Vestlandets største kokainbeslag
Under en ordinær tollkontroll avdekket årvåkne kontrollmannskaper kjente moduser og indikasjoner på nær forstående smugleraktivitet. Mistanken ble rapportert videre til sentrale og lokale tollmyndigheter for videre oppfølging.
Nærmere undersøkelser identifiserte lokasjoner og objekter av høy interesse i Vestland fylkeskommune. På bakgrunn av dette ble etter hvert Politiet og Kystvakten koblet på for bistand. Det ble bekreftet at objektet kunne være et fartøy på vei til Husnes i Kvinnherad kommune.
- I et tett og godt samarbeid med Politiet og Kystvakten ble det aksjonert mot et kjøretøy i tilknytning til et fartøy ved havnen på Husnes. Her ble det gjort funn av i overkant av 100 kilo kokain i bagasjerommet på kjøretøyet, sier områdeleder Bård Ynnesdal.
Beslaget er det største kokainbeslaget gjort på Vestlandet og følger i rekken blant de største kokainbeslagene nasjonalt.
Har vært festet på skipet
Undersøkelser ved hjelp av Tolletatens ROV (fjernstyrt undervannsrobot) og Kystvaktens dykkermannskaper bekrefter at stoffet hadde vært festet under vannlinjen på et lastefartøy fra Sør-Amerika.
Beslaget bekrefter et kjent modus som Tolletaten har vært spesielt oppmerksomme på.
- Her ser vi hvordan store fartøy benyttes til å frakte narkotika under vannlinjen, ofte uten at mannskapet er kjent med dette, sier områdeleder Bård Ynnesdal.
Fokus på skip fra Sør-Amerika
Tolletaten har gjennom flere år hatt oppmerksomhet på kontroll av skip fra Sør-Amerika. Risikovurderingen er i stor grad knyttet til at dette er avsenderland som ligger nært der produksjon av narkotika finner sted. Det har lenge vært mistanke som tilsier at større fartøy kan benyttes til å frakte narkotika under vannlinjen. Denne ekstra lasten er som oftest ukjent for mannskapet om bord i fartøyet.
- Beslaget er et resultat av godt tollarbeid, og tett og godt samarbeid mellom Tolletaten, Politiet og Kystvakten. Gjennom god dialog og ved å koble våre ressurser og kapasiteter sammen får vi full uttelling i aksjonen, sier områdeleder Bård Ynnesdal.
Dette er det tredje store kokainbeslaget Tolletaten har vært involvert i på kort tid, opp mot 2000 kilo til sammen.
- Vi ønsker å rette en stor takk for innsatsen til alle mannskaper som har bidratt i gjennomføringen, avslutter han.
Nøkkelord
Kontakter
PressevaktPressevaktTolletaten
Tel:97650370pressevakt@toll.noBilder


Lenker
Om Tolletaten
Tolletaten er ein etat under Finansdepartementet. Vi er organisert i seks divisjonar. Det var 1529 tilsette i etaten per 31. desember 2019. Øystein Børmer er tolldirektør.
Følg pressemeldinger fra Tolletaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tolletaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tolletaten
Tolletaten har beslaglagt 135 000 par falske SWIMS-sko15.9.2023 18:02:53 CEST | Pressemelding
Beslaget på Oslo Havn er Norgeshistoriens største beslag av falske merkevarer.
Tolletaten har beslaglagt 385 kilo hasj9.8.2023 11:08:44 CEST | Pressemelding
Tollbeslaget er av de største hasjbeslagene gjort noensinne i Norge.
Tolletaten beslagla 50 kilo kokain i konteiner23.6.2023 19:00:00 CEST | Pressemelding
Tolletaten følger nøye med på konteinertrafikken til Norge . Overvåkingen førte nylig til tollbeslag av omlag 50 kilo kokain i en konteiner i Oslo havn. Totalt er det avdekket smugling av 1,8 tonn kokain i Norge i 2023.
Vellykket storaksjon i pinsen29.5.2023 18:31:18 CEST | Pressemelding
Under årets pinseaksjon kontrollerte Tolletaten i samarbeid med Kystvakten opp mot 100 fritidsbåter. Det resulterte i både beslag og flere fortollinger.
Storstilt båtaksjon i pinsen25.5.2023 12:00:00 CEST | Pressemelding
I forbindelse med pinsehelgen vil Tolletaten i samarbeid med Kystvakten gjennomføre en større kontrollaksjon langs kysten for å møte lystbåttrafikken.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom