Mange rammet av vannkaos i Oslo
27.8.2023 08:41:00 CEST | If | Pressemelding
Kraftig regn natt til søndag har ført til vann inn i kjelleren i mange bygninger i Oslo. Allerede klokken 08.30 søndag hadde forsikringsselskapet If mottatt over 150 skadehenvendelser fra Oslo og Østlandet for øvrig.

Forsikringsselskapet opplyser at skadetallet sannsynligvis kommer til å stige kraftig utover søndag.
– Fortvilte boligeiere og forretningsdrivende prøver å redde verdier fra vannskader. Det er først og fremst i Oslo-området skadene kommer inn fra, men også andre steder på Østlandet er rammet av overflatevann inn i kjellere og førsteetasjer i boliger og forretningsbygg, sier kommunikasjonssjef Sigmund Clementz i If.
– Det har i tillegg kommet inn skader på biler og vært vanninntrengning gjennom tak, sier han.
If opplyser at de første skadeekspertene er sendt ut for å hjelpe til med å pumpe vann ut av kjellere.
– Det er imidlertid mange som trenger hjelp samtidig, så vi må i likhet med brannvesenet gjøre visse prioriteringer i akuttfasen, sier han.
Kø på telefonen
Skadeapparatet til If er i ekstra beredskap søndag, og selskapet setter inn ekstramannskaper. Fordi så mange har fått skader, kan det imidlertid være noe ventetid på telefonen.
– Dersom skaden er mindre og ikke haster, anbefaler vi at den blir meldt inn via nettside for å ikke ta opp telefonkapasitet. Er skaden stor, og du trenger akutthjelp, ring oss, understreker Clementz.
Kommunikasjonssjefen sier at det kommer til å ta dager og uker for å få full oversikt over hvor mange som egentlig er rammet.
– Det tar som regel litt tid før det er mulig å få et godt bilde av hvor mange skader slike styrtregn fører til. Det er alltid et visst etterslep i skademeldingene, sier understreker Clementz.
Han har foreløpig ikke noe anslag på hva skadene utgjør i kroner og øre.
– Det er umulig å si på et så tidlig tidspunkt. Nå sender vi ut folk for å hjelpe til med skadene, vi er mindre opptatt av å taste på kalkulatoren. Likevel er det mulig å si at det vil bli millionskader denne gang, sier Clementz.
9000 skader etter «Hans»
– Med styrtregn og ekstremvær er det alltid vanskelig å si hvor regnbygene treffer. Hvis den kraftige nedbøren treffer tett bebygde områder med mye asfalt og tette flater, blir det som regel langt flere skader enn hvis bebyggelsen er spredt, sier han.
Ekstremværet «Hans» og flommene etterpå har foreløpig ført til 9000 skader for forsikringsselskapene, ifølge Finans Norge og Norsk Naturskadepool. Erstatningene for skadene som så langt er meldt inn, kan anslagvis bli på rundt 1,7 milliarder kroner, ifølge beregninger fra naturskadepoolen.
Tallet er usikkert, og kan gå både opp og ned en god del.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzKommunikasjonssjef
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If forsikrer alt som betyr noe i livet: mennesker, dyr, boliger, biler og mye mer. Vi hjelper også bedrifter slik at de kan fungere som normalt selv om de skulle få en skade. Takket være våre 7 900 dyktige medarbeidere kan 3,7 millioner kunder i Norden og Baltikum føle seg trygge på at de vil få den hjelpen de trenger - hvis noe skulle skje.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Større verdier går opp i røyk17.9.2026 09:48:07 CEST | Pressemelding
Nye tall viser at erstatningene etter boligbranner økte med 24 prosent første halvår i år. Samtidig frykter forsikringsselskapet If at klimaendringer kan bidra til større brannskader i årene som kommer. Film eiendelene dine er oppfordringen fra forsikringsselskapet.
3 av 10 har vurdert å bytte jobb på grunn av stress7.9.2026 08:58:45 CEST | Pressemelding
Tilbake i hamsterhjulet etter sommerferien sitter mange med nye tanker om arbeidslivet.
Økende etterspørsel etter helseforsikring og forebygging12.8.2026 07:33:30 CEST | Pressemelding
Sampo-konsernet leverer nok et solid kvartal, der If øker antall kunder, både i privat- og bedriftsmarkedet. Personforsikring fortsetter å være det raskest voksende produktområdet. Stadig flere bedrifter ser en frisk arbeidsstyrke som en forutsetning for god drift, ifølge If Helps a Lot Report for andre kvartal.
If på Arendalsuka 202628.5.2026 16:40:05 CEST | Pressemelding
Vi i If forsikrer om at vi er godt forberedt til Arendalsuka 2026. Både i våre egne arrangementer og fra andres scener vil vi snakke om forebyggende helse, sykefravær og klimatilpasning. Full oversikt her!
Farene som elsparkesyklister bør være klar over15.5.2026 09:47:41 CEST | Pressemelding
Unge under 16 og menn dominerer personskadene på elsparkesykler, viser tall fra If. Mange skader involverer personbiler. For elsparkesykler uten forsikring, kan konsekvensene bli millionregning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom