Dette kan du forhandle om i tillegg til lønn
Her får du ti tips til hvilke goder du kan forhandle deg fram til, enten du skal inn i ny jobb eller i den jobben du allerede har.

- Det er ingen grunn til å gå inn i lønnsforhandlingene med kun lønn i tankene, det er andre goder som kan være vel så naturlige å forhandle om, sier forhandlingssjef i NITO, Knut Aarbakke.
- Frynsegoder er ikke en erstatning
- Det er lønna vi lever av. Frynsegoder gir ikke pensjonsopptjening og har også bare verdi for dem som benytter seg av det. Hvis du for eksempel sykler til jobb, vil månedskort på kollektivtransport ha liten verdi.
- Det er også viktig å være bevisst på hva som faktisk er et frynsegode og hva som er noe du har for å kunne utføre jobben din, legger han til. Det er også viktig å sjekke hva som er avtalt i eventuelle tariffavtaler man er bundet av. NITOs tillitsvalgte har i mange tilfeller gjort mye av jobben for deg, ved at ulike frynsegoder allerede er avtalt for alle.
Dette kan du forhandle om
for eksempel er dekning av mobil og bredbånd ikke frynsegoder når du er satt til å jobbe fra hjemmekontoret. Da er det et helt nødvendige arbeidsverktøy.
- På den andre siden er busskort eller treningsavgift kanskje ikke nødvendige verktøy, men goder. Jeg anbefaler å ta kontakt med leder eller tillitsvalgt på arbeidsplassen, om man har spørsmål rundt dette.
Det er en rekke frynsegoder/nødvendige arbeidsverktøy som kan være verdifulle. NITOs forhandlingssjef lister fram noen av dem:
1. Forsikringer og pensjon
Dette er kanskje det viktigste og må være på plass. Dersom jobben ikke har gode nok løsninger, bør du ta kontakt med sjefen og høre om mulighetene. Dette er noe som fort kan koste deg skjorta, nå og på lang sikt.
Noen forsikringer er lovpålagte, som yrkesskadeforsikring, mens andre, som reiseforsikring ikke er det. Forskjellen på en god og en minimumsløsning for tjenestepensjon kan utgjøre titalls tusen når du går av med pensjon.
Les også: NITO Reiseforsikring
Les også: NITO Egen pensjonskonto
2. Tilskudd til mat
Lunsj på jobb er ofte en stor utgift. Det skader aldri å høre med arbeidsgiver om dette er noe man kan få dekket eller delvis sponset.
3. Utstyr på hjemmekontoret
Er du pålagt å jobbe fra hjemmekontoret, bør du helt klart få dekket internett og telefon av arbeidsgiver.
4. Avisabonnement
På mange arbeidsplasser er det vanlig å få dekket en avis. Trenger du faglig påfyll eller en nyhetsoppdatering, kan det være lurt å høre med arbeidsgiver om dette.
5. Treningstilbud
God helse er viktig for å utføre en god jobb. Det kan også føre til færre sykmeldinger, noe som vil gange både deg og arbeidsgiver. Også anledning til å trene i arbeidstiden kan være aktuelt.
6. Tilgang på firmahytte/feriehus
Det er ikke uvanlig at arbeidsgiver har investert i fast eiendom som arbeidstaker kan benytte som hytte / feriehus.
7. Firmabil
En firmabil kan være nyttig dersom man kjører mye bil i jobbtiden. Fordelen med firmabil er at du ikke trenger å bekymre deg for en rekke utgifter, for eksempel vedlikehold, avgifter og forsikringer. Fordelen av firmabil er imidlertid ganske hardt beskattet i Norge.
8. Sponsing av utdanning og kurs
Kompetanseutvikling kommer deg og arbeidsgiver til gode. Ved å for eksempel ta et faglig kurs, kan du bidra med ny kompetanse til bedriften du jobber i, samt gi deg argumenter i lønnsforhandlinger.
Les også: Hvorfor kompetanseheving?
9. Foreningskontingent
Hør om din arbeidsgiver ønsker å dekke kontingenten til NITO. Et organisert arbeidsliv er nøkkelen til god samhandling på arbeidsplassen og ryddige lønns- og arbeidsvilkår.
Les også: Hvorfor velge NITO?
10. Planleggingsdager i skole/ barnehage
Hør med arbeidsgiver om det er mulig å få til en ordning, dersom du må være hjemme med barna. Avspasering, fri med lønn eller hjemmekontor kan være løsningen.
Nøkkelord
Kontakter
Mathilde RuudKommunikasjonsrådgiver
Tel:94130509mathilde.sundet.ruud@nito.noOm NITO
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 100.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Lønnsoppgjøret i staten starter i dag: - Kompetanse koster, også i staten24.4.2025 10:53:33 CEST | Pressemelding
NITO jobber for å sikre konkurransedyktig lønn og økonomisk handlingsrom lokalt når lønnsforhandlingene i staten starter i dag.
Innlandets ingeniørkonferanse 2025: Hvordan milliardinvesteringer vil forvandle regionen22.4.2025 08:45:34 CEST | Pressemelding
Strategiske satsinger som gjør Innlandet til et attraktivt sted å bo, jobbe og investere. Det skal diskuteres når NITO inviterer til årets viktigste konferanse for ingeniører og teknologer på Innlandet.
Ut i påsketrafikken? Fem gode råd for køkjøring20.4.2025 15:23:04 CEST | Pressemelding
Kollisjoner i kø utgjør en fare for bilister, spesielt i påsketrafikken. Siw Tyldum, sjefsingeniør i Statens vegvesen og tillitsvalgt i NITO, deler fem ekspertråd som hjelper deg med å kjøre tryggere og mer effektivt i kø.
Hyller bioingeniører med viral musikkvideo15.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Bioingeniørdagen 2025 markeres med lanseringen av Bioingeniørsangen.
Hanne Marit fra Mo i det nasjonale ekspertutvalget11.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
– Jeg brenner for industrien, og for at industrien i Norge skal klare å bestå med gode rammebetingelser.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom