Landsdekkende kontroll i bruk av belte i buss uke 36

- Bruk av belte i buss holder deg på plass i setet, slik at du ikke er til fare for andre i en ulykke og bidrar også til å redusere skader på deg selv, sier Ingvild Ryengen-Bjerke i Statens vegvesen.
Bruk av belte i buss redder liv
Det er viktig å øke bruken av belte i buss, og spesielt blant ungdom og unge voksne. Det er høy aksept for påbud om bruk av belte på buss, men likevel er det fortsatt mange som ikke bruker belte. Og manglende kunnskap om risiko hos mange gjør dette arbeidet så viktig. Målet vårt er at flest mulig skal bli mer bevisste på beltebruk også i buss. Budskapet er derfor der det er belte – bruk det, sier Ingvild videre.
Det skjer heldigvis sjelden større bussulykker, og buss oppleves som et «trygt» transportmiddel. Samtidig er skadepotensialet stort ved usikrede passasjerer dersom uhellet er ute.
Å «glemme det» eller «gammel vane» er fortsatt de viktigste argumentene for å ikke bruke belte. Dette kan vi påvirke gjennom vår mulighet for kontrollaktivitet, kommunikasjonstiltak samt i samarbeid med busselskaper og ved å ha med bussjåfører på lag.
Bli med på en kontroll
I uke 36 gjennomfører vi en landsdekkende kontroll av beltebruk i buss. Dersom du ønsker å være med på en slik kontroll kan ta kontakt med:
Prosjektleder for Belte i buss, Ingvild Ryengen-Bjerke, Statens vegvesen Vegdirektoratet,
Telefon: 920 15 233
For informasjon rundt lovverket, les her:
Nøkkelord
Kontakter
Ingvild Ryengen-BjerkeSenior KommunikasjonsrådgiverStatens vegvesen
Vegdirektoratet
Bilder
Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Starter reparasjonsarbeidene for E6 Langnesberga12.5.2025 11:34:18 CEST | Pressemelding
Mandag 19. mai starter arbeidene med gjenoppbygging av nordgående kjørefelt for en 700 meter lang strekning av E6 langs Snåsavatnet.
Øvelse stenger E6 i Alta12.5.2025 08:15:00 CEST | Pressemelding
13. og 14. mai har Statens vegvesen, nødetatene og fremtidige yrkessjåfører øvelse i Kåfjordtunnelen på E6 i Alta. Vegen blir stengt mellom klokken 09.00 og 11.00 begge dagene.
No startar Fellesprosjektet Arna-Stanghelle berg- og skredsikringsarbeid langs E169.5.2025 20:30:01 CEST | Pressemelding
Neste veke startar berg- og skredsikringsarbeid på Vaksdal, Stanghelle og Helle. Arbeidet vil føre til kolonnekøyring på E16 på dagtid.
Sikring av Strindheimtunnelen og utbedring av Trønderbanen: Bruk kollektivtransport og alternative ruter9.5.2025 15:34:42 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen og Bane NOR oppfordrer til bruk av kollektivtransport og alternative ruter når det skal gjennomføres sikringsarbeider for Strindheimtunnelen og modernisering av Trønderbanen parallelt.
Her skal Vegvesenet hindra flaum i framtida9.5.2025 14:26:43 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal byta ei stikkrenne på rv. 13 Verken for å unngå framtidige flaumar.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom