Over 1000 ulovlige droneflyvninger ved norske flyplasser: -Kan bli møtt med straff som svir
10.9.2023 19:34:26 CEST | Avinor | Pressemelding
Avinor har i år registrert rekordmange ulovlige droneflyvninger i luftrommet rundt norske flyplasser. Sammen med politiet ber vi dronebrukerne sette seg bedre inn i sikkerhetsreglene.

Hittil i år har Avinor registrert over 1000 ulovlige droneflyvninger rundt norske lufthavner. Bruken av droner til samfunnsnyttige formål er sterkt økende, men dessverre er det svært mange dronebrukere som ikke setter seg godt nok inn i regelverket.
-Avinor har montert deteksjonsutstyr som kan oppdage droner i luftrommet, og det har gitt oss et svært godt oversiktsbilde over dronetrafikken rundt lufthavnene våre. Det har bevist det vi lenge har fryktet, nemlig at det er et bekymringsverdig høyt antall som ikke har bedt om tillatelse for flygningene – altså flyr droner ulovlig. Dette er ikke nødvendigvis personer med kriminelle hensikter, men de utgjør allikevel en fare for sikkerheten i luftrommet, sier Axel Knutsen, leder for Avinor sitt droneprogram.
Avinor ønsker av sikkerhetsmessige årsaker ikke å gå inn på hvor vi har plassert dronedeteksjonsutstyret vårt, eller hvordan dette utstyret fungerer. Selskapet har imidlertid prioritert deteksjonsutstyr de siste årene, parallelt med at antallet personer som eier én eller flere droner i Norge er på om lag en halv million.
Uforsvarlig dronebruk kan gi straff som svir
Når Avinor oppdager ulovlige droneflyvninger, rapporteres disse til politiet.
Ifølge politiet er normal straff bøter fra 12.000 kroner og oppover. Ved alvorlige hendelser kan det være aktuelt å ta ut tiltale. Strafferammen er da opp til to års fengsel.
Ved alvorlige faresituasjoner vil saken bli vurdert opp mot straffeloven § 140: Forstyrrelse av den sikre drift av luftfartøy og skip, som har en strafferamme opp til 6 års fengsel. Ofte vil politiet søke å beslaglegge dronene.
Tenk før du flyr
-Vi tror de færreste ønsker å utgjøre en sikkerhetsrisiko for flytrafikken. Allikevel kan en ulykke få store konsekvenser dersom en drone kolliderer med et fly som flyr i flere hundre kilometer i timen. Vi oppfordrer derfor alle dronebrukere til å sette seg inn i reglene før man flyr en drone i lufta – eller enklere sagt: «Tenk før du flyr». Reglene ligger tilgjengelig på Luftfartstilsynet sine nettsider. I tillegg anbefaler vi alle å ta i bruk Avinor sin egen Ninox Drone-app. Den gir en oversikt over luftrommet og man kan søke om å få fly innenfor den såkalte 5-kilometersonen ved en rekke lufthavner, sier Knutsen i Avinor.
Piloter opplever droner på nært hold i lufta
For piloter er sikkerhet høyeste prioritet. Flere har opplevd droner på nært hold på vei inn mot flyplasser.
Flygesjef i Widerøe, Helge Anonsen er bekymret for utviklingen. Vi har de siste årene sett en betydelig økning i antall nærpasseringer mellom våre fly og droner. En kollisjon kan potensielt skape skader på flyet og er en fare for flysikkerheten, sier Anonsen. - Det viktigste tiltaket for å unngå alvorlige hendelser, er at droneflygerne setter seg inn i regelverket og sørger for å holde seg unna sikkerhetssonene rundt flyplassene.
Faktaboks – Viktige huskeregler for dronebrukere
- Avinor har en egen gratis app – Ninox Drone - hvor man kan søke om tillatelse til å fly droner, samt få tilgang til kart og annen informasjon dersom du skal ut å fly.
- Husk å hold deg oppdatert på Luftfartstilsynet og Avinor sine retningslinjer for trygg droneflyvning.
- Fem hovedregler for droneflyvninger ved lufthavner:
-
- Registrer deg og ta eksamen på flydrone.no
- Hold dronen innenfor synsrekkevidde.
- Hold minst 5 km avstand til lufthavner og fly aldri i nærheten av ulykkessteder.
- Fly alltid under 120 meter fra bakken og overhold gjeldene sikkerhetsavstander.
- Ta hensyn til andres privatliv og følg reglene for bruk av foto og video av andre personer, se datatilsynet.no.
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Over 10 000 pakketabber: Dette er den vanligste feilen17.7.2026 13:36:26 CEST | Pressemelding
Sommerferien er i gang for fullt, og Avinor ser de samme pakketabbene gå igjen i sikkerhetskontrollen og bagasjeanlegget. Hittil i år er det registrert over 10 000 tilfeller av feilpakket farlig gods ved Avinors lufthavner. Over åtte av ti tilfeller gjelder powerbanks og litiumbatterier.
Må vanne asfalten døgnet rundt i sommervarmen16.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Ekstrem varme har den siste tiden sendt temperaturen i asfalten på Oslo lufthavn opp mot 52 grader. For å hindre skader på flyoppstillingsplasser og taksebaner må brannmannskapene jevnlig rykke ut og kjøle ned asfalten med tusenvis av liter vann.
Svakare juni, men vekst gjennom første halvår10.7.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Nær 5 millionar passasjerar reiste via Avinor sine lufthamner i juni. Det er ein nedgang på 1,8 prosent samanlikna med juni i fjor. Samstundes viser tala ein samla vekst på 2,1 prosent så langt i år.
Avinor lyser ut nye retailkontrakter ved fire av landets største lufthavner3.7.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Avinor lyser ut nye retailkontrakter ved Oslo, Bergen, Stavanger og Trondheim lufthavn med en estimert samlet verdi på over 4,5 milliarder kroner over en femårsperiode.
Onepark vant flyplasskontrakt på Oslo lufthavn3.7.2026 07:54:36 CEST | Pressemelding
Onepark vant tilbudskonkurransen med Avinor om driften av parkering på Oslo lufthavn. Kontrakten har fem års varighet og er verdt 4 milliarder kroner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom