Blå Kors: Mindre alkoholbruk har stor effekt på folkehelsen

Blant de viktigste tiltakene for å forebygge alkoholskader er Vinmonopolet, aldersgrenser, reklameforbud, pris på alkohol og tidlig innsats med informasjons- og holdningsarbeid blant barn og unge.
Merke alkoholholdig drikke
Det lover godt at Helse- og omsorgsdepartementet vil vurdere forslag fra Helsedirektoratet og Verdens helseorganisasjon om å innføre advarselmerking av alkoholholdig drikke. Dette er et tiltak Blå Kors har spilt inn til regjeringen, og noe vi har stor tro på fordi kunnskap om helseskader av alkohol er viktig. Selv moderate mengder alkohol kan gi helseskader. Mennesker med rusmiddelproblemer lever i gjennomsnitt 15-20 år kortere enn resten av befolkningen.
Alkoholbruk kan ha betydelige konsekvenser for andre enn den som drikker. Trygghet, helse og livskvalitet blir påvirket. - Vi er glade for at regjeringen særlig vil forsterke innsatsen mot alkoholbruk som rammer barn og unge. Det er viktig å øke kunnskapen i befolkningen også om dette.
Spillavhengighet utfordrer folkehelsen
Problemer med pengespill påvirker psykisk helse og livskvalitet. Også spillproblemer har konsekvenser for menneskene rundt den som spiller. – Det er veldig bra at regjeringen vil videreføre enerettsmodellen, og ønsker å skaffe kunnskap om sosiale forskjeller knyttet til spillproblemer. Vi er fornøyde med at spillproblemer er tatt med i folkehelsemeldingen og løftet som en av levevanene som har konsekvenser for folkehelsen.
Prioritere barn og unge
Regjeringen foreslår tiltak rettet mot hele befolkningen for å jevne ut sosiale helseforskjeller. Blå Kors er opptatt av at det er et særlig behov for tiltak for barn og unge. En trygg oppvekst og tidlig innsats har god effekt på å jevne ut ulikheter i helse.
- Det blir viktig å holde forskjellene i samfunnet så små som mulig for å hindre polarisering og utenforskap. Vi må jobbe for fortsatt tillit mellom folk, og mellom folk og myndigheter. Vi må styrke utsatte grupper gjennom å fremme levekårene, avslutter Stensen.
Nøkkelord
Kontakter
Katrin SolbakkenKommunikasjons- og markedsdirektør
Tel:90155615katrin.solbakken@blakors.noBilder

Lenker
Om Blå Kors
I Blå Kors jobber vi med forebyggende tiltak, spesielt rettet mot barn og unge, samt behandling og oppfølging etter behandling. Rus er en av våre største samfunnsutfordringer og Blå Kors har i over hundre år gjort en viktig innsats i Norge for å hjelpe personer som er direkte eller indirekte rammet.
Blå Kors er en ideell organisasjon som eier og driver 54 virksomheter fordelt over store deler av Norge. Vi har behandlingsinstitusjoner, poliklinisk virksomhet, arbeid for barn og unge, videregående skoler, arbeidstrening, gatenære tiltak, boligsentre, lokale stiftelser og foreninger med mer.
Med nærmere 1700 dyktige medarbeidere, 1500 engasjerte frivillige tidgivere og 2400 aktive medlemmer når vi langt ut.
Følg pressemeldinger fra Blå Kors
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Blå Kors på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Blå Kors
Inkludering og innsats for både barn og foreldre er nøkkelen i å forebygge ungdomskriminalitet.10.10.2025 12:10:15 CEST | Pressemelding
Ungdomskriminalitet preger nyhetsbildet. Blå Kors mener løsningen ligger i tidlig innsats, inkluderende tiltak for barn og foreldre, og økt statlig støtte – og har resultater å vise til.
Når rus blir normalen - Blå Kors møter ungdomsutfordringen7.10.2025 10:30:22 CEST | Pressemelding
Kokainbruken blant unge har mer enn doblet seg de siste årene, og stadig flere opplever stoffet som lett tilgjengelig. Nå lanserer Blå Kors en nasjonal kampanje for å snu utviklingen.
Logg deg på tenåringen din i høstferien2.10.2025 14:17:21 CEST | Debattinnlegg
For mange tenåringer betyr høstferien mer tid alene, mer skjerm – og mer påvirkning fra et digitalt landskap som aldri tar ferie. Vi foreldre må være med, ikke som kontrollører, men som støttespillere.
Tenåringsforeldre bekymret for barnas psykiske helse1.7.2025 10:15:03 CEST | Pressemelding
Halvparten av tenåringsforeldrene er bekymret for barnas psykiske helse, viser en ny undersøkelse fra Blå Kors. Samtidig søker stadig flere ungdommer hjelp for psykiske utfordringer gjennom Blå Kors sin chat-tjeneste.
En av fire barn og unge gruer seg til sommerferien16.6.2025 07:06:00 CEST | Pressemelding
Ferske tall fra Blå Kors viser at nesten en av fire barn og unge gruer seg til ferier. Hovedårsakene er at de ikke har noe å gjøre, noen å være med, dårlig økonomi eller andre utfordringer i familien. Blå Kors oppfordrer voksne til å løfte blikket og bidra til inkludering når de ser et barn stå utenfor fellesskapet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
