SMB Norge: - Regjeringen og SV gjør ingenting for småbedriftene
Små og mellomstore bedrifter opplever usikre tider. Likevel gjør stortingsflertallet ingenting for småbedriftene. – Ikke bra for Norge, sier Jørund Rytman, administrerende direktør i SMB Norge.

Interesseorganisasjonen for landets små og mellomstore bedrifter, SMB Norge, er skuffet over budsjettenigheten mellom regjeringspartiene og SV som ble presentert tirsdag.
- Så vidt vi kan se finnes det ikke et eneste tiltak i denne budsjettenigheten som letter byrden for små og mellomstore bedrifter, sier Jørund H. Rytman.
Han mener blant annet økte konkurstall burde fått stortingsflertallet til å handle.
- Konkurstallene stiger mens regjeringen stikker hodet i sanden og håper utfordringene går over, sier Rytman
Manglende balanse
SMB Norge-sjefen mener at de beste politikerne klarer å balansere behovet for skatteinntekter opp mot behovet for gode rammevilkår for småbedriftene.
- Regjeringspartiene må jo fullstendig ha glemt hvem som skaper milliardene de sitter og fordeler, sier Rytman.
- Dessverre har vi fått politikere som ikke får til denne balansen, sier Rytman.
Mindre skatt på norsk eierskap
Intresseorganisasjonen for landets små og mellomstore bedrifter etterlyser lavere skatt på norsk eierskap.
- Skattene burde vært redusert på grunn av de usikre tidene landets bedrifter nå opplever, sier Rytman.
Nøkkelord
Kontakter
Jørund H. Rytmanadministrerende DirektørSMB Norge
Tel:(+47) 909 33 499rytman@smbnorge.noKristian Eilertsenleder for politikk og samfunnskontaktSMB Norge
Tel:+47 902 14 524eilertsen@smbnorge.noOm oss
SMB Norge har ca. 5 600 medlemmer over hele landet. Våre medlemsbedrifter spenner over de fleste bransjer, hvor bygg/anlegg, varehandel, industri og faglig-teknisk tjenesteyting utgjør de største. Flertallet av medlemsbedriftene er små og mellomstore bedrifter, og ca. halvparten har inntil fem ansatte. Bedriftene sysselsetter i overkant av 25 000 arbeidsplasser. Vi får stadig nye medlemmer og det styrker vår gjennomslagskraft overfor politikerne.
Følg pressemeldinger fra SMB Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SMB Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SMB Norge
SMB Norge sin Kongress 20. og 21. september 202518.9.2025 10:48:57 CEST | Pressemelding
Denne helgen samles bedriftsledere fra hele landet seg på SMB Norges Kongress, den 20. og 21. september, på Clarion Hotel Energy i Stavanger. På Kongressen skal det vedtas ny politikk og forventninger til regjeringen og nytt Storting.
BEKYMRET FOR AT EN HEL BRANSJE KAN BLI NEDLAGT5.9.2025 11:08:13 CEST | Pressemelding
SMB Norge og Norsk Solarieforening er bekymret for en hel bransje, og for at mulige nye regler for bransjen fattes på et grunnlag basert på faktafeil.
SMB Norge etablerer samfunnsøkonomisk avdeling – styrker stemmen for små og mellomstore bedrifter1.9.2025 08:15:08 CEST | Pressemelding
SMB Norge, interesseorganisasjonen for små og mellomstore bedrifter, styrker nå sin faglige kapasitet og politiske slagkraft ved å etablere en egen samfunnsøkonomisk avdeling.
SMB Norge på Arendalsuka 20258.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Vi i SMB Norge er på plass under Arendalsuka i august. I år har vi over 20 debatter og arrangementer i SMB-teltet som omhandler alt fra gründervirksomhet til Green Camp.
Pressemelding: Den internasjonale dagen for små og mellomstore bedrifter26.6.2025 11:26:44 CEST | Pressemelding
SMB Norge ønsker flere partitopper velkommen når Den internasjonale dagen for små og mellomstore bedrifter markeres.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom