Norsk Folkehjelp; Klare til å bistå under ekstremværet «Hans»
Hundrevis av frivillige over store deler av Sør-Norge står klare til innsats i forbindelse med ekstremværet Hans. - Frivillige redningsgrupper har mobilisert over store deler av Sør-Norge, og står klare til innsats hvis det skulle være behov, sier nasjonal beredskapsleder i Norsk Folkehjelp Eileen Suzann Tennebø Bové.

Det er særlig forhøyet beredskap i politidistriktene Oslo, Øst, Innlandet, Trøndelag, Møre og Romsdal.
- De frivillige redningsgruppene kan bistå med kunnskap og utstyr for å støtte de offentlige ressursene.
De er forberedt på varierte oppgaver, som å bistå med evakueringer, innsats med bereskapsambulanser, tilsyn og ivaretakelse av evakuerte, i tillegg til droner for søk og oversiktsbilder, sier Bové.
- Akkurat nå står flere hundre frivillige klare til å rykke ut på kort varsel hvis alarmen går. Mange steder i landet er frivilligheten avgjørende for en god lokal beredskap i slike situasjoner, sier Bové.
For litt over en uke siden rykket frivillige redningsmannskaper ut for å bistå etter jordraset i Vistdalen i Møre og Romsdal. De bidro med opprettelse og drift av et senter for de som ble evakuert som følge av hendelsen.
- Ekstremvær og naturkatastrofer er noe vi har erfaring med, og som vi dessverre er forberedt på at vil komme stadig oftere som følge av klimaendringene, sier Bové.
For mer informasjon, ta kontalt med nasjonal beredskapsleder Eileen Suzann Tennebø Bové på telefon: 90208454
Nøkkelord
Kontakter
Kaja HaldorsenSeksjonsleder kommunikasjonNorsk Folkehjelp
Tel:997 22 009Kaja.Haldorsen@npaid.orgBilder

Om oss
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær nedrustning, redningstjeneste og flyktning og integrering. Norsk Folkehjelp har 2200 ansatte i 40 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Informasjon om underslag ved Norsk Folkehjelps kontor i Libanon16.12.2025 12:15:04 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp har avdekket underslag ved organisasjonens landkontor i Libanon. Underslaget ble oppdaget av ansatte ved hovedkontoret i oktober. Undersøkelser ble igangsatt umiddelbart og saken ble anmeldt til Økokrim.
Stater slår fast: Ukrainas suspensjon av Minekonvensjonen er ulovlig12.12.2025 13:31:26 CET | Pressemelding
Minekonvensjonen åpner ikke for at stater kan trekke seg midlertidig fra sine forpliktelser, selv i krigstid. Det er nettopp i krig at konvensjonen er ment å beskytte sivile mot antipersonellminer.
Norsk Folkehjelp: Ansatte er trygge etter nye sammenstøt mellom Thailand og Kambodsja12.12.2025 10:14:53 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp følger situasjonen langs grensa mellom Thailand og Kambodsja med økende uro. De siste dagene har det vært gjentatte sammenstøt mellom de to landenes væpnede styrker i flere av grenseprovinsene.
Norsk Folkehjelp: Norge står ved 1 % i bistand – et viktig globalt signal3.12.2025 15:38:33 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp er godt fornøyd med at budsjettavtalen for 2026 opprettholder målet om å bruke 1 % av BNI på bistand.
Norsk Folkehjelp: Frykter at felleskapets verdier ikke investeres på en etisk trygg måte8.11.2025 08:53:50 CET | Pressemelding
– Slik vi leser regjeringens midlertidige etiske retningslinjer for Oljefondet, blir det vanskeligere å utelukke selskaper som produserer produkter eller opptrer på en måte som bryter med folkeretten, sier generalsekretær i Norsk Folkehjelp, Raymond Johansen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom