I Kasakhstans oljefond vil det øremerkes midler til barn
Fra og med 1. januar 2024 vil Kasakhstans nasjonale fond sette 50 % av sine årlige investeringsinntekter inn på spesielle sparekontoer for barn frem til de fyller 18 år ifølge en kunngjøring fra medlemmene til det kasakhstanske parlamentets underhus Mazhilis. Kunngjøringen kom under et plenumsmøte 20. september.

Kasakhstans nasjonale fond er et suverent formuesfond som ble etablert av regjeringen i 2000 for å forvalte landets oljeinntekter mer effektivt. Sparekontotiltaket vil sikre midler som vil hjelpe barn med fremtidig kjøp eller oppussing av eiendom i Kasakhstan og med finansiering av høyere utdanning i Kasakhstan eller i utlandet.
Hvert år vil det settes inn et bestemt beløp på hvert barns konto. Dette vil begynne fra året barnet blir født eller får kasakhisk statsborgerskap og fortsette til året kontoinnehaveren blir myndig.
I denne perioden vil de øremerkede midlene forbli i Kasakhstans nasjonale fond. Landets nasjonalbank vil fortsette å investere disse i ulike finansielle instrumenter.
Barn vil ikke ha krav på midlene dersom de løser seg fra eller mister sitt kasakhiske statsborgerskap.
Uttaket av midlene vil ikke være skattepliktig.
Videre vedtok Mazhilis endringer som beskytter midlene mot suspensjon, beslaglegging og inndragning, avklarer arverettighetene i tilfelle mottakerens bortgang og definerer ansvaret til de berørte statlige myndighetene.
Dokumentet vedrørende de øremerkede midlene er nå sendt til parlamentets overhus Senat for videre godkjenning.
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Politiske og økonomiske reformer i Kasakhstan presentert i Oslo22.10.2025 20:00:00 CEST | Pressemelding
Oslo, 21. oktober 2025 – I forkant av Republikkdagen arrangerte Kasakhstans ambassade i Oslo et rundebordsmøte om Kasakhstans utvikling og kasakhstansk-norske relasjoner. Representanter fra Utenriksdepartementet, eksperter, frivillige organisasjoner, næringsliv og media deltok.
Kasakhstan 35 år: Mellommaktens kunst i en ny geopolitisk virkelighet22.10.2025 17:32:43 CEST | Pressemelding
Når Kasakhstan i år markerer 35-årsjubileet for erklæringen om statlig suverenitet, handler det om langt mer enn historisk symbolikk. Dette er historien om hvordan et land, født ut av et kollapsende imperium, gradvis har bygget seg opp til å bli Eurasiens fremste mellommakt – en stat som ikke bare overlever mellom stormaktene, men som mestrer kunsten å balansere, tilpasse og påvirke dem.
Falkefestival samlet jegere fra sju land i Øst-Kasakhstan16.10.2025 11:22:39 CEST | Pressemelding
OSKEMEN – Den internasjonale festivalen Shygys Salburyny ble arrangert 8.–11. oktober i Ulan-distriktet i Øst-Kasakhstan og samlet 148 deltakere fra sju land. Festivalen, som feiret sitt femårsjubileum, løfter fram falkoneri som et levende uttrykk for landets kulturarv.
Tokayev understreker parlamentarisk reform som strategisk viktig15.10.2025 10:45:13 CEST | Pressemelding
ASTANA – President Kassym-Jomart Tokayev la mandag vekt på den historiske betydningen og kompleksiteten ved Kasakhstans kommende parlamentariske reform under det første møtet i arbeidsgruppen for parlamentarisk reform 14. oktober, ifølge presidentkontoret Akorda.
Hiking og økoturisme vokser kraftig i Kasakhstan14.10.2025 11:27:29 CEST | Pressemelding
ASTANA – Fotturbasert økoturisme har blitt en av verdens mest populære reisemåter, ifølge FNs verdensorganisasjon for turisme (UNWTO). Trenden gjenspeiler en økende etterspørsel etter bærekraftig reiseliv, som krever beskjedne investeringer og samtidig gir betydelige sosiale og økonomiske gevinster. Aktiviteter som fotturer, trekking og backpacking gir verdi både for reisende og for lokale næringsaktører.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom