Bane NOR Eiendom sikrer seg attraktiv eiendom ved Drammen stasjon
Eiendommen, som er kjent som Statens Hus, ble kjøpt for 335 millioner kroner. Den består av et velholdt kontorbygg på ca 7.400 kvm som ble bygget i 1996 og er leid ut til offentlige leietakere. Årlig leie er på rundt 18 MNOK og den største leietakeren er Vestre Viken HF.
– Vi ønsker å legge til rette for en helhetlig utvikling av knutepunktet Drammen stasjon, sier Morten Austestad, direktør utvikling, Bane NOR Eiendom. Selskapet er allerede i gang med å planlegge utviklingen av naboeiendommen Skamarken, som i dag brukes til parkering av tog.
- Drammen går gjennom en av landets mest spennende modernisering og byutvikling. Vi er med på det og vil gjøre det lettere for folk å reise til og fra Drammen på en miljøvennlig måte.
Grønland 32 ble kjøpt direkte av Entra. Bane NOR Eiendoms juridiske rådgiver i prosessen har vært Advokatfirmaet Thommessen.
13 milliarder kroner og 1,2 millioner kvadratmeter
Staten investerer ca 13 milliarder i jernbane i Drammen og når den står klar i 2025, frigis arealer Bane NOR Eiendom skal bruke til å skape spennende prosjekter i bl.a. områdene Nybyen og Tangenkaia. Totalt planlegger Bane NOR Eiendom over tid å utvikle 1,2 millioner kvadratmeter med boliger og kontor i regionen. Det kan tilsvare 13.000 nye boliger og inntil 35.000 arbeidsplasser i nærheten av togstasjonene i området.
Nøkkelord
Kontakter
Stine StrachanKommunikasjonssjef Bane NOR EiendomBane NOR Eiendom
Tel:90788968stine.strachan@banenor.noBilder

Lenker
Om Bane NOR Eiendom
Norges ledende knutepunktutvikler
Bane NOR Eiendom AS eier, forvalter og utvikler all jernbaneeiendom i Norge. Porteføljen har en anslått brutto verdi på 23,6 milliarder kroner og omfatter stasjoner, jernbanetilknyttede service- og driftsbygg, næringsbygg, boliger og tomter. De fleste eiendommene er sentralt plassert ved kollektivknutepunkter og langs jernbanen.
Vi utvikler moderne og miljøvennlige boliger og næringsbygg og bidrar aktivt til by- og stedsutviklingen i Norge. På stasjonene tilbyr vi gode fasiliteter til de reisende, legger til rette for hyggelige serveringssteder og fine butikker og tilbyr bil- og sykkelparkering. Til togoperatørene tilbyr selskapet funksjonelle og moderne verksteder, terminaler og driftsbygg.
Våre 150 ansatte håndterer en portefølje på 926 bygg og ca. 3.000 leiekontrakter, og over 200 pågående eiendomsutviklingsprosjekter. De årlige investeringene utgjør ca. 1,3 milliarder kroner.
Bane NOR Eiendom AS er en del av Bane NOR-konsernet og har som samfunnsoppdrag å utvikle attraktive knutepunkt som får flere til å velge toget..
Følg pressemeldinger fra Bane NOR Eiendom
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR Eiendom på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR Eiendom
Deloitte satser i Trondheim – flytter til det nye terminalbygget på sentralstasjonen6.3.2025 16:07:57 CET | Pressemelding
I jakten på større lokaler har rådgivings- og revisjonsselskapet valgt å flytte 65 ansatte til Bane NOR Eiendoms nye toppmoderne terminalbygg på Trondheim sentralstasjon. Bygget er miljøsertifisert, og ligger sentralt plassert i et område med ny næring, nye boliger og nytt byliv.
Salgsrekord på Oslo S - igjen17.1.2025 16:00:33 CET | Pressemelding
Aldri før har det vært handlet mer på Oslo S og i Østbanehallen enn under fjoråret. Totalt omsatte Oslo S Shopping for over 1,3 milliarder kroner i 2024.
Bane NOR Eiendom selger Kammerherreløkka i Porsgrunn20.12.2024 20:05:56 CET | Pressemelding
Bane NOR Eiendom selger Kammerherreløkka 3 og 5 i Porsgrunn. Kjøper er Pensjonskassen for Helseforetakene i Hovedstadsområdet (PKH).
Byggestart for Quadrum Port i Kristiansand17.12.2024 12:45:46 CET | Pressemelding
Etter jul starter siste etappe av den storstilte utbyggingen ved Kristiansand stasjon. Quadrum Port vil ferdigstille Quadrumområdet. Nytt hotell og nytt kontor på til sammen 26.000 kvm vil åpne i 2027.
Nytt fylkeshus på Steinkjer stasjon28.11.2024 15:14:35 CET | Pressemelding
Nord- og Sør-Trøndelag ble slått sammen til ett fylke i 2018. Nå flytter de inn i moderne kontorlokaler rett ved togstasjonen i Steinkjer sentrum, der det før var parkeringsplasser.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom