To norske rekorder på NMs første dag
1.7.2023 22:56:44 CEST | Norges Svømmeforbund | Pressemelding
Para-utøverne viste seg frem på første dag av NM langbane i Fredrikstad. Ikke bare er det rekord mange para-utøvere som er kvalifisert til årets NM, i dag ble det slått to norske pararekorder på 50m bryst.

Fredrik Solberg (Tønsberg SK) og Gabriel Steen (TSLK) satte begge rekorder i sin klasse da de svømte finale på 50m bryst. Fredrik Solberg svømte på tiden 32,10 i klasse SB9, og slo dermed sin egen rekord fra 2021, som var 32,18. Han var forståelig nok fornøyd etter løpet.
- Det var veldig gøy. Det er jo ved VM i august jeg skal svømme virkelig raskt så det er fint å få litt svar på at formen stemmer allerede. Treningen opp til NM har vært litt sykdomspreget, men vi har gjort det beste ut av det og klart å endre planen etter behov så det er håndtert bra, sa Fredrik Solberg etter finalen.
Gabriel Steen svømte i samme heat som Fredrik Solberg og satte rekord i klasse SB13. Han svømmer på tiden 32,75.
– Det føles veldig bra. Det er en god følelse å endelig være tilbake å prestere på et så høyt nivå igjen. Vi har hatt mer fokus på sprint og mer fokus på 50m, så jeg har et mål om å gjøre det veldig bra på alle 50m i mesterskapet, sier Gabriel Steen etter løpet.
Tette dueller gir utsikter til et spennende NM
Under dagens forsøk og finaler ble det flere spennende og tette dueller. Spesielt på damesiden var det mye bra svømming, da flere junior- og seniorutøvere markerte seg positivt. Dermed er spenningen rundt hvem som skal avslutte mesterskapet med den ettertraktede kongepokalen kun blitt enda mer interessant å følge.
- Jeg synes vi har hatt flere spennende løp og flotte resultater i dag. Det var gøy i morges og kjempe artig at Karen Klepp fra Stavanger Svømmeklubb svømte under 1.10 og vant juniorfinalen på 100m bryst. Det er en god tid som viser at hun er i veldig god rute mot EYOF (European Youth Olympic Festival). Samtidig var hun tett på en ny norsk juniorrekord, sier landslagssjef Petter Løvberg.
Han gleder seg samtidig over å se duellen mellom Silje Slyngstadli fra Bergensvømmerne og Eva Kummen fra Lambertseter SK. De to er spådd å være de største kandidatene til kongepokalen for damer og det skal bli spennende å følge dem fremover i mesterskapet.
- Silje Slyngstadli tok et steg på 100m bryst. Vi vet at hun er sterk på 50m bryst, men nå viser hun at hun også er sterk på 100m og det er jeg veldig fornøyd med. Eva Kummen ga Silje god kamp på 100m bryst. Evas sterkeste øvelse er 200m bryst og den kommer senere i programmet, så det blir skikkelig kamp om kongepokalen, sier Petter Løvberg.
Følg NM på livetiming.no
Startlister, tidsskjema og resultater er tilgjengelig på livetiming.no.
I tillegg streames NM på direktesport.no.
Nøkkelord
Kontakter
Petter LøvbergLandslagssjef svømming
Tel:97060795petter@medley.noKim PedersenKommunikasjonsrådgiver
Tel:45517503kim.pedersen@svomming.noBilder


Lenker
Følg pressemeldinger fra Norges Svømmeforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Svømmeforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Svømmeforbund
Regjeringen kutter livsviktig svømmeopplæring3.12.2025 19:10:07 CET | Pressemelding
Budsjettforliket om statsbudsjettet 2026 har kuttet bort nesten 78 millioner i tilskudd til å gjøre barnhagebarn tryggere i vann. Norges Svømmeforbund er svært skuffet over beslutningen, og vi ønsker svar fra partiene på hvordan de i tiden fremover skal bøte på dette? Hvordan skal de legge til rette for inkludering av barn rundt vann og sikre drukningsforebyggende arbeid? Siden 2015 har midlene til svømmeopplæring i barnehagene vært et viktig bidrag til å skape trygghet i vann og utjevne sosiale forskjeller. Ordningen har bidratt til at marginaliserte barn har fått tilbud om gratis opplæring. Dette har vært i tråd med faglige anbefalinger basert på at tidligere undersøkelser har vist at svømmeopplæringen i skolen starter for sent. Ordningen har økt i tråd med økt etterspørsel og møtte i 2025 heller ikke de reelle behovene. Vi håpte derfor på en økning i potten og er derfor svært overrasket over at de er fjernet. Midlene til svømmeopplæring i barnehager inngår også i regjeringens handli
Sander Kiær Sørensen med ny norsk rekord og semifinaleplass i EM Kortbane3.12.2025 13:34:42 CET | Pressemelding
EM Kortbane i svømming arrangeres i Lublin, Polen fra 2.-7. desember. På andre dag av mesterskapet setter Sander Kiær Sørensen fra Bærumsvømmerne ny norsk rekord på 200 fri med tiden 1.41,87.
I morgen starter EM Kortbane i svømming for den norske troppen1.12.2025 20:17:39 CET | Pressemelding
Våre utøvere fikk en formsjekk under NM i Asker for noen uker siden. Nå ser vi frem til å se de i aksjon under EM Kortbane som arrangeres i Lublin, Polen. EM Kortbane avsluttes søndag 7. desember.
Klart for NM Kortbane 2025 i Asker12.11.2025 10:34:40 CET | Pressemelding
13. til 16. november går NM Kortbane av stabelen i Holmen Svømmehall, med Asker Svømmeklubb som vertskap for mesterskapet. Norges beste svømmere i junior-, senior- og paraklassene møtes til fire dager med konkurranser på høyt nasjonalt nivå. Vi kan se frem til sterke prestasjoner, ekte svømmeglede og mange spennende dueller i bassenget.
Fredrik Solberg tar bronsemedalje i finalen på 50 fri27.9.2025 13:08:22 CEST | Pressemelding
Fredrik Solberg fra OI svømming svømmer inn til bronsemedalje i finalen på 50 fri. Fredrik svømmer inn på tiden 25,53 i finalen og tar bronsemedaljen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom