Presseinvitasjon: Fant århundrets gullskatt med metallsøker
En Sola-mann har med metallsøker har funnet den største gullskatten av sitt slag på over 100 år i Norge. Funnet, som er 1500 år gammelt, ble gjort på Rennesøy i Stavanger kommune. Arkeologisk museum ved Universitetet i Stavanger orienterer om funnet torsdag klokken 9.30.

– Dette er århundrets gullfunn i Norge. Å finne så mye gull samtidig er ekstremt uvanlig, sier direktør Ole Madsen ved Arkeologisk museum ved Universitetet i Stavanger.
- Direktør Ole Madsen orienterer om funnet.
- Førsteamanuensis Håkon Reiersen forklarer funnets betydning og historisk kontekst.
- Professor Sigmund Oehrl, som er ekspert på symbolikken på gullfunnet, forklarer hva inngraveringene betyr.
- Marianne Enoksen fra Rogaland fylkeskommune forteller hvilke regler som gjelder for privatpersoner som finner forhistoriske verdier med metalldetektor.
Finneren, en metalldetektorist fra Sola i Rogaland, er tilgjengelig for intervju. Selve funnet kan sees og fotograferes i konserveringsavdelingen ved museet, der konservator Hege Hollund renser og konserverer det for videre analyser.
Tid: Klokken 9.30 torsdag 7. september
Sted: Kafe Ask og Embla, Arkeologisk museum, Universitetet i Stavanger
Adresse: Peder Klows gate 30A
Har du spørsmål?
Ta kontakt med kommunikasjonsrådgiver Anniken Celine Berger ved Arkeologisk museum, Universitetet i Stavanger på 93005355.
Nøkkelord
Kontakter
Anniken Celine BergerKommunikasjonsrådgiverArkeologisk museum, Universitetet i Stavanger
Tel:93005355anniken.c.berger@uis.noLenker
Om oss
Universitetet i Stavanger har en innovativ og internasjonal profil og er en drivkraft i kunnskapsutviklinga og endringsprosesser i samfunnet. Samfunnsoppdraget vårt er å utfordre det velkjente, utforske det ukjente.
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Stavanger (UiS)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Stavanger (UiS) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Stavanger (UiS)
Å oppdage at barnehagebarn strever med språket, er ikke nok for å sikre dem god hjelp16.11.2023 08:00:00 CET | Pressemelding
Mange barn som strever med språket, blir oppdaget i barnehagen. Men for at disse barna skal få riktig hjelp, må kartleggingsverktøyene være av god kvalitet, og de som skal hjelpe, må ha kompetanse innenfor språkutvikling og språkforstyrrelser. Det viser en ny doktoravhandling fra Lesesenteret.
Hvordan lykkes med rask respons i sykehus?10.11.2023 10:26:39 CET | Pressemelding
Rask respons er avgjørende når en pasients tilstand forverrer seg. Men hva kan man gjøre når systemer som skal sikre dette, ikke fungerer?
Verdens største konferanse om mobbing til Norge1.11.2023 11:27:21 CET | Pressemelding
Aldri før har så mange barn og unge rapportert om mobbing i Norge. Internasjonalt er omfanget av mobbing også økende. Nå skal verdens fremste forskere, barnehagelærere, lærere, barnehage- og skoleledere og politikere samles for å finne ut hvordan vi bedre kan jobbe mot mobbing når verdens største antimobbekonferanse, World Anti-Bullying Forum, kommer til Stavanger i 2025.
Bringing the world's largest conference on bullying to Norway1.11.2023 11:27:21 CET | Press release
The world's largest anti-bullying conference, the World Anti-Bullying Forum, will be held in Stavanger, Norway, in 2025. The world's foremost researchers, kindergarten teachers, schoolteachers, kindergarten and school leaders, politicians and organizations will gather to find out how we can better research and work against bullying.
Arrangerer nasjonal konferanse om helsetjenesteforskning31.10.2023 14:39:14 CET | Pressemelding
Fra 2. til 3. november arrangerer Nasjonalt nettverk for helsetjenesteforskning og Universitetet i Stavanger Helsetjenesteforskningskonferansen 2023 på Clarion Hotel Stavanger. Årets tema er «Nasjonal helse- og samhandlingsplan 2024 – implikasjoner for helsetjenesteforskningen?».
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom