Utenriks- og forsvarskomiteen besøker USA

– Det er alltid nyttig og lærerikt å besøke USA. Men det er enda viktigere med en tett og god dialog med vår nærmeste allierte i en tid som er den mest dramatiske for europeisk sikkerhet siden andre verdenskrig, sier komiteens leder Ine Eriksen Søreide (H).
Møter aktører i FN-systemet
I New York skal komiteen møte ulike aktører i FN-systemet, blant annet organisasjonen som jobber med den internasjonale nødhjelpsresponsen (OCHA) og FNs avdeling for fredsbevarende operasjoner (DPO). Komiteen møter også Ukrainas FN-ambassadør. Det vil også bli møter med representanter for ulike norske bedrifter og organisasjoner som er etablert i New York.
Oppholdet i Washington D.C. inkluderer blant annet møter i Kongressen, utenriksdepartementet og forsvarsdepartementet. Komiteen skal også ha møte med USAs nasjonale sikkerhetsråd og delta på et seminar i regi av tankesmien Atlantic Council om forsvar og avskrekking i nordområdene.
Besøker verdens største marinebase
På siste del av reisen besøker komiteen Norfolk i Virginia, og verdens største marinebase. Her ligger også en av de to overkommandoene i NATOs militære kommandostruktur, Allied Command Operations (ACT) og den operative NATO-kommandoen Joint Force Command Norfolk (JFCNF). Den amerikanske sjefen for JFCNF er også øverstkommanderende for USAs andre flåte.
Utenriks- og forsvarskomiteens besøkte også USA i februar 2022. Da måtte reisen avbrytes på grunn av Russlands angrep på Ukraina.
Kontakter
Pressevakt(Vennligst ring, ikke send sms.)
Pressevakt for presidentskap, direktør og øvrig administrativ ledelse er bemannet på telefon kl. 07.30–20.00 på hverdager og lørdag og søndag kl. 11.00–20.00. E-post leses hverdager 07.30–16.30.
Bilder

Om Stortinget
Stortinget er Norges nasjonalforsamling. De viktigste oppgavene til Stortinget er å vedta lover, bestemme statens budsjett og kontrollere regjeringen.
Følg pressemeldinger fra Stortinget
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stortinget på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stortinget
Islands president besøker Stortinget 8. april3.4.2025 14:09:18 CEST | Pressemelding
Stortingspresident Masud Gharahkhani tar imot Islands president Halla Tómasdóttir på Stortinget tirsdag 8. april 2025.
Stortingspresidenten i Ukraina tre år etter frigjøringen av Butsja31.3.2025 08:57:00 CEST | Pressemelding
– Vi må aldri glemme ondskapen som ble begått i Butsja i ukene med russisk okkupasjon, sier Masud Gharahkhani. I dag markerer han at det er tre år siden frigjøringen av byen sammen med parlamentspresidenter fra hele Europa.
Latvias president besøker Stortinget under offisielt besøk til Norge25.3.2025 11:45:18 CET | Pressemelding
Stortingspresident Masud Gharahkhani tar imot Latvias president Edgars Rinkēvičs på Løvebakken fredag 28. mars.
– Gode møter med Zelenskyj på Stortinget20.3.2025 19:39:22 CET | Pressemelding
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj hadde i dag møter med stortingspresident Masud Gharahkhani og representanter for samtlige partier på Stortinget.
Stiller ut politiske karikaturer på Stortinget19.3.2025 15:10:26 CET | Pressemelding
I dag presenterte Stortinget ti tegninger som skal pryde veggene i nasjonalforsamlingen. – Mange av politikerne som er valgt inn på Stortinget kan se seg selv karikert på veggene, sier stortingspresident Masud Gharahkhani.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom