WWF Verdens naturfond

WWF krever en plan for utfasing av kull, olje og gass

Del
Siden fjorårets klimatoppmøte ikke klarte å levere på energiomstilling, oppfordrer WWF regjeringer til å benytte klimakonferansen i Bonn til å få på plass en global plan for utfasing av alle fossile brensler.
For å nå målene i Parisavtalen og unngå katastrofale 
klimaendringer må verden gå vekk fra olje, kull og gass. Foto: Shutterstock
For å nå målene i Parisavtalen og unngå katastrofale klimaendringer må verden gå vekk fra olje, kull og gass. Foto: Shutterstock

– Etter blandede resultater på fjorårets klimatoppmøte i Egypt, hvor vi fikk et gjennombrudd på tap og skade-finansiering, men ikke maktet å heve ambisjonene for energiomstilling, har vi ikke råd til å feile i år. Det haster som aldri før å endre kurs for å kunne begrense global oppvarming, og energiomstilling er nøkkelen til det, sier generalsekretær i WWF Verdens naturfond Karoline Andaur.

Trenger en global plan for utfasing

På klimatoppmøtet COP27 viste mer enn 80 land, inkludert Norge, støtte til et forslag om å fase ut alle fossile brensler, men det ble likevel ikke vedtatt. Nå oppfordrer WWF forhandlerne til å prioritere denne saken under de internasjonale klimaforhandlingene i Bonn.

– I 2021 ble det enighet om nedfasing av kull uten renseteknologi og ineffektive fossilsubsidier, men det er ikke nok. Å få slutt på produksjon og bruk av alt fossilt brensel – det vil si også olje og gass – og sikre omstilling til 100 prosent fornybar energi er den løsningen som vil ha størst effekt for å nå målene i Parisavtalen og forhindre de verste konsekvensene av klimakrisen, sier Andaur og legger til:

– Verdens land må bruke klimakonferansen i Bonn til å fremme konkrete tiltak for å fase ut all fossil energi og lage en global plan slik at vi kommer i mål i god tid før 2050. Det er viktig at vi får se både ambisjoner, gjennomføringsvilje og finansiering som står i stil.

Avgjørende med tydelig fremgang

Fremgang på klimakonferansen i Bonn, som arrangeres fra 5. til 15. juni, vil være avgjørende for å legge grunnlaget for klimatoppmøtet COP28 som skal foregå i Dubai senere i år. I tillegg er FN i gang med såkalte “Global stocktake” - den aller første globale gjennomgangen av den kollektive innsatsen som er gjort siden Parisavtalen ble inngått i 2015.

– Verden står ved et veiskille der valgene vi tar dette tiåret vil forme vår fremtid i tusenvis av år. Viktige beslutninger om klimapolitikk kan derfor ikke nedprioriteres selv om vi står i flere alvorlige kriser. Vi er ikke i rute for å nå målene i Parisavtalen og begrense den globale oppvarmingen til 1,5 grader. Vi trenger klare politiske signaler og forpliktelser fra lederne våre som gir håp og troverdighet i forhandlingene, og som setter oss på sporet av en grønnere, mer rettferdig og fossilfri fremtid, sier Andaur.

Dette må prioriteres i Bonn

WWF har utarbeidet et eget forventningsdokument for klimaforhandlingene i 2023 - Expectation Paper. Det beskriver hva forhandlerne må prioritere i Bonn, slik at de kan bli enige på COP28 i desember. Dette omfatter blant annet:

  • utfasing av alt fossilt brensel i god tid før 2050 og stopp av subsidier til fossilt brensel
  • et omforent mål for rask utbygging av fornybar energi - særlig vind- og solenergi, samt et mål for energieffektivisering
  • et tydelig veikart fra Global Stocktake-prosessen for hvordan klimaambisjonene kan justeres i tråd med 1,5-gradersmålet
  • et omfattende rammeverk for det globale målet om klimatilpasning og mobilisering av ressurser til klimatilpasning
  • operasjonalisering av tap- og skadefondet som ble vedtatt på COP27
  • oppfyllelse av målet om at industrilandene skal mobilisere 100 milliarder dollar per år fra og med 2020

– Det er avgjørende å få på plass ambisiøse mål for utslippskutt. Samtidig er disse målene lite verdt hvis de ikke følges opp av meningsfulle tiltak. COP28 må være troverdighetens COP for å gjenopprette tilliten og håpet om at verden sammen kan takle klimakrisen.

Forventningene til Norge

For å sikre gode resultater på COP28, mener WWF at Norge i Bonn må ta initiativ til en global ambisjon om opptrapping av alle lands klimatiltak, inkludert utfasing av all fossil energi, samt støtte rask finansiering av klimatilpasning og tap- og skadetiltak.

– Det er på tide at vi begynner å ta krav og bekymringer fra sårbare land på alvor. Norge har tjent seg rik på fossil energi og har gjennom sin olje- og gasspolitikk i flere tiår bidratt til å forverre klimakrisen. Det er derfor ingen vei utenom at vi, med de ressursene vi har, tar vår del av ansvaret og gjør det vi kan for å sette verden på rett kurs, sier Andaur.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

For å nå målene i Parisavtalen og unngå katastrofale 
klimaendringer må verden gå vekk fra olje, kull og gass. Foto: Shutterstock
For å nå målene i Parisavtalen og unngå katastrofale klimaendringer må verden gå vekk fra olje, kull og gass. Foto: Shutterstock
Last ned bilde
Generalsekretær Karoline Andaur i WWF Verdens naturfond. Foto: Haakon Nordvik
Generalsekretær Karoline Andaur i WWF Verdens naturfond. Foto: Haakon Nordvik
Last ned bilde

Om WWF Verdens naturfond

WWF Verdens naturfond
WWF Verdens naturfond
Pilestredet 8
0180 Oslo

22 03 65 00http://www.wwf.no

WWF er en av verdens største miljøorganisasjoner med eksperter som jobber i mer enn hundre land. Vi jobber for å bremse klimaendringene, stanse tapet av arter og skape en framtid der mennesker lever i harmoni med naturen.

Følg pressemeldinger fra WWF Verdens naturfond

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra WWF Verdens naturfond på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra WWF Verdens naturfond

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye