Tolletaten har beslaglagt 385 kilo hasj
Tollbeslaget er av de største hasjbeslagene gjort noensinne i Norge.

Med hjelp av skanner og tjenestehund avdekket tollere på Svinesund 385 kilo hasj om kvelden søndag 16. april. Narkotikapartiet var skjult i en last med grønnsaker.
Områdeleder Asle Farberg bekrefter at tollbeslaget er av de største hasjbeslagene noensinne i Norge. Han berømmer tollerne for godt utført tollerarbeid blant annet ved å ta ut riktig transport til utvidet tollkontroll.
Tollerhund markerte
Narkotikaen ble avdekket da tollere ved Svinesund tollstasjon tok ut et vogntog til skanning. Skanneroperatøren oppdaget uregelmessigheter i lasten. Tolletatens erfarne flerbrukshund Mike, som er trent til å finne både narkotika og sigaretter, markerte på samme sted som avviket i lasten framsto for skanneroperatøen. Tollerne oppdaget flere pakker blant grønnsakene etter at emballasjen var fjernet.
-Tolletaten er godt kjent med at betydelige mengder narkotika blir forsøkt smuglet blant lovlige varer. Nok en gang viste kombinasjonen tollskanner og søkshund seg som effektive og verdifulle instrumenter for å hindre at store narkotikapartier når norske brukere, påpeker områdeleder Asle Farberg.
Farberg leder Tolletatens område Øst, som blant annet omfatter de tre største landevegs grenseovergangene mot Sverige – Svinesund (E-6), Ørje (E-18) og Magnormoen (riksveg 2).
Gateverdi på 40 millioner kroner
Når Tolletaten i Norge avdekker narkotika, blir politiet rutinemessig varslet. Politiet overtar da tollbeslaget og den videre etterforskingen av smuglingsforsøket.
-Tollbeslaget utgjør 400 000 brukerdoser og har en gateverdi på 40 millioner kroner, opplyser områdeleder Asle Farberg.
Til info: Bilder av beslaget er ikke tilgjengelig.
Kontakter
PressevaktPressevaktTolletaten
Tel:97650370pressevakt@toll.noOm oss
Tolletaten er ein etat under Finansdepartementet. Vi er organisert i seks divisjonar. Det var 1529 tilsette i etaten per 31. desember 2019. Øystein Børmer er tolldirektør.
Følg pressemeldinger fra Tolletaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tolletaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tolletaten
Tolletaten beslagla over 400.000 narkotiske piller på Svinesund11.9.2025 07:58:18 CEST | Pressemelding
Dette beslaget er blant de største vi har gjort av narkotiske piller så langt i år, sier divisjonsdirektør i Tolletaten Maria Elisa M. Amundsen.
Rekordstore mengder marihuana beslaglagt så langt i år5.9.2025 07:59:45 CEST | Pressemelding
Tolletaten har så langt i 2025 beslaglagt nesten dobbelt så mye marihuana som i hele 2024.
Dette er de største truslene i varestrømmen ut og inn av Norge6.8.2025 07:00:01 CEST | Pressemelding
Strømmen av varer som krysser Norges grenser vokser stadig. Med økte volumer øker også mulighetene for å utnytte varestrømmen til kriminalitet. Hvitvasking, høy kokaintrussel, omgåelse av sanksjonsregimet og smugling og feildeklarering av sjømat utpeker seg særlig i Tolletatens trusselvurdering.
Tolletaten avdekket smugling av kokain i BH1.7.2025 07:59:54 CEST | Pressemelding
I slutten av april stoppet tollerne på Oslo lufthavn en kvinne som forsøkte å smugle kokain. Beslaget hadde en estimert gateverdi på nesten én million kroner.
Storaksjon avdekket smugling av ulovlige og falske legemidler27.6.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Som en del av en internasjonal aksjon har Tolletaten i samarbeid med Direktoratet for medisinske produkter (DMP) avdekket større mengder legemidler forsøkt importert av privatpersoner som mistenkes å drive næringsvirksomhet, samt nettsider som tilbyr ulovlige legemidler.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom