Flere bør bytte mobilselskap
Noen mobilleverandører tar seg godt betalt for abonnementet ditt. —Det er på tide at du bruker makten du har som forbruker, og bytter mobilabonnement.

Det sier Kenneth Olsen i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom). Han er fagsjef for marked og tjenester.
—Analyse av mobilmarkedet viser at prisene på mobiltjenester fortsatt er for høye i Norge sammenlignet med våre naboland. Vi har blitt godt opplært til å bytte strømleverandør i det siste, og det er ingen grunn til å ikke ta et kritisk blikk på mobilavtalen din.
Olsen påpeker at det er tusenvis av kroner å spare om man bytter fra dyreste til billigste abonnement.
— Det å bytte mobilselskap er lettjente penger. Beregninger vi har gjort viser at en familie på fire årlig kan spare i overkant av 6000 kroner på 10 GB abonnement, og opptil 10 000 kroner på et abonnement som har fri bruk av data.
Analyser viser at alle mobilselskapene har god dekning, og det er derfor ikke et argument for å velge det ene selskapet fremfor det andre. Det har også blitt enklere å bytte mobilselskap.
— Bruk de godkjente sammenligningstjenestene tek.no eller mobiltelefoni.no så ser du enkelt hvor mye du sparer på å bytte. Nkom har også sørget for at winback ikke er lov lenger, så nå kan ikke selskapene mase på deg for å få deg tilbake, sier Kenneth Olsen i Nkom.
Nøkkelord
Kontakter
Kenneth OlsenNasjonal kommunikasjonsmyndighet
Tel:40414142kol@nkom.noRita Lund ThuneNasjonal Kommunikasjonsmyndighet
Tel:+47 922 06 466rlt@nkom.noBilder

Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Presseinvitasjon: Så mye forurenser digital infrastruktur24.4.2025 14:03:25 CEST | Presseinvitasjon
For første gang har norske myndigheter kartlagt miljøpåvirkning fra digital infrastruktur i eget land. Bærekraftsanalysen legges frem i Oslo tirsdag 29. april.
Fem mobilvett-reglar i påska16.4.2025 08:27:32 CEST | Pressemelding
Enten du skal på fjellet, til sjøs eller flykte andre stader i påska, har dei fleste av oss med seg mobilen og smartklokka. Men kan du eigentleg stole på teknologien?
Ikke alle vil ha fiberbredbånd14.4.2025 14:01:57 CEST | Pressemelding
Selv om fiberdekningen i Norge er høy, velger fortsatt mange husstander å ikke koble seg til fibernettet. – Dette kan gi fremtidige utfordringer når samfunnet vårt krever mer bredbåndskapasitet enn det vi ser behovet for i dag.
God helg - nå er det mindre sjans for å bli svindlet11.4.2025 09:56:12 CEST | Pressemelding
Svindlere kan stå bak mer enn 500 telefonforsøk i sekundet mot norske mobilkunder, men innen tacoen serveres på fredag er sjansen for å bli svindlet over telefon betraktelig lavere.
Etterlyser utstyr som er avhengig av 2G-nett7.4.2025 13:51:29 CEST | Pressemelding
Nkom skal undersøke om det er sikkerhet- og beredskapssystemer som ikke vil virke etter at 2G-nettet slukkes. Nå bes offentlige og private virksomheter om å melde fra.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom