Enova med forsterket satsing for varmesentraler
25.9.2023 09:00:00 CEST | Enova | Pressemelding
Enova ønsker et større løft for varmesentraler i særlig bygg og industri og hever maksimalt støttenivå fra 2 millioner kroner til 9 millioner kroner. Hensikten er å få et større tempo i den omstillingen som er nødvendig for å sikre at vi når nasjonale klimamål for 2030 med et energisystem som takler den utviklingen som må komme.

- Enova skal bidra til omstilling til lavutslippssamfunnet. Nå legger vi fram et revidert støtteprogram for varmesentraler samtidig som vi forsterker med mulighet for tilvalg. Med denne endringen håper vi å kunne nå nye målgrupper, sier Marit Sandbakk, seniorrådgiver i Enova.
Varme er det formålet som trekker mest energi, både i bygg og i industri. Hvordan vi velger å produsere varmen er derfor av stor betydning for hvilket avtrykk vi får – på klimagassutslipp og som belastning på kraftnettet.
Kutt i fossil energibruk
Programmet Varmesentraler er et tilbud til aktører som ønsker å installere varmesentraler basert på fornybare energikilder til bygningsoppvarming eller til industrielle produksjonsformål. Tilbudet inkluderer også utvalgte idrettsanlegg. Programmet skal bidra til effektavlasting og fleksibilitet for energisystemet ved å fremme økt utbredelse av termisk infrastruktur i bygg og virksomheter slik at vi unngår å bruke direkte elektrisk oppvarming
-Norge har satt seg klare klimamål for 2030. Skal vi nå dem må vi ha virkemidler som motiverer industri og næringsliv til å gå for fornybare løsninger heller enn fossile, og til å velge elektrifisering via varmepumper for å oppnå kutt i fossil energibruk og for å avlaste effekt, sier Sandbakk.
Trenger mer energi og effekt
Enova har støttet varmesentraler i mange år nettopp fordi de bidrar til omlegging fra fossile til fornybare løsninger. I tillegg er sentralene viktige for avlastning av nettet.
Status for energisystemet, er at vi trenger langt mer energi og effekt i framtiden enn det vi har tilgjengelig. Når vi nå justerer eksisterende tiltak samt utvikler nye, er det med håp om å intensivere omleggingen til de løsningene som gir mest nytte for energisystemet. Vi har godt håp om at dette treffer markedet, sier Sandbakk.
Fra to til ni millioner kroner
Maksimal støtte for varmesentraler heves fra 2 millioner kroner til 9 millioner kroner. En slik støtte vil kunne favne varmesentraler på opp til og med 3,0 MW.
-Satsingen gjennom Varmesentralprogrammet som lanseres nå, skal løpe i 4 år og vil avsluttes i 2027. Slik kan vi sikre at forprosjektene er realisert og at klima- og energi og effektgevinstene nås innen 2030, avslutter Sandbakk.
Les mer om programmet her
Kontakter
Marit SandbakkSeniorrådgiver
Tel:+47 470 12 326marit.sandbakk@enova.noBilder


Om oss
Livskraftig forandring
Enova arbeider for Norges omstilling til lavutslippssamfunnet. Omstillingen krever at vi kutter utslipp av klimagasser, bidrar til teknologiutvikling og innovasjon og skaper nye verdier. Derfor jobber Enova for at ny energi- og klimateknologi blir utviklet og tatt i bruk i markedet.
Enova SF er lokalisert i Trondheim og har 95 medarbeidere. Selskapet eies av Klima- og miljødepartementet, og finansieres via Klima- og energifondet og et lite kostnadspåslag på strømregningen.
Følg pressemeldinger fra Enova
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Enova på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Enova
400 millioner i rekordstøtte til elektriske lastebiler26.10.2026 19:35:19 CET | Pressemelding
Flere vil ta i bruk elektriske lastebiler, og nå deler Enova ut et rekordstort beløp til lastebilbransjen. – Dette viser at omstillingen er i gang, sier klima- og miljøminister Sigrun Aasland.
3,3 milliarder kroner fra EU til norske havvind- og karbonfangstprosjekter19.10.2026 16:08:37 CEST | Pressemelding
Aker Solutions, Aker BP og Sirona Technologies får 3,3 milliarder kroner fra EU til ett havvindprosjekt og to karbonfangstprosjekter i Norge. Enova har bistått i arbeidet med søknadene.
Old ships to become new buildings7.10.2026 13:30:19 CEST | Pressemelding
By repurposing steel from ships for use in buildings, a new Enova-supported project could reduce emissions from building construction by up to 25 percent and create new jobs.
Gamle skip skal bli til nye bygg6.10.2026 20:43:24 CEST | Pressemelding
Ved å omgjøre stål fra skip til bygninger, kan et nytt Enova-støttet prosjekt redusere utslipp fra bygg med opptil 25 prosent og skape nye arbeidsplasser.
Old ships to become new buildings6.10.2026 20:43:24 CEST | Press release
By repurposing steel from ships for use in buildings, a new Enova-supported project could reduce emissions from building construction by up to 25 percent and create new jobs.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom