Priv til red.: Verdens største elbiltest kjører gjennom ditt område tirsdag 6. juni
2.6.2023 08:00:00 CEST | NAF | Pressemelding

Det er alltid knyttet stor spenning til NAF og Motors sommertester. Blir det ny rekkevidderekord i år? Hvor mye har været å si for hvor langt bilene klarer å kjøre?
På testdagen er det meldt tørt og varmt vær. Det er ideelle forhold for at de 32 elbilene som er med skal kunne kjøre langt. Sommertestene i 2021 og 2020 hadde tilsvarende vær, og da kjørte alle bilene lengre enn den offisielle rekkevidden (WLTP).
Rekkevidderekorden i NAF og Motors elbiltester innehas av Tesla Model 3 Long Range AWD. Den kjørte 654,9 kilometer før batteriet var helt tomt i 2021. I år kan denne rekorden stå for fall. Både den oppgraderte Tesla Model S LR og Mercedes-Benz EQS SUV kan sette ny rekord om det varslede sommerværet slår til! Også Hyundai Ioniq 6 og Mercedes-Benz EQE kan utfordre den eksisterende rekorden.
Elbiltesten gir deg gode svar om bilenes rekkevidde
Årets test er den fjerde sommertesten i rekken. I tillegg har testen blitt kjørt fire vintre. Alle elbiler som kommer på markedet i Norge er gjennom NAF og Motors test begge årstider.
Dette gir et godt bilde av hvor langt bilene kjører sammenlignet med hva som står i salgsbrosjyren.
Dette er kjøreruta
Kjøreruta er fra Oslo via riksvei 4 til Gjøvik og videre nordover E6 til Hjerkinn. Fra Hjerkinn kjører bilene via Folldal og over Venabygdsfjellet. De som kommer over fjellet fortsetter nordover på E6 fra Ringebu igjen.
Pressen er hjertelig velkommen til å dekke testen der det måtte passe best.
Aktuelle tider og stoppesteder:
- 9.00: Bilene kjører fra Vulkan P-hus i Oslo (Sjåfører og andre er der fra 7.30)
- Fra 11.30: De første bilene kommer til Circle K Kallerud på Gjøvik for 10 minutters pause
- Fra 13.30: De første bilene kommer til Circle K Vinstra for 10 minutters pause
- Fra 15.30: De første bilene kommer til Circle K Dombås for 15 minutters pause
- Utover kvelden kommer bilene til tre lokasjoner Thon Hotel Otta, Peer Gynt Hotel og Spiseri på Vinstra og Spidsbergseter.
Du finner mer info om testen på https://nye.naf.no/elbil/elprix
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Regjeringen må ikke vente for lenge med avgiftskutt18.3.2026 10:59:19 CET | Pressemelding
Bensin- og dieselprisene har skutt i været de siste ukene. Etter å ha først avvist krav om avgiftskutt fra NAF, vil nå regjeringen vurdere tiltak, kom det frem i Stortinget onsdag. – Nå må de ikke vente for lenge, vi har neppe sett pristoppen ennå, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Så mye brukte Finnmark fylke på vedlikehold av veier i fjor18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I Finnmark fylke gikk 6465 kroner per innbygger til drift og vedlikehold av fylkesveiene i fjor. Det er langt over landsgjennomsnittet, og er en oppgang på 148 kroner fra året før. – Vi er sterkt bekymret for tilstanden på fylkesveiene, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Så mye brukte Troms fylke på vedlikehold av veier i fjor18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I Troms fylke gikk 7274 kroner per innbygger til drift og vedlikehold av fylkesveiene i fjor. Det er langt over landsgjennomsnittet, og er en oppgang på 1240 kroner fra året før. – Vi er sterkt bekymret for tilstanden på fylkesveiene, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Så mye brukte Trøndelag fylke på vedlikehold av veier i fjor18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I Trøndelag fylke gikk 3809 kroner per innbygger til drift og vedlikehold av fylkesveiene i fjor. Det er under landsgjennomsnittet, men en oppgang på 216 kroner fra året før. – Vi er sterkt bekymret for tilstanden på fylkesveiene, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Så mye brukte Vestland fylke på vedlikehold av veier i fjor18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I Vestland fylke gikk 4364 kroner per innbygger til drift og vedlikehold av fylkesveiene i fjor. Det er blant de høyeste i landet, men er likevel en nedgang på 53 kroner fra året før. – Vi er sterkt bekymret for tilstanden på fylkesveiene, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
