Ber Sikkerhetsrådet sørge for fortsatt humanitær tilgang til Nordvest-Syria
90 prosent av befolkningen i Nordvest-Syria er avhengige av nødhjelp for å overleve. 10. juli utløper en FN-resolusjon som sikrer at millioner av mennesker får hjelpen de trenger.

De siste dagene har CARE sammen med en rekke andre humanitære organisasjoner, blant dem internasjonale Røde Kors, bedt Sikkerhetsrådet om å forlenge resolusjonen med minst 12 måneder.
– At FN har tilgang til Norvest-Syria er avgjørende for distribusjonen av nødhjelp til hele området. 90 prosent av de 4,5 millioner menneskene som bor i Nordvest-Syria er avhengige av grensekryssende humanitær nødhjelp for å overleve. Uten et nytt mandat vil det bli mye vanskeligere å møte behovene som er der, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.
Regionen er fortsatt preget etter de kraftige jordskjelvene i februar, som førte til at om lag 5.700 mennesker mistet livet og flere enn 10.000 ble skadet. I tillegg har et kolerautbrudd forverret den allerede alvorlige humanitære situasjonen.
– Behovet for nødhjelp var stort selv før det tragiske jordskjelvet i februar. Beslutningen Sikkerhetsrådet tar nå, vil ha stor betydning for internasjonale organisasjoners mulighet til å gi nødhjelp til de som trenger det mest – spesielt kvinner og barn, sier Kaj-Martin Georgsen.
Resolusjonen, som utløper 10. juli, gir FN og internasjonale organisasjoner mandat til å distribuere nødhjelp fra Tyrkia og inn i Nordvest-Syria over grenseovergangen Bab al-Hawa. Den ble vedtatt i Sikkerhetsrådet for første gang i juli 2014, og har siden da blitt fornyet en rekke ganger. Forrige gang var i januar i år, da mandatet for den FN-ledede operasjonen ble forlenget med kun seks måneder.
I slutten av juni skrev CARE international sammen med 31 andre NGO-er et åpent brev til Sikkerhetsrådet, hvor vi ber om at resolusjonen forlenges i minst tolv måneder. «Dersom rådet ikke forlenger resolusjonen, vil det sende en beskjed til syrere om at Sikkerhetsrådet er villig til å akseptere lidelse og tap av menneskeliv som kunne ha vært forhindret», skriver de i brevet. Du kan lese hele brevet her.
Kontakter
Irene Thoresen RønoldSenior PR-rådgiverCARE Norge
Tel:48354814irene.ronold@care.noKaj-Martin GeorgsenGeneralsekretærCARE Norge
Tel:48082609georgsen@care.noBilder


Om CARE Norge
CARE ble grunnlagt i 1945 og er nå en av verdens største hjelpeorganisasjoner, med prosjekter i 102 land. CARE Norge jobber med langsiktig utviklingsbistand og nødhjelp i 11 av disse landene, med jenter og kvinners rettigheter i fokus. CAREs bistand nådde mer enn 100 millioner mennesker i 2021.
Følg pressemeldinger fra CARE
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra CARE på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra CARE
Driver helseklinikk i Gaza: stadig flere underernærte barn9.5.2025 10:18:49 CEST | Pressemelding
– Samtidig som trailerlass med mat venter en kort kjøretur unna, får vi stadig flere alvorlig underernærte barn inn på vår helseklinikk i Gaza. Mange av dem er i akutt livsfare, sier Gudrun Bertinussen, utenlandssjef i CARE Norge.
Hjelpeorganisasjoner frykter å bli kastet ut fra Gaza8.5.2025 14:18:14 CEST | Pressemelding
Israel krever at alle internasjonale hjelpeorganisasjoner må registrere seg på nytt. Nå har 55 internasjonale nødhjelpsorganisasjoner gått sammen i protest mot det nye regelverket.
CARE i Myanmar: – Vi må gjenoppbygge tryggheten25.4.2025 13:55:12 CEST | Pressemelding
En måned etter jordskjelvet viser en ny analyse fra CARE at kvinner utgjør flertallet av de som er hardest rammet.
Nok et dødelig angrep i Ukraina24.4.2025 14:30:13 CEST | Pressemelding
– Vi er vitner til nye angrep omtrent hver natt, sier CARE-ansatte i Ukraina.
CARE skalerer opp jordskjelvrespons i Myanmar11.4.2025 15:24:47 CEST | Pressemelding
– Lidelsene er enorme, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom