Finland allerede opereres under St1s egen merkevare. Nå tar imidlertid St1 sin egen merkevare i bruk på samtlige 1270 stasjoner, hvorav 300 ligger i Norge.
Selskap i energiomstilling
St1 satser tungt innen energiomstilling, og tilbyr i stadig økende grad blant annet biogass og lading til sine kunder, i tillegg til mer tradisjonelle fornybare drivstoff som biodiesel, HVO og bioetanol. Nettverket består av både ubemannende stasjoner og større “markedsplasser” med butikk, cafe og bilvask. Fornybart drivstoff består av en stadig økende del av omsetningen, og i 2022 var denne på 17.4 prosent.
«Shell har vært en god samarbeidspartner i mange år, og mange av oss jobbet i sin tid i Shell før oppkjøpet i 2015. Imidlertid mener vi nå tiden er inne for å videreutvikle vår egen merkevare i energiomstillingen vi går inn i. Det er en utfordrende markedssituasjon vi står i, og vi tror at vår egen merkevare gjør oss mer robust ved at vi fokuserer på egen strategi og én merkevare», sier markedsdirektør Erlend Føleide.
«Vår visjon i St1 er å være lendende på produksjon og salg av CO2-bevisst energi, og våre investeringer i fornybare løsninger viser at det også settes penger i å jobbe mot vår visjon. Det at vi nå fokuserer hele driften av stasjonsnettverkene våre inn under én merkevare støtter opp under strategien og gir oss anledning til å fokusere helhetlig som selskap», avslutter Føleide.
Kontakter
Lillian AasheimKommunikasjonssjef
Tel:90 24 01 91Bilder



Om St1
St1 er et nordisk energikonsern med visjon om å være ledende på produksjon og salg av CO2-bevisst energi. Konsernet forsker på, og utvikler, økonomisk- og miljømessig bærekraftige energiløsninger. St1 fokuserer på salg av drivstoff, raffinering og fornybare energiløsninger som avfallsbasert biodrivstoff og vindkraft. Konsernet har 1270 St1 og Shell-stasjoner i Norge, Sverige og Finland. Selskapet har sitt hovedkontor i Finland og har mer enn 1000 ansatte. I Norge har St1 om lag 300 Shell-stasjoner, samt depot- og forsyningsnettverk over hele landet. St1 Norge jobber også aktivt med vindkraft, lading og andre alternative energikilder for transport. www.st1.no
Følg pressemeldinger fra St1 Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra St1 Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra St1 Norge
Her åpnes Norges første bensinfrie «bensinstasjon»10.4.2025 11:57:31 CEST | Pressemelding
I dag åpnet «pumpene» på St1 Marienlyst etter lengre tids ombygging. Stasjonen har eksistert i 65 år og blir Norges – og kanskje Nordens - første helombygde stasjon, hvor alle de tradisjonelle bensin- og dieselpumpene er erstattet med hurtigladere.
Nå er den første stasjonen omprofilert til St18.4.2025 13:28:56 CEST | Pressemelding
St1 Etterstad markerer startskuddet for ny energistasjonsprofil i Norge. Omprofileringen fra Shell-stasjoner til St1 er nå i gang for fullt. Etter at den første prismasten kom opp på St1 Grorud i forrige uke, er det nå St1 Etterstad i Oslo som er den første stasjonen som står helt ferdig med ny visuell profil.
Første St1-prismaster på plass – omprofileringen er i gang2.4.2025 20:16:00 CEST | Pressemelding
Onsdag ble de aller første prismastene med St1-logo reist i Norge. Dermed er omprofileringen fra Shellprofilerte stasjoner til St1 i gang. De aller første stasjonene med synlig St1-profil ble Grorud, Ullern, Furuset og Kastellet i Oslo – og flere stasjoner i Oslo-området vil følge i løpet av de nærmeste dagene og ukene.
Nå kommer St1-stasjonene til Norge26.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Omprofileringen fra merkevaren Shell til St1 starter på Østlandet og i Trøndelag. I løpet av en hektisk periode som starter mandag 31. mars, skal St1 gjøre om alle stasjonene som i dag har merkevaren Shell til St1-stasjoner. De aller første stasjonene vil bli synlig i Oslo-området tidlig i april, og etter hvert i Trøndelag. Deretter står resten av landet for tur.
St1 inngår samarbeid med Novatron Fusion Group for å akselerere fusjonsenergi i Norden19.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
St1 og Novatron Fusion Group (NFG) har inngått et strategisk, langsiktig industrielt partnerskap, som markerer et nytt kapittel i utviklingen av kommersiell fusjonsenergi. St1 går inn som hovedinvestor og nytt styremedlem etter en investering på 13 millioner euro i NFG, og vil bidra med langsiktig verdi samt forretningsmessig, industriell og regulatorisk kompetanse.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom