Vi flykter hit i høstferien
Når det gjelder det mest populære reisemålet i høstferien er det ingen konkurranse å snakke om. Her er det ingen over og ingen ved siden. – Det samme gjentar seg år etter år, sier kommunikasjonssjef i TUI, Anne Mørk-Løwengreen.

Hvem den klare vinneren er i uke 40 og 41? Det er uten tvil Gran Canaria. Nordmenn elsker Gran Canaria om høsten og vinteren.
Ekstra mange vil ha solgaranti
I oktober er det fortsatt flere andre reisemål enn Kanariøyene som er aktuelle for en sol og badeferie, men mange nordmenn vil åpenbart være 100 % sikre på stabilt, varmt vær i høstferien.
– Det er mange som har opplevd at sommerferien ikke helt oppfylte forventningene i år, spesielt hvis man valgte å bli hjemme eller kun reiste innad i Norden. Da er det nok ekstra mange som velger solgaranti på Gran Canaria. I tillegg er det mange stamgjester som reiser tilbake til samme hotell hvert eneste år, sier Mørk-Løwengreen.
Det er ikke uten grunn at TUI har satt inn sju ekstra flygninger til den populære ferieøya. Det flys til Gran Canaria fra Oslo, Bergen, Trondheim, Kristiansand, Stavanger, Molde, Harstad/Narvik, Sandefjord, Ålesund og Bodø i hele vinter.
Fulle fly i høstferien
Generelt ligger bestillingene i høstferien i år på samme, høye nivå som i fjor med 9 av 10 reiser solgt i de populære ukene 40 og 41.
– Men den store søkeinteressen vi ser akkurat nå, så ligger det an til fulle fly i høstferien. Tendensen er at mange fler bestiller tettere mot avreisetidspunktet. Øsregnet over store deler av landet de siste dagene bidrar nok til at en del etternølere hopper ned fra gjerdet nå rett før, sier Mørk-Løwengreen.
Når det gjelder bestillinger med både charter og rutefly, er det en økning i bestillinger med 21 % fra Oslo og 25 % fra Bergen i uke 40 sammenlignet med i fjor.
Økningen er på 16 % i bestillinger fra Trondheim og 15 % i Stavanger i uke 41 sammenlignet med i fjor.
Tyrkia kommer sterkt i høst
På andreplass blant de mest populære reisemålene i høstferieukene i år, finner vi en gresk favoritt, Kypros, mens Tyrkia har kommet seg inn på en sterk tredjeplass.
– Den svake norske kronen kombinert med inflasjon har sikkert en del å si. Nordmenn får fortsatt mye for pengene i Tyrkia. Det er også veldig mange flotte hoteller der med høy standard og gjerne All Inclusive, sier Mørk-Løwengreen.
Høstferien 2023 (pakkereiser i uke 40)
- Gran Canaria
- Kypros
- Tyrkia
- Kreta
- Mallorca
Høstferien 2023 (pakkereiser uke 41)
- Gran Canaria
- Lanzarote
- Tyrkia
- Tenerife
- Kreta

Storbyene vi ønsker oss til i høstferien
Når det gjelder storbyferier, er det Roma som troner øverst på topplista. Vakre Barcelona er inne på en fjerdeplass.
– Jeg var selv i Barcelona i oktober i fjor. For en fantastisk storby med både de arkitektoniske perlene fra Gaudi og strand midt i byen, sier Mørk-Løwengreen.
Høstferien 2023 (storbyferier)
- Roma
- London
- Lisboa
- Barcelona
- Paris
TUI Group med økning på 5 %
TUI Group varsler om et sterkt resultat i 2023.
Turistkonsernet hadde 13,7 millioner bestillinger i sommer, en økning på 5 prosent sammenlignet med i fjor sommer. Sommerbestillingene nådde også 96 prosent av nivåene før pandemien.
Denne positive tendensen fortsetter inn i vintersesongen. TUI er godt posisjonert til å nå resultatmålet for 2023.
Nøkkelord
Kontakter
Anne Mørk-LøwengreenKommunikasjonssjef, NorgeTUI
Tel:+47 99205332anne.lowengreen@tui.noBilder


Om oss
TUI Norge er i dag en del av TUI Nordic, og er med en markedsandel på 25 % den største aktøren på det nordiske reisemarkedet. TUI Norge ble etablert i 1973. Noen av våre mest populære reisemål er Kanariøyene, Hellas og Spania. TUI Nordic består av reisearrangørene TUI Norge, TUI Sverige, TUI Danmark, TUI Finland, flyselskapet TUI fly Nordic og Nazar. TUI Nordic er en del av TUI Group, verdens største turistkonsern som er virksomme på om lag 180 destinasjoner verden over.
Følg pressemeldinger fra TUI Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra TUI Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra TUI Norge
National Geographic og TUI utvider samarbeidet23.11.2023 07:00:00 CET | Pressemelding
National Geographic og TUI lanserer et utvidet samarbeid. Flere enn 40 nye heldags- og halvdagsutflukter er nå tilgjengelige for alle, uavhengig av ferietype.
Nå kan du enkelt oppleve Formel 1- byen Singapore20.11.2023 10:00:00 CET | Pressemelding
I vinter kan du enkelt oppleve Formel 1 - byen Singapore. Den pulserende storbyen som kan by på alt fra innovativ arkitektur til tropisk klima og strandliv, er ny av året i TUIs brede utvalg av dynamiske pakkereiser.
Flere barnefamilier velger spontanferie i vinter10.11.2023 12:33:46 CET | Pressemelding
Det er veldig mange barnefamilier som bestiller en ferie i siste liten nå i vinter. – Vi ser en klar trend som skiller seg fra normalen, sier kommunkasjonssjef i TUI, Anne Mørk-Løwengreen.
Hit drømmer nordmenn om å reise i vinter8.11.2023 07:00:00 CET | Pressemelding
En vakker paradisøy i fjerne strøk omringet av asurblått hav, er den klassiske reisedrømmen for mange. Men i vinter preger realismen reisedrømmen til de fleste nordmenn.
Lavest mulig pris er ikke det viktigste for nordmenn3.11.2023 08:00:00 CET | Pressemelding
Kun 12 % av nordmenn oppgir at lavest mulig pris er det viktigste, når de skal ut å reise i vinter. Det viser en fersk gallupundersøkelse fra Kantar Media.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom