KI flaskes opp på gamle, kjønnskonservative data
9.5.2023 13:27:32 CEST | Kilden kjønnsforskning.no | Pressemelding

Sammen med Aisha Iqbal, Gilda Seddighi og Rudolf Andersen har seniorforsker og forskningsleder ved Vestlandsforskning Hilde G. Corneliussen skrevet rapporten «Bruk av kunstig intelligens i offentlig sektor og risiko for diskriminering».
– Vi tar utgangspunkt i definisjonen av kunstig intelligens (KI) som brukes i den nasjonale strategien og av EU. Denne favner veldig bredt, sier Corneliussen.
Kunstig intelligens er definert som teknologier som bruker algoritmer til å behandle data.
– Dette inkluderer alt fra automatisering av enkle prosedyrer til veldig komplekse former for maskinlæring, utdyper Corneliussen.
– I komplekse former for maskinlæring foregår prosessene i det man referer til som ‘black boxes’, altså at prosessene er såpass kompliserte at det er vanskelig for mennesker å forstå hva som skjer.
Corneliussen sier at dette gjør KI til både et kraftig og skummelt verktøy, og at det derfor er viktig at man er bevisst på risikoen for diskriminering når man bruker KI i offentlig sektor.
– Likevel var det bare tre prosent av de offentlige institusjonene som deltok i kartleggingen som mente at KI øker risikoen for å diskriminere, sier hun.
Les hele saken i Kilden kjonnsforskning.no sitt uavhengige nyhetsmagasin.
Nøkkelord
Kontakter
Hilde G. Corneliussen
E-POST:
hgc@vestforsk.no
TELEFON:
+47 47 90 08 14
Bilder

Lenker
Om Kilden kjønnsforskning.no
Kjønnsforskere studerer hvilke konsekvenser kjønnsforskjeller har for fordeling av ressurser, makt og muligheter, og hvordan ideer om kjønn formes og kommer til uttrykk i kulturen og samfunnet omkring oss.
Kunnskapssenteret Kilden kjønnsforskning.no har et nasjonalt ansvar for å fremme kjønnsforskning, og kjønnsperspektiver og kjønnsbalanse i forskning og innovasjon gjennom å formidle og sammenstille forskning. For mer informasjon se kjønnsforskning.no.
Følg pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kilden kjønnsforskning.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Inger Vagle har kjempet for flere jenter i elektrikerfaget24.3.2026 13:30:44 CET | Pressemelding
I flere prestisjeutdanninger har kvinneandelen passert 20 prosent, og vel så det. I yrkesfagene ligger den fortsatt mellom én og tre. Professor Inger Vagle mener det sier noe om hvor likestillingspolitikken retter innsatsen.
Danskene mener det er for mye snakk om likestilling12.3.2026 13:08:55 CET | Pressemelding
En ny studie viser at dobbelt så mange dansker lider av «likestillingstretthet» sammenlignet med nordmenn. Én forklaring er at staten tradisjonelt har spilt en mer aktiv rolle i likestillingspolitikken i Norge.
Teknologi i idretten skaper nye forskjeller mellom kvinner og menn3.3.2026 15:57:49 CET | Pressemelding
– Man tenker at teknologi skal gjøre idretten mer rettferdig, men det oppstår nye fallgruver, sier medieforsker Egil Trasti Rogstad.
Minoritetsgutter dropper ut av yrkesfag. – Kan skyldes diskriminering2.3.2026 10:43:41 CET | Pressemelding
Hvis du er gutt med innvandrerforeldre, er sjansen mindre for et vellykket yrkesfaglig utdanningsløp enn for gutter med majoritetsbakgrunn.
Relativt stor aksept for pedofili på 1970-tallet – så ble det tabu26.2.2026 16:26:37 CET | Pressemelding
På 1980-tallet kom det flere studier som dokumenterte skadevirkninger av seksuelle overgrep mot barn.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
