Enova lanserer støtte til varmepumpebereder
Enova åpner i dag et nytt tiltak innenfor Enovatilskuddet. Som forbruker får du inntil 5000 kroner i støtte dersom du velger å installere en varmepumpebereder i huset. Enova lanserer støtte til slike beredere for å gjøre teknologien mer kjent og tilgjengelig.

-Varmepumpebereder er en energieffektiv teknologi for å varme opp tappevann i boliger som ikke har, eller planlegger å investere, i et vannbårent varmeanlegg. Teknologien er lite utbredt her i Norge og vi håper derfor at flere tar den i bruk, sier markedsrådgiver Nora Lian i Enova.
Mer effektiv enn vanlige varmtvannsberedere
En varmepumpebereder er en bereder med innebygd varmepumpe der tappevannet til husholdningen varmes opp med varmepumpen. En varmepumpebereder er omtrent 2,5 ganger mer effektiv for oppvarming av tappevann sammenlignet med en vanlig varmtvannsbereder.
-Store husholdninger som bruker mye varmt vann, kan spare mye strøm ved å velge en varmepumpebereder, sier Lian.
Enovatilskuddet er starthjelp
Enovatilskuddet er Enovas samlede støttetilbud for privatpersoner og består av flere enkeltstående og tidsavgrensede støttetilbud. Teknologier som støttes her skal bidra til en omstilling gjennom mer effektiv energibruk, økt fleksibilitet i energisystemet eller reduserte klimautslipp. Når teknologien har fått den nødvendige starthjelp, avslutter Enova støtten.
- Enova støtter de som går foran, og skal ta bort noe av risikoen med å være tidlig ute. Dette fører i sin tur til at teknologien kommer raskere ut på markedet enn den ville ha gjort uten støtten. Når volumet i markedet er stort nok, vil prisene gå ned. Da blir teknologien billigere og mer tilgjengelig for alle. Slik bidrar Enovatilskuddet til fortgang i markedsutviklingen, sier Lian.
Les mer om støtte til varmepumpebereder her
Nøkkelord
Kontakter
Nora LianMarkedsrådgiver, Enova SF
Tel:+47 948 14 431nora.lian@enova.noLenker
Om oss
Livskraftig forandring
Enova arbeider for Norges omstilling til lavutslippssamfunnet. Omstillingen krever at vi kutter utslipp av klimagasser, bidrar til teknologiutvikling og innovasjon og skaper nye verdier. Derfor jobber Enova for at ny energi- og klimateknologi blir utviklet og tatt i bruk i markedet.
Enova SF er lokalisert i Trondheim og har 95 medarbeidere. Selskapet eies av Klima- og miljødepartementet, og finansieres via Klima- og energifondet og et lite kostnadspåslag på strømregningen.
Følg pressemeldinger fra Enova
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Enova på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Enova
– Viktige steg mot utslippsfrie skip30.6.2025 15:30:00 CEST | Pressemelding
Enova støtter nå nye prosjekter som tar i bruk hydrogen og ammoniakk som drivstoff i skip. I tillegg gis det støtte til etablering av anlegg for lagring av ammoniakk.
Rekordhøy interesse for elektriske lastebiler26.6.2025 12:22:50 CEST | Pressemelding
Enova tildelte i juni støtte til 116 elektriske lastebiler, den største enkeltutdelingen så langt. Totalt har Enova støttet over 400 elektriske lastebiler hittil i 2025.
Verdens største elektriske containerskip13.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Enova gir rundt 362 millioner kroner i støtte til sju elektriske fartøy og fire ladeanlegg. Blant prosjektene er det som kan bli verdens største batterielektriske containerskip, et gjennombrudd for utslippsfri skipsfart.
Derfor er det smart å handle for fremtiden nå5.6.2025 09:13:33 CEST | Debattinnlegg
Legg ned Enova og kutt tolv milliarder i skatt, skriver Kjell Erik Eilertsen i Industri og Næringspartiet (INP). Hvis vi gjør som han foreslår, kan det bli svært dyrt for oss alle når sluttregningen kommer. Og industrien her hjemme vil trolig stå i fare for å bli avviklet eller flagget ut.
Milliardstøtte fra EU til norske hydrogensatsinger20.5.2025 12:32:05 CEST | Pressemelding
Tirsdag ble det klart at flere norske selskaper får støtte gjennom EUs hydrogenauksjon. Det kan styrke den norske satsingen på fornybart hydrogen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom