UiT Norges arktiske universitet

Flere velger å studere og flere velger UiT

Del
8657 søkere har UiT Norges arktiske universitet som førstevalg i 2023, viser tall fra Samordna opptak offentliggjort i dag. Det er 6,7 prosent flere enn i 2022. Den nasjonale økningen er samlet på 0,8 prosent.
Studiestart ved campus Tromsø høsten 2022. Foto: Siri Vilberg/UiT
Studiestart ved campus Tromsø høsten 2022. Foto: Siri Vilberg/UiT

Målt i antall søkere er UiT landets femte største institusjon innen høyere utdanning.  


Her ser du pressemeldingen fra Kunnskapsdepartementet. 

I tillegg til søkerne som kommer gjennom Samordna opptak har UiT lokale opptak til blant annet 2-årige masterutdanninger, som i år talte 3250 nordiske og 4850 internasjonale søkere, og videreutdanninger og alternative opptaksveier til ingeniørstudier med om lag 2000 søkere. 

I 2023 fortsetter trendene fra foregående år. Konkurransen om studieplassene til de mest populære utdanningene som rettsvitenskap, medisin, luftfart og psykologi opprettholdes. Stadig flere søker seg også til fleksible tilbud som enklere kan kombineres med jobb eller annet bosted.  

– Vi er glade for å se at våre studietilbud er attraktive for ulike søkergrupper, sier prorektor utdanning Kathrine Tveiterås. 

Om lag 1 av 4 førstegangssøkere (26 prosent) til UiT har søkt på et av de nettbaserte årsstudiene i ledelse, bedriftsøkonomi, eller på nettbasert bachelor i økonomi og administrasjon.  

I 2023 tilbyr også UiT for første gang en erfaringsbasert master i Contemporary Issues in Risk and Crisis Managementsom har nesten 500 søkere i lokalt opptak.
 
I tillegg til de større utdanningene legger UiT i sin nye strategi vekt på å jobbe for å styrke kompetansen om både samiske og kvenske forhold.  

– Det er for eksempel veldig gledelig at hele 28 har søkt på årsstudium i kvensk og 17 søkere har satt årsstudium i nordsamisk som sitt førstevalg, sier Tveiterås. 

– Utdanningstilbudene våre er basert på våre faglige styrker og behovene i nærings- og samfunnsliv i nord. Det er veldig gøy å se at arbeidet som er lagt ned i flere fleksible tilbud blir tatt godt imot. Vi trenger kandidater innenfor mange fagområder for å møte framtidens kompetansebehov, sier Tveiterås. 

Dette er mest populært i Alta, Narvik og Harstad

UiT har 11 studiesteder spredt utover hele Nord-Norge, og de tre største campusene utenfor Tromsø er Alta, Narvik og Harstad. I år er økningen særlig stor i Alta, som også er hvor flere av de nettbaserte tilbudene har opptak. 

  • I Alta er det i tillegg til populære nettstudier særlig samlingsbasert barnehagelærerutdanning som skiller seg ut i år, med 36 søkere, noe som er en oppgang på 38,5 prosent siden sist. 
  • I Narvik er det spesielt gode søkertall til bachelorutdanningen i ingeniør, elkraftteknikk, der det er en økning på 133 prosent fra i fjor. Ellers er det verdt å merke seg at Narvik tilbyr en del grunnutdanninger der søkerne ikke går gjennom Samordna opptak.
  • I Harstad er det det allerede populære bachelorstudiet i internasjonal beredskap som har blitt enda mer populært, med en økning på 18,8 prosent fra i fjor.

Utfordringer forlærerstudier og helsefagutdanninger

Det har over flere år vært en nedadgående interesse for lærerutdanning nasjonalt. Denne trenden fortsetter i år, selv om nedgangen er mindre ved UiT, enn den er nasjonalt. 

– På landsbasis er det en nedgang i søkere til lærerutdanning på 21,9 prosent. Det er litt bedre ved UiT, der ser vi en nedgang på 16,8 prosent. I år har vi lyst ut grunnskolelærerutdanning 1-7 på Finnsnes med gode søkertall på 55 førsteprioritetssøkere. Samlet er tallene likevel en fattig trøst all den tid vi vet hvor viktig det er for samfunnet at vi utdanner nok lærere, sier Tveiterås. 

Det samme gjelder helsefagene. Nasjonalt er det en nedgang på 7,5 prosent søkere til helsefag, og den største nedgangen ser vi i søkertallene til sykepleierstudiene.  

Nasjonalt er det en nedgang på 12,5 prosent til sykepleierstudiene, mens på UiT er det en nedgang på 13,7 prosent. Det er en nedgang på alle studiestedene UiT tilbyr sykepleierutdanning. 

Det er synd at ikke flere velger disse utdanningene. Etterspørselen i samfunnet er stor, og undersøkelser blant dem som har studert sykepleie og lærer hos oss viser at kandidatene er svært tilfredse med både utdanning og jobb, sier Tveiterås.

Basert på antall førstevalgsøkere er dette de mest populære studiene ved UiT i år:
 

Bachelor

  • Økonomi og administrasjon, Alta (nettbasert): 610 søkere til 300 studieplasser
  • Sykepleie, Tromsø: 248 søkere til 145 studieplasser
  • Internasjonal beredskap: 247 søkere til 55 studieplasser
     

Master

  • Rettsvitenskap: 614 søkere til 150 studieplasser
  • Odontologi: 131 søkere til 40 studieplasser
     

Profesjonsstudier

  • Medisin: 551 søkere til 181 studieplasser
  • Psykologi: 389 søkere til 49 studieplasser
     

Årsstudium

  • Ledelse: 1249 søkere til 800 studieplasser
  • Bedriftsøkonomi: 384 søkere til 400 studieplasser
     

Studiene det er vanskeligst å komme inn på er:

  • Luftfartsfag 207 søkere til 12 plasser (17,3 pr. plass)
  • Psykologi: 389 søkere til 49 studieplasser (7,9 pr. plass)
  • Paramedisin 181 søkere til 23 studieplasser (7,9 pr. plass)
  • Internasjonal beredskap: 247 søkere til 55 studieplasser (4,5 pr. plass)
  • Rettsvitenskap: 614 søkere til 150 studieplasser (4,1 pr. plass)
  • Ingeniør, datateknikk, Narvik: 139 søkere til 40 studieplasser (3,5 pr. plass)
  • Tannpleie: 40 søkere til 12 studieplasser (3,3 pr. plass)
  • Odontologi: 131 søkere til 40 studieplasser (3,3 pr. plass)
  • Medisin: 551 søkere til 181 studieplasser (3 pr. plass)
  • Fysioterapi: 124 søkere til 45 studieplasser (2,8 pr. plass)
     

Antall søkere til UiTs ulike campuser (tall for 2022 i parentes):

  • Tromsø: 4953 (4638)
  • Alta: 2541 (2128)
  • Harstad: 595 (634)
  • Narvik: 414 (452)

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Studiestart ved campus Tromsø høsten 2022. Foto: Siri Vilberg/UiT
Studiestart ved campus Tromsø høsten 2022. Foto: Siri Vilberg/UiT
Last ned bilde
Kathrine Tveiterås, prorektor utdanning ved UiT Norges arktiske universitet. Foto: David Jensen.
Kathrine Tveiterås, prorektor utdanning ved UiT Norges arktiske universitet. Foto: David Jensen.
Last ned bilde

Om UiT Norges arktiske universitet

UiT Norges arktiske universitet
UiT Norges arktiske universitet
Hansine Hansens veg 18
9019 Tromsø

77 64 40 00https://uit.no/

Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye