NVE har vurdert nettløsning for elektrifisering av Melkøya

– Dersom Melkøya skal driftes med kraft fra land, anbefaler vi at Equinor får konsesjon til nettløsningen de har søkt om. Alle som søker nettilknytning, har i utgangspunktet rett til å koble seg på strømnettet. Løsningen vi har anbefalt, er den med minst negative virkninger for arealbruk, samfunn og miljø. Det er opp til de politiske myndighetene å bestemme om gassanlegget utenfor Hammerfest skal elektrifiseres eller ikke, sier Inga Nordberg, direktør for energi- og konsesjonsavdelingen i NVE.
NVE anbefaler sjøkabel og jordkabel i tunell
I innstillingen anbefaler NVE at det gis konsesjon til tiltakene Equinor søker om. Den anbefalte løsningen innebærer en jordkabel i tunell på om lag 3,2 km fra Hyggevatn transformatorstasjon til Meland og en 2,5 km lang sjøkabel fra Meland til Melkøya. NVE anbefaler også at Equinor får tillatelse til å sette opp en transformatorstasjon på Melkøya samt å bygge og drive en ny transformatorstasjon på Hyggevatn sammen med Statnett. Etter NVEs vurdering vil dette alternativet gi minst negative konsekvenser samlet sett, dersom Melkøya skal elektrifiseres med strøm fra land.
–Denne nettløsningen berører et veldig begrenset areal. I tillegg er dette et område som allerede er preget av utbygging og aktivitet. Det gjør at virkningene for naturmangfoldet er begrenset, sier Nordberg.
Anleggsarbeid skal tilpasses reindriften og miljø
Utbygging av elektriske anlegg vil alltid medføre virkninger for miljø og samfunn. I denne saken vil de største virkningene oppstå under anleggsperioden, og vil være forbigående. NVE anbefaler at det ved en eventuell tillatelse settes vilkår om at Equinor utarbeider en detaljplan , som drøftes med berørte kommune, fylke og grunneiere. En detaljplan skal beskrive planlegging og gjennomføring av anleggsarbeid for tiltaket.
Ved Hyggevatn vil det være anleggsarbeid med tunellåpningen og bygging av ny transformatorstasjon samtidig. Anleggsarbeidet kan gi negative virkninger for reinbeitedistriktet, fordi området rundt Hyggevatn og Fuglenesdalen er viktige beiteområder. Dette er også trekklei mot Myllingen, som er viktig som kalvingsområde.
– Det er viktig å redusere ulempene for både miljø og samfunn. Hvis det gis tillatelse til en utbygging anbefaler vi at Equinor samarbeider med Statnett om å tilpasse anleggsarbeidet til reindriftens bruk av området, sier Nordberg.
NVE anbefaler også at det settes vilkår om å undersøke Hyggevatn-området og ev. vurdere avbøtende tiltak for å unngå direkte inngrep i rødlistede plantearter. Detaljplanen bør i tillegg beskrive tiltak for å unngå utslipp og forsøpling til sjø fra anleggsarbeid ved Meland.
Endelig beslutning tas av Olje- og energidepartementet
Alle som søker nettilknytning, har i utgangspunktet rett til å koble seg på strømnettet, og NVE er pliktig til å behandle alle konsesjonssaker som kommer inn. En konsesjonsbehandling blir gjort med utgangspunkt i energiloven og begrenser seg til en vurdering av om tilknytningen er forsvarlig ut fra hensynet til kraftnettet, miljø og samfunn. Innstillingen fra NVE sendes til Olje- og energidepartementet, som tar den endelige beslutningen i saken. Innstillingen vil også være en del av underlaget når det skal tas en politisk beslutning om elektrifisering av Melkøya.
Kontakter
Lisa Vedeld HammerSeksjonssjefNVE
Tel:41906523liha@nve.noNVEs pressetelefon
Tel:489 97 667pressevakt@nve.noBilder

Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Ny rettleiar for flaumutrekningar18.6.2025 10:07:20 CEST | Pressemelding
NVE har publisert ei revidert utgåve av rettleiar for flaumutrekningar. Tilrådingane i den nye utgåva er dei same som i tidlegare utgåve, men strukturen er endra og teksten er omarbeida for å betre oppfylle klarspråkprinsippa i NVE.
NVE venter lavere strømpriser i Norge enn i Europa18.6.2025 07:01:27 CEST | Pressemelding
NVE anslår at Norge vil ha et kraftoverskudd de neste tiårene, og at vi stort sett får lavere kraftpriser enn de europeiske landene. NVE forventer at en grønn energiomstilling i Europa vil fortsette, men at den vil gå saktere og blir mer krevende framover. Gasskraft kommer trolig til å spille en sentral rolle i det europeiske kraftsystemet også i 2050.
NVE godkjenner støyundersøkelser ved Tysvær vindkraftverk17.6.2025 10:37:38 CEST | Pressemelding
Tysvær Vindpark AS har søkt om midlertidig fritak fra tiltaksplan for støy for å utføre ulike tester. Målet er å finne årsaken til støyproblemer ved anlegget. Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har nå godkjent denne søknaden, men med flere vilkår for gjennomføringen av testingen.
NVE gir løyve til å bygge vasskraftverk i Sunnfjord13.6.2025 14:38:53 CEST | Pressemelding
Bergselva Bygstad kraft AS har fått konsesjon til å bygge Bergselva kraftverk i Sunnfjord kommune i Vestland. Kraftverket vil gi ein årleg produksjon på 6,2 GWh, som svarar til straumforbruket til om lag 310 husstandar. NVE har stilt vilkår for å redusere dei negative konsekvensane for friluftslivet og naturmangfaldet i området.
NVE vurderer at Nye Tussa kraftverk ikkje krev ny konsesjon13.6.2025 14:00:00 CEST | Pressemelding
Tussa Energi AS har bedt NVE om å vurdere konsesjonsplikt for å bygge Nye Tussa kraftverk. NVE meiner tiltaket ikkje vil føre til nye ulemper eller skader for allmenne interesser av eit slikt omfang at tiltaket krev ny konsesjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom