NVE gir Statnett tillatelse til å utvide Orkdal transformatorstasjon
26.5.2023 16:08:51 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

Samtidig får Tensio TS AS og Elkem Thamshavn AS tillatelser til nye elektriske anlegg ved dagens stasjon og ombygging av eksisterende ledningsanlegg ved stasjonsområdet.
– Utvidelsen er først og fremst begrunnet i behovet for fornyelse av dagens anlegg, og vil legge til rette for et større kraftforbruk i dette området, sier Lisa Vedeld Hammer, seksjonssjef i NVE.
Som en del av utvidelsen heves spenningsnivået fra 300 kV til 420 kV. Dette vil bidra til å øke nettkapasiteten og tilrettelegge for videre næringsutvikling i området.
Skal bygges nordøst for dagens stasjon
Statnett har fått tillatelse til å bygge en ny transformatorstasjon og nødvendige høyspennings- og hjelpeanlegg nordøst for den eksisterende Orkdal transformatorstasjon.
Det nye stasjonsområdet vil være på om lag 30 dekar og skal gjerdes inne. Området skal etableres inn mot en ny fjellskjæring som må sprenges ut under anleggsarbeidene. Statnett får også tillatelse til å bygge en ny permanent adkomstvei fra Prestmovegen frem til ny stasjon, to skjermingsvoller nord for stasjonsområdet, og en flom- og skredvoll sør for stasjonsområdet.
Tiltak skal redusere negative virkninger
Negative virkninger av tiltakene er etter NVEs vurdering i hovedsak knyttet til visuelle nærvirkninger for nærmeste boligbebyggelse, beslaglegging av dyrket mark, samt støy og andre ulemper for naboer og dyrehold i anleggsfasen. Det er også forurensingsrisiko i anleggsfasen, som må ivaretas.
Det er derfor foreslått flere avbøtende tiltak, som skal bidra til å redusere disse ulempene. Det skal blant annet etableres to skjermingsvoller med bruk av stedegne masser. Dette vil både bidra til å redusere anleggstransport i anleggsfasen og redusere innsyn til ny stasjon fra nærmeste bebyggelse i driftsfasen.
NVE stiller videre krav om at Statnett skal utarbeide en detaljplan for anleggsarbeidene som skal godkjennes av NVE før anleggsstart. I planen skal Statnett blant annet drøfte og beskrive tiltak for å redusere forurensingsrisiko ved anleggsarbeider, omlegging av bekker, flytting av matjord, aktuell beplanting på skjermingsvoller, trafikksikringstiltak, støvreduserende tiltak og andre avbøtende tiltak for de naboene som berøres av arbeidene.
Les mer om sakene på våre nettsider:
Nøkkelord
Kontakter
Lisa Vedeld Hammer, seksjonssjef
E-post: liha@nve.no
Tlf: 41906523
Lars Hagvaag Seim, saksbehandler
E-post: lhs@nve.no
Tlf: 22 95 98 74
Bilder

Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Viktig at kraftprodusentene tar hensyn til forsyningssikkerheten5.8.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Fyllingsgraden i de norske vannmagasinene økte litt forrige uke, men er fremdeles lav for årstiden. I denne situasjonen er det viktig at vannkraftprodusentene tar inn over seg ansvaret de har for vinterens forsyningssikkerhet. NVE følger utviklingen av kraftsituasjonen, i tett dialog med Statnett. Om nødvendig vil NVE innføre en rapporteringsordning for kraftprodusentene.
Tørt og lite vann i deler av Sør-Norge: NVE ber vannverks- og brønneiere følge med22.7.2026 14:19:37 CEST | Pressemelding
Flere steder i Sør-Norge er grunnvannstanden og vannføringen nå svært lav etter en nedbørfattig vinter og en varm, tørr sommer. NVE ber vannverkseiere, brønneiere og andre som tar ut vann om å følge utviklingen og være forberedt på å gjøre vannbesparende tiltak om det ikke kommer mye regn de neste ukene.
Lede får bygge transformatorstasjon i Bamble kommune6.7.2026 09:59:09 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har gitt Lede AS konsesjon til å bygge Frier transformatorstasjon i Telemark ved industriområdet Frier Vest. De har også fått tillatelse til å bygge to parallelle kraftledninger på 5,5 kilometer, for å knytte stasjonen til Herum transformatorstasjon.
Laveste klimagassutslipp knyttet til norsk strømforbruk siden 20203.7.2026 11:28:53 CEST | Pressemelding
I fjor ble totalt 96 prosent av det norske strømforbruket dekket av strøm produsert fra fornybare kilder. Klimagassutslippet knyttet til bruk av strøm i Norge har gått ned blant annet på grunn av mindre import fra naboland med høyere andel kraftproduksjon med klimautslipp. Det viser NVEs klimadeklarasjon for fysisk levert strøm i 2025.
NVE ber jordbruk, settefiskanlegg og vannverk om å forberede seg på sommertørke2.7.2026 10:01:11 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat oppfordrer en rekke aktører til å være forberedt på mulig sommertørke. Selv om dagens grunnvannstand er normal, er det viktig å ha gode rutiner for overvåking og tiltak dersom situasjonen endrer seg gjennom sommeren.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
