Stiller ut politiske karikaturer utenfor Stortinget
13.3.2023 15:53:28 CET | Stortinget | Pressemelding

- Avistegninger hører hjemme i demokratiets hjerte, sier Stortingets første visepresident, Svein Harberg, som åpnet utstillingen. Karikaturtegninger har vært en del av kunstsamlingen på Stortinget siden 90-tallet, men først de par siste årene har man fornyet utstillingen årlig. Siden 2021 har Stortinget hatt en avtale med Avistegnernes hus om hvert år å stille ut ti avistegninger fra året som gikk. Disse vises inne på Stortinget i ett år.
Interessen for karikaturutstillingene innendørs har vært stor. Derfor er det nå også laget en utendørs utstilling på Eidsvolls plass. Den viser nye avistegninger satt sammen med gamle avistegninger fra Stortingets samling.
- Vi er glade for at vi med utendørsutstillingen kan nå ut til mange flere. Avistegningene har skapt stort engasjement hos et bredt publikum, og har verdi både som ytringer og som kunst, sier leder for Stortingets kunstutvalg Tone Wilhelmsen Trøen.
Kunstutvalget har plukket ut ti avistegninger fra et utvalg på om lag 20 tegninger som Avistegnernes hus har gjort for Stortingets kunstutvalg.
- Alle tegningene holder høy kvalitet, og vi lar oss imponere over både kreativitet, egenart og ikke minst over hvor poengterte de er, sier Trøen.
Stortingspresident Masud Gharahkhani er en av dem som er karikert i utendørsutstillingen.
- Når vi nå har gjort disse tegningene tilgjengelige utenfor Stortinget, viser vi at dette er maktkritikk som det skal være rom for, sier Gharahkhani.
Bilder




Lenker
Om Stortinget
Stortinget er Norges nasjonalforsamling. De viktigste oppgavene til Stortinget er å vedta lover, bestemme statens budsjett og kontrollere regjeringen.
Følg pressemeldinger fra Stortinget
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stortinget på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stortinget
OSSE-parlamentarikerne samles i Haag3.7.2026 13:51:07 CEST | Pressemelding
Marius Arion Nilsen (FrP, Aust-Agder) leder delegasjonen, og internasjonal rett og humanitære spørsmål i våpenhvileforhandlingene i Ukraina står på agendaen når OSSEs parlamentarikerforsamling møtes til hovedsesjon i Haag 4.–8. juli.
Stortingspresidenten til NATO-møte og offisielt besøk i Tyrkia25.6.2026 09:56:55 CEST | Pressemelding
Stortingspresident Masud Gharahkhani reiser til Tyrkia fra 27. juni til 1. juli for å lede Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske toppmøte i Istanbul 27.–28. juni.
– Journalister som dekker idrett må kunne gjøre jobben sin fritt24.6.2026 13:32:22 CEST | Pressemelding
Journalister utsettes for trusler, netthat og press i idretten. Torsdag 25. juni legger Tone Wilhelmsen Trøen (H) frem sin rapport om pressefrihet i idretten frem for Europarådets parlamentarikerforsamling (PACE) i Strasbourg.
Et år med høy aktivitet på Stortinget19.6.2026 13:48:02 CEST | Pressemelding
Fredag har Stortinget holdt sitt siste planlagte møte før sommeren. Tall fra sesjonen viser at det har vært høy aktivitet. Det har blant annet blitt satt ny rekord i antall representantforslag.
Kenyas president besøker Stortinget8.6.2026 10:21:33 CEST | Pressemelding
I forbindelse med det offisielle besøket til Norge 8.-9. juni, avlegger Kenyas president, William Samoei Ruto, en høflighetsvisitt hos stortingspresident Masud Gharahkhani tirsdag 9. juni.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
