Bidra til å redusere helserisiko fra algeoppblomstringer denne sommeren
Med appen Bloomin’ Algae oppfordres innbyggere over hele Norge til å rapportere oppblomstringer av cyanobakterier (blågrønnalger) til Norsk Institutt for Vannforskning (NIVA). Oppblomstringene kan utgjøre stor helserisiko for mennesker så vel som hunder, storfe, fugl og fisk.

Cyanobakterier er mikroorganismer som forekommer naturlig i innsjøer og elver. Under riktige forhold kan de samle seg i så store mengder at de blir synlige i vannet som en blågrønn masse - i striper, klumper eller flak - og da kan de utgjøre en helserisiko for mennesker, kjæledyr og husdyr. Bakteriene kan produsere lever- og nervegifter som kan gi hudutslett, øyeirritasjoner, oppkast og muskelsmerter. I 2021 omkom tre hunder etter kontakt med farlige oppblomstringer.
App for rapportering av oppblomstringer
Hundeeiere, badegjester, båtfolk, sportsfiskere og alle andre som i sommer befinner seg i eller rundt ferskvann, kan nå rapportere forekomster av algeoppblomstringer med appen "Bloomin Algae".
Appen er laget i samarbeid med Folkehelseinstituttet og Veterinærinstituttet. Publikum kan via appen sende inn bilde av oppblomstringen tatt med telefonen og opplyse om hvilken aktivitet som foregår på stedet, slik at risikoen kan vurderes. NIVA-eksperter vil komme med rask tilbakemelding for å informere innsenderen om en potensielt farlig oppblomstring er til stede.
Registreringene vil bli brukt til å varsle myndighetene og til å gi tidlig advarsel om risiko for andre som befinner seg i og rundt vannet. Registreringene vil også hjelpe forskere med å forstå risikoen for oppblomstring i norske innsjøer og hvordan det endrer seg med tanke på klimaendringer og ekstreme værhendelser.
Hvordan ser algeoppblomstringer ut?
Oppblomstringer har ofte en blågrønn farge, noen ganger med turkise flekker eller bånd. Vannet kan se ut som "spinatsuppe" eller legge seg som et tynt, blågrønt flak på overflaten.
Det anbefales å holde små barn og kjæledyr borte fra vann med slikt grønt vann. Hvis man er bekymret for at man har vært i kontakt med cyanobakterier, bør man oppsøke lege eller veterinær.
– Cyanobakterier danner vanligvis oppblomstringer fra slutten av juni og utover høsten, sier Sigrid Haande, ferskvannsøkolog ved NIVA.
– Oppblomstring er spesielt vanlig i fylker som Innlandet, Viken, Vestfold, Telemark, Rogaland og Vestland, men vi vil gjerne ha et mer helhetlig bilde av oppblomstringer over hele landet.
Bloomin Algae-appen kan lastes ned fra Google Play eller App Store.
Nøkkelord
Kontakter
Sigrid HaandeSeniorforskerNorsk institutt for vannforskning (NIVA)
Tel:+4799713275sigrid.haande@niva.nohttps://www.niva.no/Ansatte/sigrid-haandeMari SolerødKommunikasjonslederNorsk institutt for vannforskning (NIVA)
Tel:952 13 880mari.solerod@niva.noBilder
Lenker
Om oss
Norsk institutt for vannforskning (NIVA) er Norges viktigste miljøforskningsinstitutt for vannfaglige spørsmål, og vi arbeider innenfor et bredt spekter av miljø, klima og ressursspørsmål. Vår forskerkompetanse kjennetegnes av en solid faglig bredde, og spisskompetanse innen mange viktige områder. Vi kombinerer forskning, overvåkning, utredning, problemløsning og rådgivning, og arbeider på tvers av fagområder.
Følg pressemeldinger fra NIVA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NIVA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NIVA
Dramatiske spor av Hans i vannmiljøer på Østlandet18.8.2023 11:07:57 CEST | Pressemelding
Vannkvaliteten i både Oslofjorden og en rekke av våre store innsjøer er påvirket av flommen etter ekstremværet Hans. Vi ser algeoppblomstringer både i ferskvann og saltvann, og Oslofjorden er blitt kaldere og mer grumsete.
NIVA leder EU-prosjekt med betydelig potensial for miljøvennlig, blå vekst12.6.2023 11:41:51 CEST | Pressemelding
Prosjektet LOCALITY kan føre til gjennombrudd for utnyttelsen av mikroalger, gi nye algebaserte produkter og åpne spennende markedsmuligheter.
NIVA bidrar med relevant forskning i forhandlingene mot en global plastavtale30.5.2023 14:43:51 CEST | Pressemelding
Forhandlingene om en global avtale mot plastforurensing fortsetter i Paris denne uken. Over 200 forskere fra mer enn 40 land står klare til å bidra gjennom forskerkoalisjonen for en velfungerende plastavtale, som koordineres av NIVA.
Nå kan det bli lettere å overvåke plastforurensning23.3.2023 10:12:15 CET | Pressemelding
En ny studie i anerkjente Nature viser hvordan overvåkning av plastforurensing kan bli bedre ved hjelp av harmoniserte metoder. Forskerne bak studien mener konseptet bør bli en viktig støtte for beslutningstakere.
Oppfordrer til handling for verdens skadede innsjøer22.3.2023 22:00:00 CET | Pressemelding
På en FN-konferanse i New York på Verdens vanndag 22. mars etterlyser forskere en rekke hastetiltak for å gjenopprette ødelagte ferskvannssjøer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom