Ingen kutt i drivstoffavgifter i 2023
23.5.2023 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding

Regjeringen la nylig fram revidert statsbudsjett, som var siste sjanse til å gjøre noe med avgiftene på bensin og diesel i 2023. I forslaget til budsjett prioriterte de ikke kutt i drivstoffavgiftene.
- Når regjeringen selv ikke prioriterer dette, er det lite håp om at Stortinget vil rydde opp når regjeringen skal forhandle med SV, sier Handagard. - Da blir neste sjanse til høsten, når budsjettet for neste år skal fremmes. Vi skal fortsette å legge press på regjeringen for at de skal innfri løftene, fortsetter hun.
NAF har lenge vært en pådriver for kutt i drivstoffavgiftene, og mener avgiftene må kuttes så det gir utslag på pumpeprisene.
Lovte å kutte avgifter
I regjeringsplattformen heter det at de «vil redusere avgifter som rammer folk flest, som for eksempel elavgift og drivstoffavgifter». Men det ligger ingen spor av kutt i drivstoffavgiftene i dette forslaget til revidert budsjett.
- Siden dette dokumentet gjelder fram til nyttår er løpet sannsynligvis kjørt for avgiftene ut hele 2023, sier hun. - Det er synd at løftene om avgiftskutt viste seg å være tomme. Dette handler om folks lommebøker i en periode hvor alt blir dyrere. Men det handler også om hvorvidt velgerne kan tror på de løftene som politikerne gir. Spesielt i distriktene, hvor det er flere som har bensin- og dieselbiler har folk grunn til å være skuffet, sier hun.
Snittpris på 22 kroner literen siste år
De siste tolv månedene har snittprisen på både bensin og diesel vært på over 22 kroner literen. Siden nyttår har prisene på både bensin og diesel gått opp.
Nå skal regjeringspartiene Ap og Sp forhandle statsbudsjettet med SV på Stortinget. Handagard har liten tro på avgiftskutt etter forhandlingene.
- Det er dessverre ingen grunn til å tro at SV prioriterer å få dette temaet opp på forhandlingsbordet, sier Handagard.
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardPressesjef
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Fjelltur krever vinterdekk9.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Snøen skal lave ned i fjellområdene i Sør-Norge de kommende dagene. - Skal du på hytta på fjellet, må vinterdekkene på bilen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF advarer mot to bilstoler etter alvorlige funn i kollisjonstest8.10.2026 15:18:01 CEST | Pressemelding
En ny test av bilstoler har avdekket alvorlige svakheter ved bilstolene Axkid Minikid Core og Britax Römer Baby-Safe Pro. Axkid har tilbakekalt stolen. NAF advarer mot bruk av Britax-stolen med Vario Base 5Z i liggende posisjon, inntil produsenten har avklart årsaken til feilen.
NAF: Regjeringen tar en milliard fra fylkesveiene7.10.2026 11:31:13 CEST | Pressemelding
Riks- og fylkesveiene er tapere i regjeringens forslag til statsbudsjett. Regjeringen vil skrote den ekstra fylkesvei-milliarden som ble lagt til i revidert budsjett. – Dette er i realiteten et kutt på en milliard fra det fylkene hadde å rutte med i år. Pengebruken på fylkesveienemå økes betydelig for å få de tryggere og bedre, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Statsbudsjettet: Dobbel avgiftssmell for bilistene7.10.2026 10:29:40 CEST | Pressemelding
Det er ingen kutt i drivstoffavgiftene i regjeringens forslag til statsbudsjett. Samtidig skal elbiler bli dyrere. – Dette er ikke et kutt i avgiftene. Og det er en dobbeltsmell for bilister som nå sliter med skyhøye drivstoffpriser og samtidig ser at elbiler blir dyrere, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Ett år med Norgespris: - Elbilistene har spart en tusenlapp i ladeutgifter1.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
En gjennomsnittlig elbilist på Østlandet har spart en tusenlapp om hen valgte Norgespris på strømmen da den kom. - Norgespris gir vesentlig lavere utgifter både på elbilladingen og resten av strømforbruket i boligen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
