Forsinkelse i E6 Ranheim - Værnes
26.4.2023 12:09:12 CEST | Nye Veier | Pressemelding

Nye Veier inngikk i 2018 en samhandlingsavtale med Acciona om både detaljregulering og utbygging av strekningen Ranheim - Værnes. Etter omtrent to år med reguleringsarbeider ble det inngått en avtale om utbygging i mai 2020. Utbyggingsprosjektet var opprinnelig planlagt ferdigstilt oktober 2025.
Mye tyder nå på at prosjektet E6 Ranheim – Værnes er forsinket. Sammen med totalentreprenøren Acciona arbeides det nå med å avklare hvor lang forsinkelsen blir, men forsinkelsen vil i verste fall kunne være på omtrent to år.
- Det er flere årsaker til forsinkelsen. Både pandemi, økte råvarepriser og at det kan være nødvendig med reguleringsendringer er med på å forsinke prosjektet. I tillegg er det andre faktorer som spiller inn, som krevende grunnforhold flere steder i prosjektet. E6 Ranheim – Værnes er nok et mer komplisert prosjekt enn hva både Nye Veier og Acciona har forutsett, sier utbyggingsdirektør i Nye Veier, Espen Almlid.
Almlid lover at byggherreselskapet nå, sammen med entreprenør, arbeider for å begrense forsinkelsen og å redusere de negative virkningene.
Kontakter
Espen AlmlidUtbyggingsdirektør
Tel:918 21 150espen.almlid@nyeveier.noVidar StormarkProsjektsjef
Tel:+47 911 03 698vidar.stormark@nyeveier.noChristian AltmannKommunikasjonsdirektør
Pressekontakt, Nye Veiers hovedkontor
Bilder
Om Nye Veier
Nye Veier er et fullt ut statlig eid aksjeselskap. Selskapets oppgaver omfatter å planlegge, bygge, drifte og vedlikeholde viktige hovedveier. Disse binder landet vårt sammen, og knytter Norge til hovedveier i utlandet. Nye Veier skal være en slank og effektiv byggherreorganisasjon, med et mål om å sikre helhetlig og kostnadseffektiv utbygging og drift av trafikksikre hovedveier.
Denne infrastrukturen vil raskt styrke næringslivets konkurranseevne, gi innbyggere mer effektiv, forutsigbar og tryggere veitransport og mer vei for pengene.
Selskapets verdier er "Fornyer", "Forbedrer" og "Forsikrer".
Følg pressemeldinger fra Nye Veier
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nye Veier på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nye Veier
SINTEF har evaluert hvordan sertifisering av bærekraft påvirker vei- og baneprosjekter6.2.2026 09:02:00 CET | Pressemelding
BREEAM Infrastructure har i hovedsak bidratt til økt oppmerksomhet om bærekraft, mer systematikk og bedre dokumentasjon av allerede planlagte tiltak, mens de store bærekraftsløftene i liten grad er realisert.
Målestokkonkurranse: Mer drift og vedlikehold for pengene20.1.2026 09:26:58 CET | Pressemelding
Fra i år innføres det målestokkonkurranse på drift og vedlikehold av norske riks- og fylkesveier. Målet er klart: Skattebetalernes penger skal gi mer og bedre drift og vedlikehold av både riks- og fylkesveier, og trafikantene skal merke forskjell.
Nye Veier inviterer til markedsdialog om kommende prosjekter14.1.2026 12:29:49 CET | Pressemelding
Nye Veier tar et nytt steg i utviklingen av fremtidens infrastruktur i Norge, og inviterer entreprenører og rådgivere og til markedsdialog på Clarion Hotel The Hub i Oslo 5. februar.
Nye Veier prioriterer E6 Ulsberg – Berkåk18.12.2025 09:48:32 CET | Pressemelding
Styret i Nye Veier vil sikre kontinuitet i utbyggingen av E6 sør for Trondheim, og har derfor besluttet å prioritere strekningen E6 Ulsberg – Berkåk i Rennebu for utbygging. Prosjektet skal klargjøres for markedet i løpet av de neste 12 til 18 månedene.
Anette Aanesland blir assisterende statsforvalter i Agder – Nye Veier starter jakten på ny administrerende direktør3.12.2025 13:32:00 CET | Pressemelding
Administrerende direktør i Nye Veier, Anette Aanesland, har takket ja til stillingen som assisterende statsforvalter i Agder. Hun har vært en sentral del av Nye Veier siden etableringen i 2016 og har ledet selskapet siden 2019.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

