Mangedobling av GPS-jamming mot Norge
19.9.2023 10:28:21 CEST | Nasjonal kommunikasjonsmyndighet | Pressemelding
– Siden 2022 har det vært en mangedobling av GPS-bortfall over Øst-Finnmark.

Det forteller direktør i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet, Pål Wien Espen, i forbindelse med oppstart av årets jammetest, som startet mandag, på Andøya i Nordland. Denne uken samles det 200 deltakere fra hele verden for å utsette egen teknologi for hacking.
Mens det i hele 2020 var meldt inn totalt 20 dager med utfall av GPS-signaler i Øst-Finnmark, var tallet økt til 120 dager i 2022. Nå i 2023 er det bortfall bortimot daglig.
–Forstyrrelser på navigasjonstjenester kan føre til flere alvorlige hendelser, forklarer Espen. Det kan føre til at du får feil posisjon. Et helikopter vil kanskje ikke kunne lande der det ville for å redde en person i nød og mister dyrebare sekunder.
Jamming er forstyrrelser eller blokkering av blant annet radio- og GPS-signaler, mens spoofing er utsending av falske signaler for å lure mottakeren som tar imot disse signalene.
Kritiske samfunnsfunksjoner blir stadig mer avhengig av tjenester som kan fastslå riktig posisjon, navigasjon og tid. I stor grad er disse funksjonene basert på globale satellittnavigasjonssystemer (GNSS).
Fordelene med satellittbaserte tjenester er mange og områder i samfunnet som er avhengige av satellittsignaler øker i omfang. Samtidig kan disse mulighetene gjøre oss sårbare.
– Ved å arbeide sammen med industrien og legge til rette for produktutvikling, er målet med testen å finne sårbarhetene, sier avdelingsdirektør John-Eivind Velure.
Kontakter
John-Eivind VelureAvdelingsdirektør SpektrumNasjonal kommunikasjonsmyndighet
Tel:+4790043140Tel:95748447jev@nkom.noJulia BergmannSenior kommunikasjonsrådgiverNasjonal kommunikasjonsmyndighet
Tel:46474963jdb@nkom.nowww.nkom.no/presseBilder



Lenker
Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Frivillig åpning vil kreve tett oppfølging4.3.2026 08:56:12 CET | Pressemelding
Ny bredbåndsregulering nærmer seg. Foreløpig tyder mye på at fibernettene blir åpnet frivillig. Nkom understreker samtidig at utviklingen vil bli fulgt svært tett.
Varsler tilsyn med Telia etter datainnbrudd25.2.2026 08:52:08 CET | Pressemelding
Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) vil gjennomføre tilsyn hos Telia etter melding om omfattende datainnbrudd.
Store forskjeller i sikkerhetsnivå hos datasentre23.2.2026 13:56:41 CET | Pressemelding
En ny tilsynsrapport viser store forskjeller innen digital sikkerhet hos datasentre i Norge. Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) ber flere av dem iverksette tiltak for å bedre sikkerheten.
Svindeltapene stuper19.2.2026 13:02:51 CET | Pressemelding
Ferske tall fra Finanstilsynet viser at bankenes svindeltapstall er redusert med 35 prosent på bare seks måneder. Mye tyder på at tiltak i ekombransjen er en viktig årsak til nedgangen.
Mobilen kan svikte når du trenger den mest19.2.2026 09:58:29 CET | Pressemelding
Vinterferien har startet for store deler av Sør-Norge og mange legger turen til hytte og fjell. Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) advarer om at kulde, varierende dekning og stor tillit til mobil og smartklokke fort kan bli en uheldig affære.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom