Fortvilt kornsituasjon – Felleskjøpet ber myndighetene ta grep

– Vi ber om at sentrale myndigheter umiddelbart tar grep og gir kommunene tydelig veiledning i hvordan de skal praktisere ordningen med tilskudd ved produksjonssvikt, sier Bjørn Stabbetorp, konserndirektør landbruk i Felleskjøpet Agri.
Årets kornsesong i Sør-Norge har vært rammet av store utfordringer. Først med tørke i mai og juni, og deretter store mengder nedbør i juli og august med flom flere steder. Bønder opplever store avlingstap på grunn av værskadet korn.
– Felleskjøpet erfarer at flere kommuner ikke stiller med kapasitet og kompetanse til at bonden får nødvendig dokumentasjon i tråd med kravet i forskriften. Vi oppfordrer sentrale myndigheter til å gi kommunene tydelig beskjed, sier Stabbetorp.
Korn må avvises
Felleskjøpet er landets største kornkjøper, og tar vanligvis imot over en halv million tonn korn i innhøstingsperioden. Nå merker samvirkeselskapet en sterkt økende mengde værskadet korn. Stadig flere lass som kommer til mottakene må avvises. Kvaliteten på kornet er for dårlig til å brukes både i mat- og fôrproduksjon.
Dette gjelder spesielt ved mottakene på Romerike, Hadeland og i deler av Innlandet.
Samtidig øker antallet meldinger fra fortvilte kornbønder om elendig kvalitet på kornet. De står i fare for store økonomiske tap når kornet ikke er salgbart.
Uholdbart
I løpet av den siste uka har Felleskjøpet jobbet sammen med Norges Bondelag for at sentrale landbruksmyndigheter skal gi føringer for hvordan landbrukskontorene i kommunene skal avhjelpe situasjonen.
– Nå haster det med å få klargjøringene på plass. Det må omfatte både korn som fortsatt står ute på jordene, eller som er tresket og ikke viser seg å ha verdi på grunn av værskadene. Slik situasjonen er nå tar bonden all risikoen tilknyttet kostnaden ved å høste kornet, frakte det til mottak, og deretter i stadig flere tilfeller oppleve å få null i oppgjør for leveransen, sier Stabbetorp.
Han understreker at situasjonen i øyeblikket er uholdbar. Manglende initiativ og ulik praktisering fra lokale landbruksmyndigheter eskalerer usikkerheten som nå råder i kornnæringa.
– Vi frykter belastningen i verste fall kan gå ut over liv og helse til kornbonden, sier Bjørn Stabbetorp.
Han gjentar oppfordringen og rådene til bøndene om å ha dialog med lokale landbruksmyndigheter om kornet har vært rammet av flom eller annen klimatisk skade. Kornprodusentene oppfordres også til å ha tett kontakt med sitt lokale kornmottak om forhåndsprøver og eventuell levering av værskadet korn.
PS! Felleskjøpet er også markedsregulator for kornnæringa. Det er ventet en ny landsdekkende avlingsprognose i løpet av kommende uke. Den forrige prognosen fra 10. august anslo en avling 21 prosent under tilgangen i fjor. Grunnlaget for denne prognosen ble utarbeidet før ekstremværet «Hans», som førte til flom en rekke steder i Sør-Norge.
Nøkkelord
Kontakter
Sigbjørn VedeldSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:+47 932 45 367sigbjorn.vedeld@felleskjopet.noBilder

Om Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet Agri har en omsetning på 20,2 milliarder i 2022 og har i overkant av 4 000 ansatte. Felleskjøpet er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge. Felleskjøpet eier Granngården i Sverige som også har rundt 100 butikker rettet mot samme målgruppe. Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av i rundt 39 000 bønder. Felleskjøpet Agri er markedsregulator for korn og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agris hovedmål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Østfold Kornmagasin utvider lagerkapasiteten i Sarpsborg19.12.2025 14:17:31 CET | Pressemelding
Styret i Østfold Kornmagasin har vedtatt å iverksette et utbyggingsprosjekt ved kornanlegget i Sandesund. Prosjektet innebærer bygging av tre nye siloer med en samlet lagringskapasitet på cirka 3 500 tonn.
Felleskjøpet Agri blir majoritetseier i Skiptvet Mølle16.12.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri går inn som majoritetseier i Skiptvet Mølle. Sammen med lokale eiere skal selskapet styrke mottakskapasiteten, driften og samarbeidet i et av landets viktigste matkornområder.
Felleskjøpet bygger ny avdeling på Gråmyra i Levanger28.11.2025 06:17:59 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri styrker sin tilstedeværelse i Trøndelag med etablering av en ny og moderne avdeling på Gråmyra, sør for Levanger. Anlegget blir blant de mest moderne i regionen og vil samle butikk, verksted og bruktmaskinsenter i ett helhetlig og framtidsrettet anlegg.
Felleskjøpet gjør store oppgraderinger på Bjørkelangen26.11.2025 09:37:19 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri investerer i en omfattende oppgradering av butikken på Bjørkelangen. Et eksisterende lagerbygg bygges om til en ny, moderne og framtidsrettet butikk.
– Kjempebra med verksted i Tana!21.11.2025 08:41:09 CET | Pressemelding
– Til våren får vi et fullt oppegående traktorverksted med to faste mekanikere på Felleskjøpet i Tana. De vil dekke hele Øst-Finnmark, siden de også får servicebil, jubler melkeprodusent Tormod Nilsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
