Nye boliger i Gamlebyen
Bane NOR Eiendom foreslår opptil 27 leiligheter i Oslo gate 7, rett ved Ladegården og Middelalderparken i Gamlebyen.

-Vi er svært fornøyde med å nå kunne levere inn dette planforslaget. Oslo Gate 7 er en flott eiendom som dessverre har stått ubenyttet lenge, så vi ser nå frem til å bidra med både økt tilbud av leiligheter og bokvalitet i Gamlebyen, sier prosjektdirektør i Bane NOR Eiendom, Kristin Haug Lund.
Bane NOR Eiendom har levert inn planforslag til Plan og bygningsetaten for Oslo gate 7 i Gamlebyen. Det nye planforslaget legger opp til å rehabilitere bygården som står der i dag og å bygge et nytt leilighetsbygg ved siden av. Planforslaget åpner opp for totalt 27 leiligheter hvor 9 er i dagens bygg og 18 i det nye bygget. Nybygget er utformet som et kvadratisk atriumsbygg og er tegnet frem av Reiulf Ramstad Arkitekter.
-Den nye bygningen vil få en materialpalett som spiller på den historiske konteksten, men samtidig har en moderne utrykk og materialkvalitet som viser arkitekturen i vår tid, forteller arkitekt Christian Fuglset.
-Prosjektets utviklingspotensial ligger forankret i en strategi med et allsidig og kvalitativt botilbud. Dette for å utvikle et attraktivt boligmiljø og for å gi de fremtidige beboerne en merverdi i forhold til det å bo i gamlebyen. Arkitekturen er robust samtidig som den er tilpasset stedets karakter, avslutter han.
Samarbeid med riksantikvaren og byantikvaren
Veien fram til planforslaget som Bane NOR Eiendom nå har levert til Plan- og bygningsetaten, har vært lang. Forslaget kunne ikke bli ferdig før NIKU og Riksantikvaren hadde utført grundige undersøkelser av kulturminner i bakken. Tomten ligger innenfor grensene til det fredete kulturminnet «Middelalderbyen Oslo» og Bane NOR Eiendom har hatt god dialog med riksantikvaren.
Den eksisterende bygård er trolig fra 1847 og er på byantikvarens gule liste, men er i dårlig stand. Det er ekte hussopp i bjelkelagene, og det kreves omfattende refundamentering da bygges siger nedover i retning mot jernbanen. Bygget er i dag ubeboelig grunnet helserisiko fra omfattende hussopp og dårlig konstruktive forhold. Rehabiliteringen vil kreve omfattende investeringer, og derfor er det et felles planforslag for nybygget og rehabiliteringen.
Planen for bygården er at flere elementer på fasaden skal bli slik historiske bilder og tegninger viser at bygården så ut. Samtidig skal leilighetene i eksisterende bygård få en god planløsning.
Fakta:
Bane NOR Eiendom er landets ledende knutepunktutvikler og driver bærekraftig eiendomsutvikling sentralt i byer og tettsteder, slik at flere kan velge tog og la bilen stå. De har flere prosjekter sentralt i Oslo, blant annet i Schweigaards gate, Oslo gate, Strandgata og på Oslo S.
Nøkkelord
Kontakter
Stine StrachanKommunikasjonssjef Bane NOR EiendomBane NOR Eiendom
Tel:90788968stine.strachan@banenor.noBilder

Lenker
Om oss
Norges ledende knutepunktutvikler
Bane NOR Eiendom AS eier, forvalter og utvikler all jernbaneeiendom i Norge. Porteføljen har en anslått brutto verdi på 23,6 milliarder kroner og omfatter stasjoner, jernbanetilknyttede service- og driftsbygg, næringsbygg, boliger og tomter. De fleste eiendommene er sentralt plassert ved kollektivknutepunkter og langs jernbanen.
Vi utvikler moderne og miljøvennlige boliger og næringsbygg og bidrar aktivt til by- og stedsutviklingen i Norge. På stasjonene tilbyr vi gode fasiliteter til de reisende, legger til rette for hyggelige serveringssteder og fine butikker og tilbyr bil- og sykkelparkering. Til togoperatørene tilbyr selskapet funksjonelle og moderne verksteder, terminaler og driftsbygg.
Våre 150 ansatte håndterer en portefølje på 926 bygg og ca. 3.000 leiekontrakter, og over 200 pågående eiendomsutviklingsprosjekter. De årlige investeringene utgjør ca. 1,3 milliarder kroner.
Bane NOR Eiendom AS er en del av Bane NOR-konsernet og har som samfunnsoppdrag å utvikle attraktive knutepunkt som får flere til å velge toget..
Følg pressemeldinger fra Bane NOR Eiendom
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR Eiendom på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR Eiendom
Deloitte satser i Trondheim – flytter til det nye terminalbygget på sentralstasjonen6.3.2025 16:07:57 CET | Pressemelding
I jakten på større lokaler har rådgivings- og revisjonsselskapet valgt å flytte 65 ansatte til Bane NOR Eiendoms nye toppmoderne terminalbygg på Trondheim sentralstasjon. Bygget er miljøsertifisert, og ligger sentralt plassert i et område med ny næring, nye boliger og nytt byliv.
Salgsrekord på Oslo S - igjen17.1.2025 16:00:33 CET | Pressemelding
Aldri før har det vært handlet mer på Oslo S og i Østbanehallen enn under fjoråret. Totalt omsatte Oslo S Shopping for over 1,3 milliarder kroner i 2024.
Bane NOR Eiendom selger Kammerherreløkka i Porsgrunn20.12.2024 20:05:56 CET | Pressemelding
Bane NOR Eiendom selger Kammerherreløkka 3 og 5 i Porsgrunn. Kjøper er Pensjonskassen for Helseforetakene i Hovedstadsområdet (PKH).
Byggestart for Quadrum Port i Kristiansand17.12.2024 12:45:46 CET | Pressemelding
Etter jul starter siste etappe av den storstilte utbyggingen ved Kristiansand stasjon. Quadrum Port vil ferdigstille Quadrumområdet. Nytt hotell og nytt kontor på til sammen 26.000 kvm vil åpne i 2027.
Nytt fylkeshus på Steinkjer stasjon28.11.2024 15:14:35 CET | Pressemelding
Nord- og Sør-Trøndelag ble slått sammen til ett fylke i 2018. Nå flytter de inn i moderne kontorlokaler rett ved togstasjonen i Steinkjer sentrum, der det før var parkeringsplasser.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom