FISKENS DAG: – En hyllest og en viktig påminnelse

Det er kanskje ikke noe vi tenker på hver gang vi går inn i matbutikken. Men norske helsemyndigheter anbefaler at vi har to til tre fiskemiddager i uken, gjerne også fiskepålegg på brødskiva. Nå gjør REMA 1000 det enda enklere å fylle ukesmenyen med fiskeretter – som faller i smak hos både liten og stor.
– Ettersom vi selger mat til to millioner nordmenn føler REMA 1000 på et stort ansvar. Hos oss skal det være enkelt å velge fiskemåltider til lav pris og høy kvalitet, og det skal falle i smak hos hele familien. Vi stiller oss bak norske helsemyndigheters kostholdsråd og, sier prosjektleder helse og ernæring i REMA 1000 Ingvill Måkestad Bovim.
Uheldig utvikling
I 2021 var fiskeforbruket lavere enn i 2015, viser en rapport fra Helsedirektoratet. Nedgangen er en uheldig utvikling for norsk kost.
Hos REMA 1000 solgte man i 2022 13800 tonn fisk. Måkestad Bovim håper og tror at enda flere vil legge fiskeprodukter i handlevognene i 2023. Dette ved hjelp av tiltak med nye produkter for å få folk til å spise mer mat fra havet.
– Fiskens dag 6. mars er ikke bare en hyllest til den viktige næringskilden fra havet, men også en god påminnelse om at vi alle bør ha fisk på tallerkenen flere ganger i uken. Det er viktig både for folkehelsen og i et bærekraftperspektiv, sier Måkestad Bovim.
Laks, torsk og sei
Blant nykommerne i butikkhyllene hos REMA 1000 denne våren finner man blant annet tre nye produkter fra Fiskeriet, som er REMA 1000s egen serie med fisk og sjømat. Her kan man nå velge mellom variantene, Tomatsaus og Torsk, Kremet Løksaus og Sei og Sandefjordsmør og Laks. Noe for enhver smak der altså.
I REMA 1000 sin egen R-serie, med god kvalitet til lavere pris, finner du også et splitter nytt fiskeprodukt som er en sikker vinner blant både store og små – nemlig fiskegrateng.
– Kundene ønsker seg smakfulle fiskeretter som er enkle å tilberede i en travel hverdag, og vi har også flere naturelle R-produkter som er ferdig renset og skjært i porsjoner, som gjør det enkelt for forbruker å lage gode fiskeretter, sier Måkestad Bovim.
Fisk på skiva
Men fisk hører ikke bare hjemme på middagstallerkenen. Ifølge norske helsemyndigheter tilsvarer seks påleggsporsjoner med fisk omtrent én middagsporsjon.
– Hos oss er det også lett å finne næringsrikt fiskepålegg både til frokost, matboks og kveldsmat, sier Måkestad Bovim.
King Oscar grovrevet makrell i chili er blant nykommerne i butikkhyllene hos REMA 1000 denne våren.
King Oscar grovrevet makrell i chili er blant nykommerne i butikkhyllene hos REMA 1000 denne våren. Og dette er en ny smak som muligens kan få flere til å velge fisk som pålegg.
Nøkkelord
Kontakter
Celine SjøbergKommunikasjonsrådgiver
Tel:800 31 015celine.sjoberg@rema.noBilder
Om REMA 1000
REMA 1000 AS omfatter virksomheten til REMA 1000 i Norge, Danmark og Sverige, samt REMA Industrier. Virksomheten eies 100 % av Reitangruppen. REMA 1000 er blant Norges største dagligvareaktør og en av landets sterkeste merkevarer. Siden 1979 har REMA 1000 tilbudt kunder over hele landet et godt valgt utvalg av dagligvarer av god kvalitet til de laveste prisene
Følg pressemeldinger fra REMA 1000
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra REMA 1000 på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra REMA 1000
REMA 1000 ambisiøse ansvarsstrategi - På vei, men ikke i mål2.6.2025 11:27:23 CEST | Pressemelding
De siste fem årene har REMA 1000 redusert utslipp i egen drift med 30 % og kuttet matsvinn med 40 %. Salget av plastposer har falt med 32 %, og utvalget av sunne matvarer er større enn noen gang. – Vi har gjort mye bra, men vi er ikke i mål, sier leder for ansvar og bærekraft i REMA 1000, Emilie Våge.
Her får ungdom sin første jobb – og velger å bli14.5.2025 13:22:35 CEST | Pressemelding
REMA 1000 er en av Norges største arbeidsgivere for unge. Hvert år får tusenvis sin første arbeidserfaring hos dagligvarekjeden – ofte gjennom en sommerjobb.
Mai slår alle rekorder for kakesalg på nett9.5.2025 16:05:25 CEST | Pressemelding
Hos REMA 1000 selges det flere kaker i mai enn i noen annen måned i året – mer enn både jul og nyttår. Og mange velger å bestille kaken på nett og hente den ferdig i sin lokale REMA 1000-butikk.
REMA 1000 er Nordens beste dagligvarekjede på klimaledelse7.5.2025 08:33:29 CEST | Pressemelding
REMA 1000 har oppnådd toppkarakteren A fra det internasjonale vurderingssystemet Carbon Disclosure Project (CDP) – en prestasjon ingen andre dagligvarekjeder i Norge kan vise til. I år rangeres REMA 1000 blant de 2 prosent beste selskapene i verden på klimaledelse, gjennom en kompleks, helhetlig og transparent rapportering.
Startskuddet har gått for årets grillsesong30.4.2025 11:55:11 CEST | Pressemelding
Fint vær og fridager gjør det enkelt å velge middager fremover. Ifølge REMA 1000 rykende ferske grillundersøkelse er omkring halvparten av befolkningen godt i gang med årets grillsesong. Det reflekteres også i dagligvarebutikkene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom