Sentral-Asia og USA holdt det første toppmøtet mellom statsoverhoder
23.9.2023 08:15:00 CEST | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding
Det første toppmøtet mellom statsoverhodene i Sentral-Asia og USA fant sted i New York. Dialogagendaen inkluderer spørsmål om felles arbeid for å ytterligere styrke suvereniteten, bærekraften og velstanden i Sentral-Asia gjennom partnerskapet C5+1 innen økonomi, energi og sikkerhet.

På toppmøtet talte Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev etter USAs president Joseph Biden. Også Kirgisistans president Sadyr Japarov, Tadsjikistans president Emomali Rahmon, Turkmenistans president Serdar Berdimuhamedov, Usbekistans president Shavkat Mirziyoyev deltok i arrangementet.
Under møtet diskuterte man utsiktene for videreutvikling av strategisk partnerskap, politisk dialog, samarbeid innen handel, økonomi, investeringer og humanitære saker, samt spørsmål vedrørende fred og stabilitet i Eurasia ifølge pressetjenesten til Kasakhstans president.
Spesiell oppmerksomhet ble rettet mot økonomisk samarbeid, samt mulighetene for amerikanske selskaper innen utvinning av viktige råvarer, fornybar energi, foredlingsindustri og andre.
Videre diskuterte man utsiktene for å styrke samarbeidet for å takle sikkerhetsutfordringer, blant annet cybersikkerhet, terrorisme, voldelig ekstremisme, ulovlig migrasjon og narkotikasmugling.
Kasakhstan håper på amerikansk støtte for opprettelse av FNs regionale senter for mål for bærekraftig utvikling for Sentral-Asia og Afghanistan i byen Almaty.
Konsolidering av Sentral-Asia
Generelt har det foregått en betydelig integrering av den sentralasiatiske regionen de siste årene. Kontaktene mellom virksomheter er intensivert, og antall fellesforetak vokser. I løpet av de siste fem årene har den intraregionale handelsomsetningen vokst med mer enn 80 % og på 10,6 milliarder dollar.
Forrige uke var Tadsjikistans hovedstad vertskap for det femte møtet mellom ledere i regionen, samt et møte til Det internasjonale fondet for å redde Aralsjøen, en stor truet insjø i sentrum av Eurasia.
De fem sentralasiatiske landene fører også regelmessig interregional dialog med EU, Russland, Kina, Japan, India og Gulfstatene.
Bilder



Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Over 150 toppledere fra Kasakhstan og Sentral-Eurasia får opplæring i kunstig intelligens9.4.2026 11:19:28 CEST | Pressemelding
Over 150 toppledere fra Kasakhstan og Sentral-Eurasia deltar i opplæringsprogrammet «AI Leaders 2026», som lanseres av departementet for kunstig intelligens og digital utvikling i Kasakhstan. Programmet inngår i gjennomføringen av presidentens føringer om systematisk digitalisering og økt bruk av kunstig intelligens i økonomien.
Tokayev hilser to ukers våpenhvile i Midtøsten velkommen8.4.2026 12:30:00 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev ønsker den nylig ingåtte avtalen om full våpenhvile i Midtøsten velkommen. Han fremhever betydningen av internasjonal mekling og uttrykker håp om at avtalen vil bidra til global stabilitet, handel og økonomisk vekst.
«Astana Eurasian Book Fair-2026»: internasjonal bokutstilling i hovedstaden7.4.2026 10:46:09 CEST | Pressemelding
Fra 22. til 26. april arrangeres den niende internasjonale bokutstillingen og messen «Astana Eurasian Book Fair2026» ved Presidentens senter i Astana. Ifølge byens offisielle nettside er dette et av de største kultur og fagarrangementene i Sentral-Asia.
Kasakhstan blant verdens største landbruksnasjoner6.4.2026 10:48:16 CEST | Pressemelding
ASTANA — Kasakhstan er blant landene i verden med størst areal avsatt til landbruk, noe som understreker landets betydning i det globale matsystemet.
En ny grunnlov for et rettferdig, sterkt og fremgangsrikt Kasakhstan1.4.2026 10:48:18 CEST | Pressemelding
Kasakhstans nylige folkeavstemning om grunnloven understreker landets forpliktelse til nasjonal utvikling.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom