Regjeringen kutter livsviktig svømmeopplæring

Budsjettforliket om statsbudsjettet 2026 har kuttet bort nesten 78 millioner i tilskudd til å gjøre barnhagebarn tryggere i vann. Norges Svømmeforbund er svært skuffet over beslutningen, og vi ønsker svar fra partiene på hvordan de i tiden fremover skal bøte på dette? Hvordan skal de legge til rette for inkludering av barn rundt vann og sikre drukningsforebyggende arbeid?
Siden 2015 har midlene til svømmeopplæring i barnehagene vært et viktig bidrag til å skape trygghet i vann og utjevne sosiale forskjeller. Ordningen har bidratt til at marginaliserte barn har fått tilbud om gratis opplæring. Dette har vært i tråd med faglige anbefalinger basert på at tidligere undersøkelser har vist at svømmeopplæringen i skolen starter for sent. Ordningen har økt i tråd med økt etterspørsel og møtte i 2025 heller ikke de reelle behovene. Vi håpte derfor på en økning i potten og er derfor svært overrasket over at de er fjernet.
Midlene til svømmeopplæring i barnehager inngår også i regjeringens handlingsplan for forebygging av drukningsulykker. Når ordningen om midler til svømmeopplæring i barnehager nå blir avviklet, er også handlingsplanen svekket. Stadig flere dør av drukning. Særlig barn og eldre drukner. Barna er også viktige for å hindre at bestefar ikke drukner.
Ønsker ikke regjeringen å satse på at barn blir trygge i vann? Ønsker de ikke å styrke drukningsforebyggingen?
Norges Svømmeforbund ønsker svar på hva som skal erstatte denne livsviktige ordningen.
Med vennlig hilsen
Cato Bratbakk
President
Kontakter
Cato BratbakkPresident
Tel:94818169cato@medley.noJan KjensliIdrettskonsulent Norges Svømmeforbund
Tel:40805466jan.kjensli@svomming.noNorges Svømmeforbund
Norges Svømmeforbund er en organisasjon som skal arbeide for at alle mennesker gis muligheter til å utøve svømmeaktivitet ut fra sine ønsker og behov.
Norges Svømmeforbund skal være en positiv verdiskaper for individ og samfunn, og en ledende organisasjon for å fremme svømmeaktiviteter og livredning. Norges Svømmeforbunds arbeid skal preges av frivillighet, demokrati, lojalitet og likeverd.

Følg pressemeldinger fra Norges Svømmeforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Svømmeforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Svømmeforbund
Sander Kiær Sørensen med ny norsk rekord og semifinaleplass i EM Kortbane3.12.2025 13:34:42 CET | Pressemelding
EM Kortbane i svømming arrangeres i Lublin, Polen fra 2.-7. desember. På andre dag av mesterskapet setter Sander Kiær Sørensen fra Bærumsvømmerne ny norsk rekord på 200 fri med tiden 1.41,87.
I morgen starter EM Kortbane i svømming for den norske troppen1.12.2025 20:17:39 CET | Pressemelding
Våre utøvere fikk en formsjekk under NM i Asker for noen uker siden. Nå ser vi frem til å se de i aksjon under EM Kortbane som arrangeres i Lublin, Polen. EM Kortbane avsluttes søndag 7. desember.
Klart for NM Kortbane 2025 i Asker12.11.2025 10:34:40 CET | Pressemelding
13. til 16. november går NM Kortbane av stabelen i Holmen Svømmehall, med Asker Svømmeklubb som vertskap for mesterskapet. Norges beste svømmere i junior-, senior- og paraklassene møtes til fire dager med konkurranser på høyt nasjonalt nivå. Vi kan se frem til sterke prestasjoner, ekte svømmeglede og mange spennende dueller i bassenget.
Fredrik Solberg tar bronsemedalje i finalen på 50 fri27.9.2025 13:08:22 CEST | Pressemelding
Fredrik Solberg fra OI svømming svømmer inn til bronsemedalje i finalen på 50 fri. Fredrik svømmer inn på tiden 25,53 i finalen og tar bronsemedaljen.
Fredrik Solberg klar for finale på 50 fri27.9.2025 10:17:09 CEST | Pressemelding
Fredrik Solberg fra OI svømming svømte i natt forsøk på 50 fri. Der svømmer inn på 4. beste tid og er klar for finale senere i dag. Tiden i forsøket ble 25,74.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom