Klimatilpasning: - Har vi tid til å vente på flere utredninger?
Slik oppsummerer KS’ styreleder Gunn Marit Helgesen stortingsmeldingen «Klima i endring – sammen for et klimarobust samfunn» som klima- og miljøminister Espen Barth Eide presenterte 16. juni.
I meldingen slås det fast at kommunesektoren er en nøkkelaktør for klimatilpasningsarbeidet. Hensynet til klimatilpasning skal inn i all kommunal planlegging, og regjeringen ønsker å gjøre det lettere for kommunene å få til dette.
- Etter vår mening finnes det allerede nok kunnskap til å handle fremfor å måtte vente på flere utredninger. Vi foreslår at regjeringen raskt setter i gang arbeidet med avklaringer som er nødvendige for at kommunene skal kunne gå videre med sine ambisjoner for lokal klimatilpasning, sier Helgesen.
Som eksempel trekker Helgesen fram den sterke vektleggingen av naturbaserte tilpasningsløsninger for å håndtere overvann.
- Vi slutter oss absolutt til ønsket om økt bruk av naturbaserte løsninger. Samtidig kan dette i en del tilfeller utgjøre en stor økonomisk risiko for kommunen ettersom viktige ansvarsforhold ikke er avklart. Kan kommunen for eksempel pådra seg et erstatningsansvar hvis det likevel kommer vann inn i folks kjellere, spør Helgesen. Hun viser til at spørsmålet om såkalt objektivt ansvar ikke er kommet nærmere en avklaring. Samtidig er også vurderingen av et eget overvannsgebyr uklart.
KS har også etterlyst en avklaring av ansvar knyttet til havnivåstigning som må løses før konkrete tiltak kan settes i verk.
Gunn Marit Helgesen trekker også gjerne fram flere positive elementer i stortingsmeldingen. Blant annet holder regjeringen fast ved prinsippet om solidarisk og likt premienivå i naturskadeforsikringsordningen. I tillegg ser det ut til at regjeringen vil støtte hensynet til klimaendringene også ved reparasjon av skade for å unngå gjentakelse av samme skade. Et annet positivt forslag er at det skal legges til rette for sterkere samarbeid om klimasårbarhetsanalyser og et sterkere nasjonalt styringssystem for klimatilpasning.
- Vi merker oss imidlertid at regjeringen ikke legger opp til en gjennomgang av eventuelle finansieringsordninger for kommunesektorens tilpasningsarbeid, slik blant annet Miljødirektoratet tidligere har tatt til orde for, avslutter Gunn Marit Helgesen.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
Tel:24 13 26 01kom@ks.noBilder
Lenker
Om KS
Følg pressemeldinger fra KS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KS
Delvis løsning i KS-forhandlingene30.4.2025 21:00:13 CEST | Pressemelding
KS ble onsdag kveld enige med Unio og Akademikerne om en løsning i tariffoppgjøret i kommunesektoren, mens LO og YS brøt forhandlingene.
– Tariffoppgjøret må ta hensyn til tøff kommuneøkonomi24.4.2025 12:09:05 CEST | Pressemelding
– Kommuneøkonomien er i sin mest krevende periode på mange år. Det vil åpenbart prege årets tariffoppgjør. Samtidig må forhandlingene ta høyde for kommunesektorens rekrutteringsutfordringer, sier KS’ forhandlingsleder Tor Arne Gangsø.
Positive klimasteg fra regjeringen – men flere virkemidler må på plass11.4.2025 07:05:55 CEST | Pressemelding
Regjeringen lover mer klimahjelp til kommunene. - Men det må følge penger og kraftig opptrapping med på løftene, ellers vil ikke kommunene klare jobben med å kutte utslipp i tide, sier styreleder i KS.
Nordmenn vil ta ansvar for egen alderdom1.4.2025 09:35:02 CEST | Pressemelding
Et flertall er villige til å ta ansvar for sin egen og sine pårørendes velferd når vi blir eldre. Det viser ny undersøkelse KS har fått gjennomført.
Lokalpolitikere utfordrer rikspolitikerne i valgkampen7.3.2025 11:05:04 CET | Pressemelding
– Ordførere og lokalpolitikere i Vestfold utfordrer alle partier og stortingskandidater i valgkampen: Gi kommunesektoren handlingsrom slik at vi kan fortsette å gi innbyggerne gode tjenester, sier KS’ fylkesstyreleder Gina Merethe Johnsen i KS Vestfold.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom