Utbedring av Patterødkrysset på E6 ved Moss starter i september
28.8.2023 15:52:12 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding

Behovet for å øke trafikksikkerheten for trafikanter som passerer Patterødkrysset på E6, eller som skal ta av fra E6 mot riksveg 19 og Moss, gjør det nødvendig å gjøre tiltak
Maskinetreprenør Leif Grimsrud AS skal utbedre Patterødkrysset på oppdrag for Statens vegvesen.
Utbedringsjobben består i å utvide avkjøringsrampene fra E6, både sørfra og nordfra, til to felt samt tilrettelegge for endring av kjøremønster mellom rundkjøringene.
Oppdraget inkluderer også oppgradering av bussholdeplassen Mosseporten ved riksveg 19. Holdeplassen blir utvidet så to busser kan stoppe der samtidig, leskuret blir flyttet, og det blir opparbeidet sykkelparkering ved holdeplassen.
Tre måneders arbeid
Utbedringsarbeidet i Patterødkrysset starter i midten av september og skal være ferdig innen 15. desember i år.
– I denne perioden blir det redusert framkommelighet gjennom krysset, og bilistene må regne med tidvis kø, sier byggeleder Geir Østlund Johnsen i Statens vegvesen.
Han oppfordrer trafikantene til å være oppmerksomme på endringer i kjøremønster i anleggsperioden, og ikke minst ta hensyn til de som jobber på vegen.
– Når det gjelder oppgraderingen av Mosseporten bussholdeplass, må vi legge om gang- og sykkelvegen midlertidig. Vi skal legge til rette for at de myke trafikantene kommer seg trygt gjennom området i anleggsperioden, forsikrer han.
Holdeplassen flyttes midlertidig til holdeplassen på fylkesveg 120 ved Cirkel K mens utbedringsarbeidene pågår.
Leif Grimsrud AS vant oppdraget på pris og erfaring
Halden-baserte Leif Grimsrud AS vant oppdraget med å utbedre E6 Patterødkrysset i konkurranse med to andre entreprenørfirmaer. Leif Grimsrud AS oppfylte Vegvesenets tildelingskriterier – laveste pris og erfaring med gjennomføring av prosjekter på eller ved veg med en gjennomsnittlig døgntrafikk høyere enn 10 000.
Det kom inn tre tilbud på prosjektet (priser eks. MVA)
- Leif Grimsrud AS 9 597 882 kr
- Fosby Anlegg AS 10 037 179 kr
- Dokka Entreprenør AS 11 869 864 kr
Les mer om prosjektet: E6 Patterødkrysset | Statens vegvesen
Kontakter
Geir Østlund JohnsenByggelederDrift og vedlikehold Statens vegvesen
Tel:41517205geir.ostlund.johnsen@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Sluttfører arbeid på E12 Revelåga bru16.4.2026 15:30:55 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen sluttfører nå arbeidet på E12 Revelåga bru.
Brannøving i E16 Flenjatunnelen16.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen arrangerer, i samarbeid med Aurland brann og redning, brannvernøving i Flenjatunnelen torsdag 23. april.
Bare ett gjennomslipp på natt15.4.2026 15:37:30 CEST | Pressemelding
– Vi må fjerne et gjennomslipp i Nappstraumtunnelen på natt for å frigi arbeidstid. Fra og med 20. april slippes ikke biler gjennom tunnelen kl. 03.00.
Snart kommer årets asfalt15.4.2026 13:42:20 CEST | Pressemelding
Om få uker starter Statens vegvesen asfaltering av 730 kilometer riksveger over hele landet. Totalt 550.000 tonn asfalt skal legges i løpet av årets asfaltsesong.
Statens vegvesen lyser ut kontrakt for ny riksveg 426 Eigerøy bru15.4.2026 09:49:08 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen lyser nå ut entreprisekontrakten for bygging av ny Eigerøy bru på riksveg 426. Dermed tas et viktig steg videre i arbeidet med å sikre en trygg og robust forbindelse mellom fastlandet og Eigerøy i Eigersund kommune. Den antatte kontraktsummen er i størrelsesorden 450 millioner kroner inkludert merverdiavgift.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
