Olav Thon Gruppens resultat første halvår 2023
Olav Thon Gruppen hadde et resultat i første halvår på 94 millioner kroner, ned fra 5,3 milliarder kroner i samme periode i fjor.
Den store endringen fra i fjor forklares av at verdinedgang på eiendomsporteføljen og finansielle instrumenter i første halvår var 1,7 milliarder kroner, mens det i samme periode i fjor var en verdiøkning på 3,4 milliarder kroner.
Resultatet før skattekostnad, verdiendringer og valutaposter ble 2,2 milliarder kroner, en økning på 11 % fra samme periode i fjor.

- De fleste virksomhetsområdene i Olav Thon Gruppen utviklet seg godt, og til tross for økonomisk usikkerhet og kraftige renteøkninger, oppnådde Olav Thon Gruppen en betydelig økning i det operative halvårsresultatet, sier konserndirektør for økonomi og finans, Arne B. Sperre.
Solid finansiell posisjon
Ved halvårsskiftet var Olav Thon Gruppens egenkapital 68 milliarder kroner, og likviditetsreservene var på 10,4 milliarder kroner.
- Selv med økt usikkerhet og kraftige renteøkninger er Olav Thon Gruppen godt posisjonert for videre lønnsom vekst i tiden fremover, uttaler Sperre.
Høye eiendomsverdier og lav gjeld
Ved utgangen av første halvår var markedsverdien på eiendomsporteføljen 119 milliarder kroner, og konsernets totalt rentebærende gjeld var 34 milliarder kroner. Konsernets belåningsgrad var 27 %, og Olav Thon Gruppen er dermed blant eiendomsselskapene med lavest belåningsgrad i Skandinavia.
Omsetningsvekst i konsernets kjøpesentre
Olav Thon Gruppen har i dag 89 kjøpesentre i eie og forvaltning, og er Skandinavias ledende kjøpesenteraktør. Markedsposisjonen er solid både i det norske og svenske kjøpesentermarkedet, og i porteføljen inngår Norges seks største kjøpesentre i første halvår, målt etter butikkomsetning. I Sverige er Olav Thon Gruppen en av de største eiere av kjøpesentereiendom.
Butikkomsetning i kjøpesenterporteføljen som eies av konsernet i Norge og Sverige, var i første halvår 36 milliarder kroner. Omsetningsveksten fra samme periode i fjor var 6 % i Norge og 9 % i Sverige.
- Omsetningstallene på kjøpesentrene har i første halvår vist en noe avtakende vekst i tråd med de kraftige renteøkningene både i Norge og Sverige. Til tross for dette øker besøks-tallene på kjøpesentrene, som nok en gang viser seg som attraktive og populære møteplasser for varehandel, service og opplevelser, understreker Sperre.
Thon Hotels
Ved utgangen av første halvår hadde Thon Hotels 13 900 rom fordelt på 93 hoteller i Norge og utlandet. Hotellmarkedet i Norge hadde en svært positiv utvikling første halvår.
Thon Hotels oppnådde en stor økning både i gjennomsnittlig rompris og beleggsprosent sammenliknet med første halvår i 2022.
Boligsalg og næringseiendom
Konsernet har et større boligprosjekt under oppføring, og i første halvår ble det overlevert boliger med en salgsverdi på 511 millioner kroner.
Markedet for næringseiendom utviklet seg svakt i første halvår, og de kraftige renteøkningene medførte lavere etterspørsel etter næringseiendom som investeringsobjekt. Dette bidro til økte avkastningskrav og en generell verdinedgang på næringseiendommer i Norge.
Investeringer og eiendomsprosjekter
I første halvår ble det investert ca. 2,2 milliarder kroner i virksomheten, hvorav noe over halvparten dreier seg om kjøp av nye eiendommer.
I tillegg ble flere store eiendomsprosjekter sluttført.
Blant annet ble utvidelse av Triaden på Lørenskog ferdigstilt og Thon Hotel Snø med 288 rom ved SNØ helårsarena for ski på Lørenskog i Oslo-området åpnet.
Nøkkelord
Kontakter
Arne B. SperreKonserndirektør Økonomi og Finans
Tel:+47 23 08 00 00Tel:+47 926 97 622arneb.sperre@olavthon.noBilder
Lenker
Om oss
Konsernet Olav Thon Gruppen omfatter mange virksomheter, hvorav kjernevirksomhetene er eiendom og hotell. De mest kjente merkenavnene våre er Thon Eiendom og Thon Hotels.
I 2022 hadde konsernet ca. 2.700 årsverk. Les årsrapportene våre her.
Olav Thon Gruppen eies av Olav Thon Stiftelsen, som gir deler av overskuddet i Olav Thon Gruppen til samfunnsnyttige formål.
Link til våre presserom:
Olav Thon Gruppen
Thon Eiendom
Thon Hotels
Olav Thon Eiendomsselskap ASA
Følg pressemeldinger fra Thon Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Thon Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Thon Gruppen
Årsresultat for Thon Gruppen 202425.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
I 2024 oppnådde Thon Gruppen et resultat før skattekostnad på 3.903 millioner kroner, en økning fra -4.359 millioner kroner i 2023. Driftsinntektene var på 13.919 millioner kroner, en økning med 2 % fra 2023. Den store endringen fra i fjor forklares av at verdiendringer på eiendomsporteføljen og finansielle instrumenter utgjorde 111 millioner kroner, mot -8.337 millioner kroner i 2023. Resultatet før skattekostnad, verdiendringer og valutaposter ble 4.112 millioner kroner, mot 4.333 millioner kroner i 2023. - Den operative resultatutviklingen var god i de fleste av Thon Gruppens virksomheter, og til tross for vedvarende økonomisk usikkerhet og et høyere rentenivå, oppnådde Thon Gruppen det nest høyeste operative årsresultatet i konsernets lange historie, sier visekonsernsjef Arne B. Sperre.
Thon og OBOS går sammen om å utvikle to store boligprosjekter på Fornebu11.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Thongård AS som eies av Thon Holding AS, har inngått avtale om kjøp av 50 prosent i OBOS-prosjektene Oksenøya bruk og Flytårnet stasjon. Allerede i høst kan de første boligene bli lagt ut for salg. – Vi ser virkelig frem til å samarbeide med en så stor og solid aktør som OBOS i gjennomføringen av disse to boligprosjektene. For oss i Thon er dette attraktive boligutviklingsprosjekter helt i tråd med vårt ønske om å satse enda mer på utvikling og salg av boliger med sentral beliggenhet fremover, sier Annette Hofgaard, konserndirektør eiendom i Thon Gruppen.
Thon kjøper Vasagatan 50 i Stockholm7.2.2025 12:16:03 CET | Pressemelding
Olav Thon Gruppen har gjennom det svenske datterselskapet Thon Sverige AB inngått en avtale om å kjøpe eiendommen Vasagatan 50, kjent som Lagern 7, i Stockholm. Vasagatan 50 er en klassisk kontoreiendom på 2.700 kvadratmeter sentralt beliggende i Stockholm sentrum i nærheten av Stockholm sentralstasjon. - Vi ser et stort potensial i denne eiendommen, sier Annette Hofgaard, konserndirektør eiendom.
Olav Thon Gruppens kjøpesentre med sterk omsetning i 20249.1.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Olav Thon Gruppens kjøpesentre fortsetter å levere solide resultater til tross for utfordrende konjunkturer. Besøkstall og omsetningstall for 2024 viser en positiv utvikling som bekrefter kjøpesentrenes posisjon som ledende destinasjoner for fysisk handel, tjenester og opplevelser. Samlet sett omsatte Olav Thon Gruppens kjøpesentre i Norge for over 79,5 milliarder kroner i 2024. Dette tilsvarer 3,1 % økning sammenlignet med året før. Besøkstallene økte med 2,3 %. De svenske kjøpesentrene omsatte for nesten 16 milliarder svenske kroner. Med 76 kjøpesentre i Norge og 10 i Sverige opprettholder konsernet sin markedsledende posisjon i Skandinavia. – Vi er svært fornøyde med å se at våre kjøpesentre fortsetter å tiltrekke seg lojale kunder og å sikre stabil omsetning og gode resultater for både oss og våre leietakere. Dette viser at satsingen på moderne fasiliteter og varierte tilbud bidrar til vekst, sier Thomas E. Rønning, direktør for kjøpesenter i Olav Thon Gruppen. (Lenke til rapport n
Olav Thon 1923-202416.11.2024 13:39:00 CET | Pressemelding
Det er med stor sorg vi i dag har mottatt budskapet om at Olav Thon er gått bort. Han ble 101 år gammel.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom